לקראת ממשלת שינוי? לאחר שדיווחנו על פגישה בין לפיד ובנט אחרי כשבועיים של נתק רשמי ביניהם, יו"ר ימינה הודיע ללפיד: "אני מתכוון ללכת איתך במגעים ובמאמצים להקמת ממשלה ששנינו נעמוד בראשה" - כך פורסם הערב (שישי) לראשונה באולפן שישי. על פי ההסכמות בין הצדדים, ההשבעה צפויה בעוד 10 ימים. בנט יעמוד בראשות הממשלה עד ספטמבר 2023, ולפיד יחליפו עד נובמבר 2025. הודעה רשמית בנושא אמורה לצאת כבר במוצאי שבת או לכל המאוחר ביום ראשון.

יחד עם זאת, מילת המפתח כאן היא "אמורה" משום שבימינה עוד יש גורמים שפחות מתלהבים להיכנס לממשלה כזו, ובראשם כמובן איילת שקד. ציר שקד-בנט, שהכריע הרבה גורלות בפוליטיקה הישראלית, הוא גם זה שיכריע את גורלה של אותה ממשלה שעליה שאנחנו מדברים כבר חודשיים.

נפתלי בנט, איילת שקד (עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90)
נפתלי בנט, איילת שקד | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90

התפנית האחרונה יכולה ללמד אותנו שיעור בצניעות. לפני כשלושה שבועות הכותרת של אולפן שישי הייתה "תם עידן נתניהו?", והצטלמתי עם הכיתוב משום שחשבתי שזו תהיה מזכרת נחמדה. אחרי שבוע הכותרת השתנתה ל"סוף ממשלת השינוי?", אך הפעם לא הצטלמתי כי חשבתי שאי אפשר לדעת מה יהיה.

נראה כי לא תם עידן נתניהו ולא תם עידן ממשלת השינוי. היינו ונותרנו באותה נקודה. זה לא נגמר עד שזה נגמר. מדוע זה לא נגמר? מכיוון שמאז יום הבחירות יש בימינה חילוקי דעות קשים, והייתי אומר בעיקר הבדלי טמפרטורות משמעותיים. אם זה היה תלוי בנפתלי בנט, כן - הממשלה הזו כבר הייתה קמה. בנט סבור שכשישקע האבק, מחנה הימין או לפחות חלקו יילך איתו והוא יוכל להשתקם שם. מעמדת ראש הממשלה הכול נראה אחרת והוא לא יהיה פחות ימני מנתניהו.

מנגד עומדת איילת שקד, שלא תהיה ראש הממשלה אלא ככל הנראה שרת הפנים, ובצד השני מחכה לה שריון בליכוד. מעבר לכל זה לא רק עניין של תפקידים, זה עניין של השתייכות. כדאי להזכיר את הפעם הקודמת שהיו מחלוקות כאלה בהקמת הימין החדש. בשבת, כשהם סגורים על המפלגה, איילת שקד הגיעה לביתו של בנט והם דיברו תוך כדי השבת. במוצ"ש הם הלכו לבית סוקולוב - והשאר היסטוריה. התרחיש הזה, בעוצמה חזקה פי 100, חוזר עכשיו.‎

מוקדם יותר היום נודע ל-N12 כי בניסיון של הרגע האחרון למנוע ממשלת לפיד-בנט, ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להציע ליו"ר תקווה חדשה גדעון סער להיות ראשון ברוטציה והגבלת כהונות.

בלשכת נתניהו מעריכים שממשלת בנט-לפיד עם המרכז-שמאל היא כמעט עובדה מוגמרת, ובניסיון למנוע אותה, שוקל נתניהו ברצינות להציע לגדעון סער להקים ממשלת ימין, כאשר סער ראשון ברוטציה, ואחריו נתניהו.

בנוסף, יוצע לסער חוק הגבלת כהונות שיקבע שזו כהונתו האחרונה של נתניהו. זאת, מתוך הנחה שבנט ושקד כבר גמרו בדעתם ללכת עם לפיד לממשלה ושזו הדרך היחידה למנוע קואליציה כזו. גורמים בתקווה חדשה טענו בתגובה לפרסום כי "אין הצעה ומדובר בניסיון נוסף לפרק את גוש השינוי".