השעון הפוליטי מתקתק, שבוע דרמטי ומכריע בפתח: בעוד 4 ימים, בין יום רביעי לחמישי בחצות, יפקע המנדט שניתן ליו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, להקים ממשלה - ובמערכת הפוליטית ממתינים במתח לגלות האם לפיד צפוי להודיע עד אז לנשיא המדינה "עלה בידי להרכיב ממשלה" - כשהכוונה היא לממשלת רוטציה עם יו"ר ימינה, נפתלי בנט, שהכריע שבכוונתו להקים את הממשלה הזו - שהוא צפוי לעמוד בראשה ראשון. החלטת בנט התקבלה לאחר לבטים ארוכים ולחצים כבדים, שצפויים להימשך עד הרגע האחרון. 

עם צאת השבת, מתקיימות הפגנות מול בתיהם של בנט ברעננה, איילת שקד וגדעון סער בתל אביב, של מתנגדים להקמת ממשלת השינוי - ומנגד, גם של תומכי המהלך. פעילי ימין מתכוונים להגיע גם הם למחות מול בתיהם של בנט ושקד, במטרה להפעיל עליהם לחץ שלא להקים ממשלה עם מפלגות המרכז-שמאל - ולהמשיך במאמצים להקים ממשלת ימין, אם כי אין למעשה ממשלה כזו בפועל - וזאת למרות המאמצים בעיקר מכיוונה של שקד לרקוח ממשלה שכזו בשבועות האחרונים.  

 
בארגון "קומי ישראל" מתכוונים להגיע למפגן תמיכה בהקמת ממשלת השינוי מול בתיהם של בנט ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער. "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה עוד מערכת בחירות, עוד קמפיינים של שנאה והפרדה, יש אפשרות אמיתית להקמת ממשלת שינוי שתחזיר את ישראל למסלול", נמסר מטעמם. "גורל המדינה מונח על כתפיהם של שניים: גדעון סער ונפתלי בנט, שני אנשים שאמרו בקולם שנתניהו גורר את ישראל לכיוון הרסני. הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש, הגיע הזמן שסער ובנט יצטרפו למאמצים להקמת ממשלת אחדות לאומית!". 

ההכרעה הדרמטית נפלה: בנט הודיע ללפיד שיקים איתו את ממשלת השינוי

אמש (שישי) חשפנו ב"אולפן שישי" כי יו"ר ימינה, נפתלי בנט, הודיע ליו"ר יש עתיד, יאיר לפיד: "אני מתכוון ללכת איתך במגעים ובמאמצים להקמת ממשלה ששנינו נעמוד בראשה". על פי ההסכמות בין הצדדים, ההשבעה צפויה בעוד 9 ימים. בנט יעמוד בראשות הממשלה עד ספטמבר 2023 - ולפיד יחליפו בתפקיד ויכהן עד נובמבר 2025. הודעה רשמית אמורה להתפרסם ככל הנראה כבר הערב או מחר. 

יחד עם זאת, מילת המפתח היא "אמורה" משום שבימינה עוד יש גורמים שפחות מתלהבים להיכנס לממשלה כזו, ובראשם כמובן איילת שקד. ציר שקד-בנט, שהכריע הרבה גורלות בפוליטיקה הישראלית, הוא גם זה שיכריע את גורלה של הממשלה. אם זה היה תלוי בבנט בלבד - הממשלה הזו כבר הייתה קמה. בנט סבור שכשישקע האבק, מחנה הימין או לפחות חלקו, יילך איתו - והוא יוכל להשתקם שם. מעמדת ראש הממשלה הכול נראה אחרת והוא לא יהיה פחות ימני מנתניהו.

יאיר לפיד ונפתלי בנט (צילום: גרשון אלינסון, פלאש/90 )
בדרך לממשלה משותפת? לפיד ובנט | צילום: גרשון אלינסון, פלאש/90

במאמץ של הרגע האחרון למנוע את הקמת ממשלת השינוי, העלה אתמול ראש הממשלה נתניהו לעמוד הפייסבוק שלו סרטון בו קרא לבנט ושקד לא לחבור למרכז-שמאל, ולהקים יחד איתו ממשלה - אם כי בפועל אין ממשלת ימין שאכן ניתן להקים, זאת עקב כך שיו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', מתנגד להקמת ממשלה שנתמכת על ידי רע"ם - ומנגד, יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, מסרב לחבור לנתניהו. 

"זוהי אזעקת אמת!", קרא נתניהו, "עשינו ויתורים גדולים כדי להגיע להסכם עם בנט ושקד אבל הם מסרבים לחתום וממשיכים לרוץ לממשלת שמאל מסוכנת. בנט ושקד - הבטחתם לא ללכת עם השמאל ולא ללכת עם לפיד. יש לכם זמן להתעשת - תתעשתו!". 


נתניהו, שמבין ומוטרד מממשלת השינוי המתקרבת, אמר אתמול שהגיש הצעה לבנט ושההסכם ביניהם כבר כמעט חתום. אלא שכל הסיכומים על הקרח ובשלב זה אין ממשלה. מפרטי הצעת הליכוד לימינה עולה שבנט יכהן כראש ממשלה שני ברוטציה, למשך שנה וחצי בשנה הרביעית. הוא ימונה לפני כן לשר ביטחון, ממלא מקום ראש הממשלה והמשנה לראש הממשלה. ימינה תקבל עוד שני תיקים בכירים ושישה שריונים בליכוד עד המקום ה-36.

בשלב זה המטוטלת נעה לכיוון ממשלת השינוי: מבדיקות מעמיקות עולה כי בימינה הגיעו לכלל מסקנה שאין היתכנות לממשלה אחרת. המפתחות כעת נמצאות בידיים של שקד, אך סדר היום הכללי יכול להשפיע על כל אחת מהממשלות שעל הפרק. בימינה מבינים שכל התפתחות רגישה יכולה למוטט את המגעים הרגישים בדרך לממשלת שינוי.

איילת שקד
המפתחות לממשלת השינוי בידיה. איילת שקד

בימינה חשבו תחילה להמתין לשלושת השבועות האחרונים לפני פיזור הכנסת ולבסוף לומר לציבור הבוחרים: "אין ברירה, נקים ממשלה כדי למנוע בחירות". אלא שחברי הסיעה אומרים לבנט שלא ניתן לעמוד יותר בלחץ ומפצירים בו: "תשביע ממשלה בבליץ וששקד תתמודד עם ההחלטה".

חלוקת התיקים המסתמנת בממשלת השינוי, אם תקום: