פחות מ-36 שעות לפקיעת המנדט, ראש הממשלה נתניהו החליט לוותר על שנתו הראשונה בראשות הממשלה לטובת נפתלי בנט, כשלרשות סיעתו ימינה 7 מנדטים בלבד. "בפוסט שהוא כתב לפני 10 ימים, בנט כתב שאפשר להקים ממשלת ימין אם אני אזוז הצידה לשנה הראשונה. אז זזתי. עכשיו תורך", כך נתניהו פרסם היום (שני) בדף הפייסבוק שלו. בנט בתגובה: "הצעת נתניהו לא מובנת - לא ביקשתי את ראשות הממשלה אלא ממשלה, ואת זה לצערי אין לו כי סמוטריץ' שרף את כל הגשרים לממשלת ימין". את רצף ההצהרות הפוליטיות המשיכו ראשי סיעות יש עתיד, הציונות הדתית ותקווה חדשה.

בסרטון שהעלה נתניהו לרשת החברתית הוא הדגיש בפני בנט את הצורך בהקמת ממשלת ימין, אך יותר מכל את הצורך בחסימת האפשרות להקמת "ממשלת שמאל עם עלה תאנה ימני", לדבריו. "במצב הפוליטי שנוצר בנט העלה במו"מ איתנו את הדרישה לכהן ברוטציה כראש ממשלה למשך שנה אחת. במקביל הוא מנהל משא ומתן עם לפיד על בקשה דומה, ואפילו גדולה יותר. זאת לא בדיוק בקשה שגרתית מצד מי שעומד בראש מפלגה עם 7 מנדטים. אבל השיקול שמנחה אותי זה מה שמונח עכשיו על כף המאזניים - טובת המדינה: ממשלת ימין ולא ממשלת שמאל".

נכון לעכשיו, גם אם בנט יסכים להצעת נתניהו עדיין אין להם את הרוב הדרוש להקמת ממשלה. דקות לפני ההצעה לבנט, יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הודיע שוב: "לא אתפטר, אמנע הקמת ממשלה בתמיכת תומכי טרור". זאת בתגובה ללחצים הכבדים שהופעלו עליו מצד רבנים כדוגמת הרב טאו והרב שמואל אליהו. את ההודעה האחרונה הוציא לאחר הפגישה עם הרב דרוקמן שגיבה אותו גם כן והבהיר: "עמדתנו לא השתנתה, אסור להסתמך על ממשלה שתישען על רע"מ".

סמוטריץ' מסרב בכל תוקף ללכת לממשלה שנשענת על קולות רע"ם - כך שבמצב הזה נתניהו לא יכול להקים ממשלה. מבחינת נתניהו, ברגע שבנט יצטרף אליו כך ייפעלו שאר ראשי סיעות הימין. "ניצור את התנאים להצטרפות של סיעות וחברי כנסת נוספים לממשלת ימין. גם אם תשמעו מהם הצהרות לוחמניות שלא יצטרפו, אני יודע שאחרי שנפתלי בנט יתייצב בימין - אחרים יעשו זאת גם כן", אמר נתניהו.

בנט: "המכשול להקמת ממשלת ימין היא לא ימינה"

בסיום ישיבת סיעת ימינה, עלה לנאום יו"ר הסיעה נפתלי בנט והתייחס לפניית נתניהו. "אנחנו מתקרבים לתום תקופת המנדט של נתניהו. מטבע הדברים יש הרבה ספינים במערכת", פתח בנט. "העדיפות הראשונה שלי הייתה ונשארה מממשלת ימין, אני יודע שזה מאכזב הרבה אנשים אבל אני איש ימין ולשם הקמת ממשלת ימין אנו מוכנים לשקול דברים רבים".

בנט הבהיר שמפלגתו היא לא הבעייתית בכל הסיפור הזה אלא מפלגתו של סמוטריץ', הציונות הדתית. "אני חוזר ואומר המכשול להקמת ממשלת ימין היא לא ימינה. הצעת נתניהו לא מובנת - לא ביקשתי את ראשות הממשלה אלא ממשלה, ואת זה לצערי אין לו כי סמוטריץ' שרף את כל הגשרים לממשלת ימין. זה לא עניין שיציעו לי עוד משהו, לפני 3 שבועות אמרתי לרה"מ שיש לו אותנו, רק תביא ממשלה. לא צריך לשכנע אותי, רק תביא ממשלה".

"אני רוצה לשמור פה על טון מכבד לרה"מ אבל חשוב לומר את הדברים כפי שהם - בבחירות האלה הוא הקים מפלגת לוויין והוא לא מצליח להשתלט עליה, שיפנה את כל הסרטונים המרגשים לסמוטריץ'", הבהיר בנט ורמז לקראת הקמת ממשלת אחדות: "אם נתניהו לא יצליח להקים ממשלת ימין, ננסה להקים ממשלת אחדות מתוך מחשבה שהדבר הכי מזיק הרסני למדינת ישראל ולציבור הישראלי זה עוד בחירות".

לאחר דבריו של בנט, פרסם נתניהו ציוץ בטוויטר שבו חזר על קריאתו לבנט להצטרף ולגרום לחברי כנסת נוספים להצטרף בעקבותיו לממשלת ימין. "בנט, אתה יודע יפה מאוד שברגע שתתחייב לממשלת ימין - יבואו אחרים אפילו בלי סער ויהיו לנו 61. הם מחכים רק לך. המכשול האמיתי להקמת ממשלת ימין הוא סירובך להסיר מסדר היום ממשלת שמאל ולהתחייב רק לממשלת ימין. עשה זאת היום!", כתב.

מיד לאחר מכן, עלה יו"ר יש עתיד לפיד לנאום משלו ולא הפתיע יותר מדי בנוגע לעמדתו כלפי ראש הממשלה. "הגיע הזמן לממשלה חדשה", אמר. "אני רציתי להגיע לרגע שבו המנדט עובר אליי. אף אחד לא עשה יותר ויתורים או עבד קשה מאיתנו כדי שזה יקרה. התשתית מוכנה ואפשר להקים ממשלה. בעוד יממה אם יקרה משהו לא צפוי יהיו שתי אפשרויות - או ממשלת אחדות ישראלית או בחירות חמישיות. יש פה הזדמנות היסטורית לבטל את גדר ההפרדה שיושבת בליבה של החברה הישראלית".

"זה הזמן לבחור בין ממשלת אחדות לבין המשך הפילוג וההזנחה", הבהיר לפיד והכריז שתוך 48 שעות הוא יכול להרכיב ממשלה. "בעוד יומיים אפשר להשביע ממשלה חדשה - היא לא תהיה מושלמת אבל תהיה כזו שתיקח אחריות. אני רוצה להקים ממשלה וללכת לעבוד, אני לא עושה תרגילים ומשחקים".

את רצף ההצהרות המשיך יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' שחזר על דבריו ואמר: "הפעם זה יהיה קצר. את דגלי הציונות אנחנו לא נוריד לעולם - הקמת ממשלה בתמיכת תומכי טרור תהווה פגיעה אנושה ביהדות של המדינה, בתורה, בארץ ישראל ובכלל בציונות ובמדינה היהודית שנים קדימה".

סמוטריץ' הבהיר כי "מפלגת הציונות הדתית עומדת איתנה בדעתה, אם נצטרך לשלם על כך מחיר וללכת לאופוזיציה נעשה זאת בראש מורם לא נמכור את ערכינו". הוא פנה לנתניהו, לבנט ולסער והדגיש: "יש היתכנות להקמת ממשלת ימין כבר היום זה תלוי בדבר אחד בלבד - קצת הורדה של אגו מצד כולם".

לבסוף עלה יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, להצהרה פוליטית משלו והדגיש לכל אלו שקוראים לו לוותר על האגו ולהצטרף לממשלת נתניהו - שבוחריו הצביעו בעיקר למען ממשלת שינוי. "שמעתי את נתניהו לפני שעה קלה מדבר על 65 מנדטים. מצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורנו עבור קו מחשבה הפוך מכך, לשינוי ולא להמשך בחירתו של נתניהו", הבהיר סער. "גם תזוזה של נתניהו לשנה, לתפקיד רה"מ החליפי, אינה מה שמצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורו. מצביעי תקווה חדשה הצביעו בעד שינוי ולכן אנו נציגיהם בכנסת נמשיך לפעול כמיטב יכולתנו כדי למצות את הסיכוי לשינוי למען ישראל ואזרחיה".