במלאת שנתיים לתחילת המשבר הפוליטי החריף ביותר במדינת ישראל, שגרר אותנו לארבע מערכות בחירות, בחרנו לחזור להבטחות הפוליטיקאים של דמויות המפתח במהלך מערכת הבחירות האחרונה - ולהפרות הצפויות שלהן.

בנימין נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח בפירוש במהלך כל הקמפיין כי לא יישען על מפלגת הרשימה הערבית המאוחדת (רע"ם) של מנסור עבאס כי לא יהיה בכך צורך. אך בזמן אמת, הוא חתר גם חתר לממשלה שתישען על הימנעותו של עבאס.

במסגרת הניסיונות להגיע לממשלה כזו, שלא הוקמה רק בגלל סירובו העיקש של סמוטריץ', ניסה נתניהו להכשיר הקמת ממשלה בהישענות על עבאס בכל דרך ואף הפציר בבכירי הרבנים בציונות הדתית - ובהם הרב חיים דרוקמן והרב צבי ישראל טאו, מנהיגה הרוחני של מפלגת נעם - ללחוץ על סמוטריץ' ובן גביר בנושא.

עוד הבטיח ראש הממשלה במהלך קמפיין הבחירות כי לא יציע יותר רוטציה לאף אחד אחר בראשות הממשלה. זאת משום שלדבריו הממשלה עם גנץ הוכיחה כי הדבר אינו יעיל ולא מתפקד. "אזרחי ישראל מאסו ברוטציה", הכריז ראש הממשלה ובהזדמנות אחרת דחה את האפשרות הזו בבבוז: "לא רוטציה ולא מוטציה".

ולמרות זאת, לקראת סיום המנדט שקיבל מהנשיא להקמת ממשלה, הציע נתניהו לבנט באופן פומבי להיות ראש הממשלה ברוטציה ורק הבוקר הציע רוטציה משולשת לנפתלי בנט וגדעון סער יחדיו, הצעה שסער דחה על הסף. עוד לפני כן, הציע נתניהו גם לבני גנץ להיות ראש הממשלה ברוטציה.  

נפתלי בנט

יושב ראש מפלגת ימינה ניסה להימנע מלהתחייב שלא לשבת עם נתניהו או לפיד במהלך קמפיין בחירות - כדי לא לסנדל את עצמו לאחר מכן. אך לקראת יום הבוחר הוא סיפק שורת התחייבויות במהלך ריאיון לערוץ 20 ובהן - שלא לשבת עם מנסור עבאס בממשלה וגם לא להישען על מפלגתו מבחוץ. בנוסף, הוא התחייב שלא לשבת בממשלה תחת לפיד - גם לא ברוטציה.

נפתלי בנט (צילום: TPS)
יצטרף לממשלת שינוי? נפתלי בנט | צילום: TPS

באותו השידור, הציג בנט מסמך חתום עם אותן התחייבויות והפציר בנתניהו להגיע ולחתום גם הוא. ראש הממשלה הבריז ברגע האחרון. ואולם, ממשלת השינוי המסתמנת שאליה צפוי להצטרף בנט תחייב הישענות על מפלגת רע"ם ועבאס וכן כהונתו של לפיד כראש הממשלה ברוטציה.   

גדעון סער

גם יושב ראש תקווה חדשה כבל את עצמו בכמה התחייבויות במהלך קמפיין הבחירות. ראשית, אמר שלא יחבור ללפיד כראש הממשלה. "להפקיד את הדבר הזה אצל לפיד שחמש פעמים ניסה ולא הצליח, זה פשוט לא ללמוד מניסיון העבר", הצהיר. לאחר מכן המליצה מפלגת תקווה חדשה על לפיד לנשיא ריבלין - מה שסייע בהענקת המנדט ללפיד.

גדעון סער (צילום: Olivier FitoussiFlash90)
יו"ר תקווה חדשה גדעון סער | צילום: Olivier FitoussiFlash90

גם הסתמכות על קולות הרשימה המשותפת לא הייתה אפשרות מצידו של סער, אפילו בהימנעות: "אני לא יכול לעשות את מה שלפיד אומר, שילך עם הרשימה המשותפת". יו"ר תקווה חדשה אף זעם על האמירה של ניצן הורוביץ, שלפיה טוב עשה בית הדין הבין-לאומי הפלילי בהאג שפתח בחקירה נגד ישראל - והצהיר כי כניסת מרצ לקואליציה תחייב אותה להתיישר עם העמדות של הממשלה. "הוא לא יכול להצטרף לממשלה על סמך העמדות האלו. העמדה של הממשלה תהיה ברורה ומי שלא יקבל אותה, לא ייכנס אליה".