מה יעשה נתניהו? "או ממשלת שמאל או בחירות ישירות לראשות הממשלה", אמר אמש (שלישי) ראש הממשלה – ולמעשה, הודה לראשונה, בקולו, שהוא לא יצליח להרכיב ממשלה בשבועיים שנותרו לו, זאת בעקבות המבוי הסתום במגעים להקמת ממשלת ימין. לפיכך, על הפרק יש כרגע שני תרחישים מובילים - ואחד מהם הוא שעם פקיעת המנדט שהעניק לו הנשיא ריבלין, נתניהו יכול להפוך בחודש הבא ליו"ר האופוזיציה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האפשרות שלפיה נתניהו יעמוד בפעם השלישית בראשות האופוזיציה נראית כרגע כסבירה יותר - והברירה הנוספת שיש בידיו היא לוותר על תפקיד ראש הממשלה - ולהעניק את הבכורה למועמד אחר. חוק הבחירה הישירה שנתניהו חפץ בו כנראה לא יעבור בין היתר עקב כך שיו"ר ימינה, נפתלי בנט, מעוניין קודם כול לנסות ולהרכיב ממשלה עם "גוש השינוי".

 
בתרחיש שבו נתניהו בוחר לאפשר למועמד אחר לכהן כראש ממשלה ראשון ברוטציה, הוא יכול לתת את הבכורה לסער, לבנט או למועמד אחר מתוך הליכוד. אלא שנתניהו שולל את האפשרות הזו מכל וכול - בין היתר כי על הפתק "מחל" שאותו שלשלו לקלפי יותר ממיליון בוחרים, היה כתוב "הליכוד בהנהגת בנימין נתניהו".

ממשלה אחרת כבר כמעט מוכנה? מחלוקות וביקורת ב"גוש השינוי"  

בעוד 13 ימים, כאמור, אם נתניהו אכן לא יצליח להרכיב ממשלה - ייתכן שהמנדט יעבור ללפיד או לבנט, שינסו להרכיב ממשלה חלופית - אלא שבין מרכיביו השונים של "גוש השינוי" יש עדיין מחלוקות לא פשוטות. בעוד שבנט וסער מעדיפים שהממשלה שתוקם תיתמך על ידי רע"ם שכבר "הולבנה" על ידי נתניהו, לפיד היה מעדיף שזה יקרה באמצעות תמיכה של הרשימה המשותפת - שהיחסים בין ראשיה לבינו טובים.

יאיר לפיד ומנסור עבאס
פגישת לפיד ועבאס, אתמול. בנט וסער מעדיפים להישען על רע"ם

וכאן, למעשה, העלילה מסתבכת: ברע"ם לא ירצו לחלוק בתקציבים ובהשפעה עם חברי הרשימה המשותפת, ממנה התגרשו גירושין מכוערים. בנוסף, ייתכן שרשימת תע"ל של אחמד טיבי תתוגמל בנפרד בתמורה לתמיכה בממשלת שינוי - ונכון להיום, לא ברור לאן נושבת הרוח בכל האמור למאמצים להרכיב ממשלה ללא נתניהו בקרב מפלגות הגוש הנגדי. 

וכאילו שזה לא מספיק, בגוש נשמעים כבר קולות ביקורתיים על התנהלותו של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לפיהן הוא חוזר על הטעויות שעשה לפני שהמנדט הוטל על נתניהו. הגורמים שמותחים עליו ביקורת טוענים שהוא מתמקד במאמצים לקבל את המנדט מריבלין - במקום לסגור עסקה עם בנט. אלא שבסביבת לפיד דוחים את הביקורת ואומרים שהוא עובד סביב השעון כדי להקים ממשלה, ולראיה - התבוסה שהונחלה אמש לנתניהו במליאה

נפתלי בנט ויאיר לפיד בהשבעת הכנסת (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
הביקורת על לפיד: שוב מתמקד בהמלצות ולא "סוגר" את בנט | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

שותף נוסף ב"גוש השינוי", יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן, ניסה להשמיע את קולו שלו - ולהדיח את ח"כ משה גפני מראשות ועדת הכספים באמצעות הרוב שהושג לגוש בוועדה המסדרת. אלא שמי שבלם את המהלך היה ח"כ אחמד טיבי,  שמשתף פעולה עם גפני במשך שנים - ובמהלך הזה בעצם מאותת שבלי התמיכה שלו, הגוש לא יוכל להניע מהלכים להקמת ממשלה.