אם ירצו השם וניר אורבך וממשלת האחדות אכן תושבע, נפתלי בנט יהיה בוגר סיירת מטכ"ל השלישי שכובש את היעד מספר אחת במדינה - אחרי אהוד ברק ובנימין נתניהו. הלכנו בעקבות מסלול חייו הצבאי והאזרחי וניסינו לפצח את אישיותו של "נפתול", כפי שקראו לו חבריו לצוות במטכ"ל, או "ביבון", כפי שקראו לו כשהחל לעבוד עם נתניהו.

מיכל צור ובן אנוש היו שני צעירים ירושלמיים שחפצו להקים סטארט אפ. אנוש, יוצא סיירת מטכ"ל, הציע לצרף חבר חיפאי מהיחידה. מיכל צור, שותפתו לשעבר של בנט בחברת "סאיוטה", סיפרה השבוע: "המשפט הראשון שהוא אמר על נפתלי זה שהוא בן-אדם מאוד מרשים, ושהחבר'ה בצוות אומרים עליו שיום אחד הוא יהיה ראש הממשלה".

מיכל צור, שותפתו לשעבר של בנט (צילום: חדשות 12)
מיכל צור, שותפתו לשעבר של בנט בחברת סאיוטה | צילום: חדשות 12

"אני לא מסכימה עם רוב העמדות שלו, בין אם זה בנושאים מדיניים ובין אם זה בנושאים של מערכת היחסים בין הרשויות", הודתה צור, "אבל מה שבסוף מניע אותו זה באמת חיבה ואהבה למדינה, ואכפת לו, ממש אכפת לו מהמדינה ומעתיד המדינה".

סא"ל במיל' גיורא לוי, מפקד הצוות של המטכ"ליסט נפתול, שקרא לבנו הבכור יוני על שם מפקד סיירת מטכ"ל, סיפר על המנהיג שראה בו כבר בימי השרות הצבאי: "גם בתמונות רואים אותו תמיד מקדימה, תמיד על ידי". הוא מתאר את האתגר שבפיקוד על אדם שכזה: "זה מישהו שכל הזמן מאתגר אותך, וכל הזמן ישאל, וכל הזמן יציע, וכל הזמן ידחוף קדימה. אם ביבי חושב שהוא הבוס הראשון שנפתלי מאתגר אותו, אז זה לא".

גיורא לוי, מפקד הצוות של בנט (צילום: חדשות 12)
גיורא לוי, מפקד הצוות של בנט בסיירת מטכ"ל | צילום: חדשות 12

"אתה ביבון, אתה ביבי קטן"

לאחר שהוביל את "סאיוטה" לאקזיט מוצלח, העדיף בנט לשרת את ראש האופוזיציה, נתניהו, במקום להתנדנד על היאכטה. היועץ האסטרטגי ישראל בכר סיפר שראש המטה הטרי לקה אז בחיסרון מסוים - הוא לא היה מספיק ציני. "הוא היה מאוד מאוד ירוק מבחינה פוליטית, השפה שלו הצחיקה אותנו המון פעמים, כי הרבה פעמים הוא היה אומר 'רגע, אבל זה לא ענייני, זה לא ענייני'. כאילו זה לא לטובת העניין. אז הסברנו לו שזו פוליטיקה, ולפעמים דברים הם לא עניינים לטובת העניין".

בכר סיפר שניתן היה לזהות נקודת השקה לנתניהו כבר אז. "בתקופה שעבדנו ביחד אצל נתניהו אז נתתי לו ביטוי חברי חיובי 'אתה ביבון, אתה ביבי קטן, ביבון'. יש להם הרבה תכונות משותפות: הרצון להצליח, האמריקאיות,הדבקות במטרה, שניהם סיירת מטכ"ל, שניהם אנגלית, מתחבר".

המשימה הראשונה של בנט מטעם נתניהו הייתה לסייע במימון, ולבחוש בתוך מחאת המילואימניקים שאחרי מלחמת לבנון השנייה - במטרה להפיל את שלטונו של אהוד אולמרט. יקיר שגב, מראשי מחאת המילאומניקים, סיפר על המפגש שלו עם בנט, שהיה חריג בנוף הפוליטי. "פתאום מופיע בן אדם שהוא רציני, יסודי. הוא יושב מולך, רושם הכול בפנקס, הוא באמת מקשיב, נורא מעניין אותו מה שאתה אומר. אפילו הייתה לי הרגשה שלפעמים הוא קצת שכח מהבוס שלו ויותר רוצה שאנחנו נצליח מאשר שזה ישרת את ביבי באותה תקופה". "לא הצבעתי לו", הוא מבקש להבהיר, "ענייני ומקשיב היה ב-2006, מאז עברו הרבה מים".

נפתלי בנט בצבא
נפתלי בנט בצבא

חבר הכנסת לשעבר תא"ל במיל' ופרופ' אריה אלדד, סמן ימני עקבי, אומר שהוא לא בטוח שיש הבדל גדול בין בנט לנתניהו. "לנתניהו יש כישורים פוליטיים מוכחים לעילא ואי אילו תיקים פליליים כבדים, לבנט יש אפס ניסיון כראש ממשלה, בוודאי מגיע לו ליהנות מהספק וימי חסד. אבל בניתוח האישיות והמניעים שלהם - אני לא בטוח שאני מזהה הבדלים גדולים. אני חושב ששניהם מנהיגים פרגמטיים, ונתניהו בוודאי חף מאידאולוגיה. אני חושש שבנט דומה לו בהיבטים האלה. העובדה שבזמן מגפת הקורונה האיש אמר: 'לא קורונה - לא מעניין, לא כלכלה - לא מעניין', אני חושש שהשלב הבא יהיה 'לא ראש ממשלה - לא מעניין'."

זיג זג זוג

לחבר הכנסת לשעבר יש סיבות טובות לפקפק במחויבות האידאולוגית של נפתלי בנט. כמנכ"ל מועצת יש"ע, בסיור שערך למגיש הטלוויזיה יאיר לפיד, הוא פרסם תוכנית להחלת ריבונות בשטחי C, אחר כך די שכח מזה. מכיוון שהליכוד היה חסום בפניו הוא תמיד איגף את נתניהו מימין, אבל האג'נדות הוחלפו כמו גרביים. מישהו זוכר את האחרונה? אולי תכנית סינגפור?

היועץ האסטרטגי ישראל בכר  (צילום: חדשות 12)
היועץ האסטרטגי ישראל בכר | צילום: חדשות 12

השותפה מההיי-טק חושבת שהזגזוגים נבעו מכך שבנט ניסה להיחלץ מנישה דתית וצרה שלא מתאימה לו. "כשהוא נכנס לפוליטיקה אז הוא נכנס דרך מפלגת שוליים שפונה לקהל מאוד מאוד מצומצם, אז זה כמו בעולם ההיי-טק כשיש לך מוצר שמתאים לשוק מאוד קטן", הסבירה מיכל צור. "המוצר של ימינה הוא לא מוצר שמתאים לכל העם, לכל המדינה. אני חושבת שכן יש בתוכו מוצר הרבה יותר ממלכתי ומאחד שמתאים לכולם, ואני חושבת שכשהוא ימצא אותו והוא יבטא אותו בלי לפחד, אז הוא באמת יהיה במקום הרבה יותר נוח בפוליטיקה ועם עצמו".

נפתלי בנט בצבא
נפתלי בנט בצבא

החברים מהסיירת ומההיי-טק בטוחים שבנט יהיה קברניט שקול עם יד יציבה על ההגה, אבל בפוליטיקה הוא גילה לא פעם פזיזות. "אם אני אקבל פקודה לפנות יהודי מביתו ולגרש אותו - המצפון שלי לא יאפשר זאת, אבקש מהמפקד פטור. אני מעדיף ללכת לכלא", אמר בנט בריאיון לניסים משעל ב-2012.

מהר מאוד נסוג מן ההצהרה הזאת, כמו שהתקפל מהכוונה לשריין את אלי אוחנה בבית היהודי וכמו שהתקפל ב-2018 מהאיום לפרק את הממשלה אם לא ימונה מיידית לשר הביטחון. הוא הקים את "הימין החדש" ונשאר מחוץ לכנסת והפגין פזיזות גם באנשים שהכניס לרשימת ימינה ועכשיו מורדים בו. וכמובן גם בחתימה ההיא ערב הבחירות, מול מצלמות ערוץ 20, ואמר שלא יאפשר ליאיר לפיד להיות ראש ממשלה, גם לא ברוטציה.

ישראל בכר מזהה בבנט מידה של מה שהוא מכנה "גמבלריות". "זה קו האופי, זה מתאים להיי-טק ולפעמים זה גם מתאים לפוליטיקה. זה לא מעיד על החדר הסגור בהחלטות החשובות יותר, זה לא בדברים המהותיים הגדולים".

בנט כמנכ"ל מועצת יש"ע עם יאיר לפיד (צילום: מתוך עמוד הטוויטר של אלנתן זכריה)
בנט כמנכ"ל מועצת יש"ע, בסיור עם מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד | צילום: מתוך עמוד הטוויטר של אלנתן זכריה

הזוגיות עם איילת שקד

כבר 15 שנה שה"פאוור קאפל" מחזיק מעמד, מאז שהרל"שית איילת שקד ראיינה את בנט והמליצה לביבי שהמטכ"ליסט הסטארטאפיסט יהיה הבוס שלה בלשכה. יחד הם הורחקו משם לאחר שנה וחצי, יחד הקימו את "ישראל שלי", התארגנות פייסבוקית שניסתה להתעלות על ביבי ברדיפת שמאלנים, למשל בגל"צ, ויחד השתלטו על מפלגה ותיקה.

ובניגוד למה שהורו לה חושיה הפוליטיים, שקד הסכימה להתנתק מהרבנים ולהקים עם בנט את "הימין החדש". הפיאסקו שבמסגרתו לא עברו את אחוז החסימה בסבב הבחירות הראשון ב-2019 גרם לו למסור לה את ההובלה בבחירות מועד ב'. עכשיו היא שוב מספר 2, בינתיים.

הקמפיין הגנוז של "ישראל שלי" (צילום: מתוך הקמפיין הגנוז של "ישראל שלי")
הקמפיין הגנוז של "ישראל שלי" נגד גלי צה"ל | צילום: מתוך הקמפיין הגנוז של "ישראל שלי"

"נפתלי הוא אולי הראש, אבל הצוואר מזיז את עצמו לאן שהוא רוצה. ומבחינתי איילת שקד היא הצוואר, היא תמיד הייתה", הסבירה השבוע אחת המפגינות מול ביתה של איילת שקד במחאה על הכוונה להצטרף לממשלת השינוי מדוע הם מפגינים מול ביתה ולא מול ביתו. "היא זאת שמחליטה בסופו של דבר, בגלל זה כולם פה אצלה".

הפגנה מול ביתה של איילת שקד (צילום: החדשות12)
הפגנה מול ביתה של איילת שקד | צילום: החדשות12
נפתלי בנט ואיילת שקד (צילום: פלאש 90, חדשות)
נפתלי בנט ואיילת שקד | צילום: פלאש 90, חדשות

ליועץ האסטרטגי ישראל בכר הצימוד הזה לא לגמרי ברור. "זה לא טבעי ולא רגיל ששני אנשים שרוצים להיות ראש ממשלה נמצאים באותה מפלגה, עם אותן דעות, והם צריכים גם להתחרות אחד עם השני וגם להצליח ביחד כדי לייצר כוח פוליטי. זה לא דבר סביר או טבעי. בסופו של יום" ,הוא מעריך, "בסוף זה גם יסתיים".

אם יגיע נפתלי בנט לכיסא ראש הממשלה, הוא יעשה היסטוריה כבר בכך שיחליף את האיש אשר שלט יותר מכל אחד אחר. מה אחר כך? האם ייזכר כמנהיג של שינוי אמיתי, או שמא כסחטן הגדול בתולדות הפוליטיקה הישראלית? בכל זאת, שישה מנדטים.