מתקרבים ל"ממשלת השינוי": לאחר נתק ממושך בין יו"ר יש עתיד יאיר לפיד לבין יו"ר ימינה, נפתלי בנט צפוי לעדכן הבוקר (ראשון) את חברי סיעתו על הסכמתו לממשלת השינוי - לאחר שהודיע ללפיד: "אני מתכוון ללכת איתך במגעים ובמאמצים להקמת ממשלה ששנינו נעמוד בראשה". בזמן הזה השעון הפוליטי ממשיך לתקתק ובעוד שלושה ימים, בין יום רביעי לחמישי בחצות, יפקע המנדט שניתן ללפיד להקמת הממשלה. בנט אמר לשקד: הביאי עד 10:00 בבוקר ממשלת ימין, אם לא - הולך לממשלה עם לפיד וסער עד כה לא הגיב להצעת נתניהו לרוטציה. כך צפויה להיראות הממשלה הבאה.

על פי ההסכמות בין הצדדים, ההשבעה צפויה להתקיים בעוד שמונה ימים. בנט יעמוד בראשות הממשלה עד ספטמבר 2023, ולפיד יחליפו עד נובמבר 2025. עד לראשות הממשלה, לפיד יכהן כשר החוץ וראש הממשלה החליפי. שקד שנחשבת לגורם משפיע מאוד בדרך להקמת הממשלה צפויה לקבל את תיק הפנים, אך לפי שעה עדיין לא ברור אם היא תסתפק בכך או שתדרוש תיק שנחשב לבכיר יותר. כמו כן, כהנא ממפלגתו של בנט צפוי לקבל את תיק הדתות וכן אלהרר מיש עתיד תעמוד בראש משרד התקשורת. 

חלוקת התיקים המסתמנת בממשלת השינוי - אם תקום: 

יו"ר כחול לבן גנץ, ימשיך בתפקידו הנוכחי כשר הביטחון. מלבדו - צפוי להמשיך חילי טרופר ממפלגתו בתפקידו כשר התרבות והספורט, אלון שוסטר ככל הנראה יקבל פעם נוספת את תיק החקלאות ופנינה תמנו שטה עתידה לקבל את תיק הקליטה או הרווחה.

ריאיון עם בני גנץ (צילום: n12)
גנץ ימשיך לכהן כשר הביטחון | צילום: n12

יו"ר תקווה חדשה סער צפוי לעמוד בראש משרד המשפטים. מספר 2 במפלגתו שאשא-ביטון צפויה לקבל את תיק החינוך. בסוף השבוע נודע ל-N12 כי בניסיון של הרגע האחרון למנוע ממשלת לפיד-בנט, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להציע ליו"ר תקווה חדשה גדעון סער להיות ראשון ברוטציה והגבלת כהונות. בלשכת נתניהו מעריכים שממשלת בנט-לפיד עם המרכז-שמאל היא כמעט עובדה מוגמרת, אך כאמור סער לא הגיב מאז יום שישי להצעה.

גדעון סער
סער יקבל את תיק המשפטים

יו"ר ישראל ביתנו ליברמן יקבל ככל הנראה את תיק האוצר. המפלגה צפויה לקבל בהתאם לסיכום שני תיקים נוספים, כמו גם המשרד לפיתוח הנגב והגליל. חבר הסיעה בה טף ישמש כיו"ר ועדת הכספים.

ליברמן ממליץ  על לפיד לנשיא ריבלין  (צילום: לעמ)
תיק האוצר אצל ליברמן | צילום: לעמ

יו"ר מרצ הורביץ ימונה לשר הבריאות. המפלגה צפויה לקבל שני תיקים נוספים - תיק הגנת הסביבה יינתן לזנדברג ופריג' שיהיה לשר המוסלמי השני בתולדות ישראל, יכהן כשר לשיתוף פעולה אזורי.

הורוביץ. שוקל התמודדות (צילום: צילום מרים אלסטר/פלאש 90, חדשות)
מרצ תקבל 3 תיקים | צילום: צילום מרים אלסטר/פלאש 90, חדשות

יו"ר העבודה מיכאלי תכהן בוועדה למינוי שופטים וצפויה לשמש כשרת התחבורה, כך על פי ההסכם הקואליציוני האחרון שנחתם עד כה - בין מפלגת העבודה ליש עתיד. ח"כ בר לב צפוי לקבל את התיק לביטחון הפנים.

יו"ר העבודה מרב מיכאלי (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90 )
מיכאלי בדרך למשרד התחבורה? | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

בתוך כך, בימינה ישנם גורמים שפחות מתלהבים להיכנס לממשלה כזו, ובראשם כמובן איילת שקד. ציר שקד-בנט, שהכריע הרבה גורלות בפוליטיקה הישראלית, הוא גם זה שיכריע את גורלה של הממשלה. אם זה היה תלוי בבנט בלבד - הממשלה הזו כבר הייתה קמה. בנט סבור שכשישקע האבק, מחנה הימין או לפחות חלקו, יילך איתו - והוא יוכל להשתקם שם. מעמדת ראש הממשלה הכול נראה אחרת והוא לא יהיה פחות ימני מנתניהו.

עם צאת השבת, התקיימו הפגנות מול בתיהם של בנט ברעננה, איילת שקד וגדעון סער בתל אביב, של מתנגדים להקמת ממשלת השינוי - ומנגד, גם של תומכי המהלך. פעילי ימין הגיעו גם הם למחות מול בתיהם של בנט ושקד, במטרה להפעיל עליהם לחץ שלא להקים ממשלה עם מפלגות המרכז-שמאל - ולהמשיך במאמצים להקים ממשלת ימין, אם כי אין למעשה ממשלה כזו בפועל - וזאת למרות המאמצים בעיקר מכיוונה של שקד לרקוח ממשלה שכזו בשבועות האחרונים.

במשטרה החליטו לתגבר את האבטחה סביב יו"ר ימינה נפתלי בנט. ל-N12 נודע כי ביחידת הסייבר בלהב 433 נפתחה בדיקה בעקבות צילומים שהתפרסמו ברשתות החברתיות, שבהם נראה יו"ר ימינה כשהוא עוטה כאפייה, ומעליו הכיתוב "השקרן". תמונה דומה הופצה בזמנו נגד ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, בהפגנות שקדמו לרצח ב-1995.

במאמץ של הרגע האחרון למנוע את הקמת ממשלת השינוי, העלה ביום שישי האחרון ראש הממשלה נתניהו לעמוד הפייסבוק שלו סרטון, שבו קרא לבנט ושקד לא לחבור למרכז-שמאל, ולהקים יחד איתו ממשלה. אם כי בפועל אין ממשלת ימין שאכן ניתן להקים, זאת בשל כך שיו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', מתנגד להקמת ממשלה שנתמכת על ידי רע"ם - ומנגד, יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, מסרב לחבור לנתניהו. 

איילת שקד
המפתחות אצל שקד

בשלב זה המטוטלת נעה לכיוון ממשלת השינוי: מבדיקות מעמיקות עולה כי בימינה הגיעו לכלל מסקנה שאין היתכנות לממשלה אחרת. המפתחות כעת נמצאות בידיים של שקד, אך סדר היום הכללי יכול להשפיע על כל אחת מהממשלות שעל הפרק. בימינה מבינים שכל התפתחות רגישה יכולה למוטט את המגעים הרגישים בדרך לממשלת שינוי.