כפי שנחשף הערב (שבת) לראשונה בחדשות: השרים נפתלי בנט ואיילת שקד הכריזו הערב על הקמת מפלגת ימין דתית-חילונית חדשה שתיקרא "הימין החדש". ח"כ שולי מועלם-רפאלי הודיעה כי היא מצטרפת אל השניים במפלגתם החדשה ותתפצל מהבית היהודי. בהמשך הערב צפויים חברי מפלגת הבית היהודי להתכנס ולדון בהתפתחויות החדשות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"בשש השנים האחרונות הבית היהודי הפך להיות כוח משמעותי במדינת ישראל", פתח בנט בדבריו, "אך בשנה האחרונה ובחודשים האחרונים העידן של ההשפעה הגדולה תם ללא שוב". עוד המשיך השר וטען כי נתניהו הבין כיצד הוא מחזיק את הציונות הדתית "בכיס" וכי הציבור הפך לשבוי שלו.

עוד הזכיר בנט את המשבר הפוליטי לאחר התפטרות ליברמן והבהיר: "נאלצנו להתקפל ולהישאר בממשלה בניגוד למה שאנו מאמינים בו". שם, טען השר הם איבדו סופית את יכולת ההשפעה.

השר הכריז כי "מפלגת 'הימין החדש' היא ימין - נקודה. נגד מדינה פלסטינית ונגד שחרור מחבלים. לו לפני 13 שנים הייתה קיימת מפלגה כמו ההתנתקות לא הייתה מתרחשת", טען. "עם הימין החדש ישראל חוזרת לנצח".

 

עוזבים את הבית היהודי (צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות)
עוזבים את הבית היהודי | צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות

בצעד דרמטי זה מקווים שני השרים להרחיב את גוש הימין-מרכז ואף להחזיר מן המנדטים שלטענת שקד "הולכים שמאלה". "הבית היהודי תקומה ימשיכו לייצג את הקו היהודי-אמוני", הבהירה השרה. "מפגלת הבית היהודי תקומה עוברת לידיים סדורות וטובות" הוסיף בנט שאיחל למפלגה ממנה הם פורשים הצלחה רבה.

בנט ושקד, ארכיון (צילום: אסתי דזיובוב/TPS, חדשות)
ההכרזה הקודמת של השניים | צילום: אסתי דזיובוב/TPS, חדשות

התגובות במערכת הפוליטית על הכרזת השרים הטיחו ביקורת רבה בשניים על שיסוע הימין לעוד רסיסי מפלגות. מטעם הליכוד נכתב: "יש מי שלא למד את הלקח של בחירות 92' כשהימין ריסק את עצמו לרסיסי מפלגות ובכך הביא לעליית ממשלת שמאל ולאסון אוסלו. הדרך היחידה להבטיח את שלטון הימין היא להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו".

השרה רגב לעומת זאת הסירה את הכפפות: "בנט ושקד הפקירו את הבית ועשו סיבוב על הציונות הדתית. היזהרו מחיקויים". אליה הצטרף ח"כ ביטן: "לאחר שנואש מלחתור תחת ממשלת הימין מתוך הממשלה החליט בנט שנוח לו יותר לתקוף את נתניהו והליכוד בתחפושת חדשה".

נתניהו ובנט, ארכיון (צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90, חדשות)
"בנט החליט לתקוף את נתניהו" | צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90, חדשות

איש הבית היהודי ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב בנשוא טרם ההכרזה ואמר בריאיון לרינה מצליח: "מצד אחד זה מהלך הגיוני שהיה צפוי כי בנט ושקד מרגע שנכנסו לפוליטיקה לא באו כדי לשבת על כסא הנהגת הציונות הדתית, הם סימנו יעד גבוה בהרבה. לקח להם זמן להבין שאת זה לא עושים מתוך הפלטפורמה הזאת".

"זה בא לי בהפתעה, אני חושב שאפשר היה להמשיך לעבוד ביחד, אני כן רואה את הציונות הדתית מתקדמת להנהגת המדינה", המשיך סמוטריץ'. "אני מברך אותם, מאחל להם הצלחה בדרכם, ולוקח על עצמי את המשימה לגבש את הציונות הדתית".

הרשימה החדשה של השניים מצטרפת לשלל רשימות שנפתחו לקראת הבחירות שיערכו בחודש אפריל הקרוב. ביום חמישי רשם גנץ את מפלגתו "חוסן לישראל" ברשם המפלגות ויעלון אף הוא הודיע על ריצה במפלגה עצמאית. אל אלו מצטרפת רשימתה של אולי לוי אבקסיס "גשר" ורשימתו של אלדד יניב "תנועת המחאה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו