תוכנית של הרגע האחרון תוביל בכל זאת להקמת ממשלת ימין? המבוי הסתום בדרך להקמת ממשלה בראשות נתניהו הוביל לכך שבגוש הימין מעלים רעיונות שונים שיאפשרו הקמת ממשלה בכל זאת. יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, הציע לקיים בתוך שבועות בחירות ישירות לראשות הממשלה, ללא בחירות נוספות לכנסת - ושוחח על כך היום (ראשון) עם יו"ר ימינה, נפתלי בנט - שמצדו, העלה את הרעיון כאפשרות בפני נתניהו.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השיטה החדשה-ישנה הזו לבחירת ראש ממשלה, שבעבר נבחרו באמצעותה שלושה ראשי ממשלה לתפקידיהם - בהם גם נתניהו בקדנציה הראשונה שלו ב-1996 - נולדה כאמור אצל דרעי, "שווקה" לבנט בין היתר בשיחתם הממושכת שנערכה היום - והוא זה שהעלה אותה כאחת מכמה אפשרויות פעולה במהלך פגישתו עם נתניהו בשבוע שעבר. 

נתניהו, דרעי ובנט בישיבה עם ראשי הימין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
דרעי "שיווק" את הרעיון לבנט, שהעלה את האפשרות בפני נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90נתניהו השתכנע לתמוך ביוזמה, ומקווה שיחד עם בנט - יהיה לו רוב לכך, כשחוק בנושא צפוי להיות מוגש על ידי ש"ס כבר מחר. תמיכת נתניהו ביוזמה כזו, שתצריך, כאמור, שינוי חקיקה מהיר, נובעת גם מהערכתו שאם ייכשל במאמצים להרכיב ממשלה ב-16 הימים שנותרו לו - תקום ממשלה בהנהגת בנט ולפיד. נתניהו מעריך שרע"ם נוטה לתמוך בממשלה כזו על פני בחירות נוספות. 

נתניהו שב וקרא לבנט ולסער: "הצטרפו אלינו להקמת ממשלת ימין" 

ראש הממשלה, מצדו, המשיך במאמציו להוביל להקמת ממשלה בראשותו - מה שנראה לא סביר לאחר שיו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', ממשיך להתבצר בעמדתו ונחוש לא לשתף פעולה עם רע"ם. בסרטון נוסף שהעלה - השני בתוך יומיים - הוא שב וקרא לבנט וליו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, שעזב אתה ליכוד - לשוב ולחבור אליו ולהקים ממשלה. 

"האפשרויות שלפנינו חדות וברורות: ממשלה שעיקרה שמאל - לפיד, העבודה, מרצ בתמיכת המשותפת או ממשלת ימין יציבה וחזקה ל-4 שנים", אמר נתניהו בסרטון שפרסם. "הממשלה הבאה צריכה להגן על חיילי צה"ל מפני תביעות בית הדין הבין-לאומי בהאג, לשמור על ההתיישבות, לשמור על הזהות היהודית של מדינת ישראל". 

בסרטון שב וקרא נתניהו לבנט ולסער לחבור אליו: "רק ממשלת ימין חזקה תעשה זאת, אפשר להקים אותה בנקל ולכן אני קורא גם לבנט וגם לגדעון סער - הצטרפו אלינו, בואו נקים את הממשלה הימנית החזקה שמדינת ישראל זקוקה לה ברגע זה". 

 
לקראת מחר, בה צפויה הכנסת להצביע על ההצעות להרכב הוועדה המסדרת, קרא נתניהו לבנט, שמהווה לשון מאזניים, לתמוך בהצעת גוש הימין: "אני קורא לבנט מחר להצטרף להצעה שלנו להקמת הוועדה המסדרת שתשמור על הכוח של הימין ותשאיר גם לו זכות וטו. אין שום סיבה שהוא יחבור לשמאל, לא בעניין הזה ולא בשום דבר אחר". 

לפיד הצהיר: "נקים ממשלת אחדות ישראלית, זה יכול לקרות עוד שלושה שבועות"

מוקדם יותר היום, יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ערך מסיבת עיתונאים שכללה התייחסות למהלכיו הפוליטיים שעשויים להוביל להקמת ממשלה ביום שאחרי פקיעת המנדט של נתניהו - ממשלה בהנהגה משותפת שלו ושל יו"ר ימינה, נפתלי בנט. לפיד פירט את חזונו ואמר כי הכוונה היא להקים ממשלה שתאגד מפלגות ימין, מרכז ושמאל. 

"בשנתיים האחרונות, הפוליטיקה גרמה פה רק שנאה וזעם, זיהמה את הפצעים של החברה הישראלית והתפקיד שלנו - לרפא את הפצעים", אמר לפיד בפתח דבריו - לאחר שהזכיר את יו"ר ימינה, נפתלי בנט, והביע הסכמה עם דברים ברוח דומה שאמר לאחרונה. "אנחנו חותרים לאחדות. יש מיליוני ישראלים שנמאס להם לריב, שנמאס להם מפולחן האישיות שמתנהל מולם. כשאנשים שונים עם דעות שונות מחליטים לעבוד יחד - כך נראית אחדות". 

"נפגשתי עם כולם, אמשיך להיפגש עם כולם - כולם מבינים שהגיע הזמן לשינוי. יש נכונות אדירה לשים בצד את מחלוקות העבר", הבהיר לפיד, "ואיך נעבוד יחד? הגון ונקי. לא בשביל עצמנו - אלא בשביל אזרחי ישראל. לא נרמה זה את זה, זו תהיה ממשלה יציבה כי אנחנו מאמינים בטוב משותף. כולנו מאמינים שצריך יותר מיטות אשפוז, יותר תשתיות ופחות אלימות במגזר הערבי ופחות פרוטקציה למקורבים. יש להקים ממשלה יציבה שמאמינה בשיתוף פעולה. זה משהו שלא ראינו הרבה זמן - וזה יכול לקרות בעוד שלושה שבועות".