פחות מ-3 שבועות נותרו לתום המנדט שנתן נשיא המדינה לבנימין נתניהו להרכיב ממשלה והמאמצים נמשכים כל העת. בימין נראה שסמוטריץ' לא מתכוון לחזור בו מהתחייבותו שלא לשבת בממשלה שתיתמך על ידי מפלגת רע"ם ולכן המאמצים יתמקדו ככל הנראה בזמן הקרוב בגדעון סער.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בליכוד מתכוונים להציע לסער חבילת תפקידים נאה בתמורה לכניסה לממשלה. בין השאר את תפקיד ממלא מקום ראש הממשלה, תפקיד יושב הראש הכנסת לחבר מפלגתו זאב אלקין ותפקידי שרים רבים נוספים, ובעצם כמעט כל מה שהוא יבקש.

נתניהו לא רצה עד כה להציע הצעה כזו נדיבה למי שעזב את הליכוד וקרא תיגר נגדו מחשש שבכירי ליכוד ינהגו כמו סער, יפרשו מהמפלגה כמוהו - ויסחטו את נתניהו. אך כעת נראה שאין לו ברירה וזו הדרך שאליה הוא מתכוון לפנות בזמן הקרוב. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ממשלת ימין, בחירות (צילום: חדשות 12)
נתניהו לסער: "חזור הביתה" | צילום: חדשות 12

מוקדם יותר הכריז נתניהו באירוע של הליכוד ברמת גן: "אני קורא כאן לגדעון סער, הליכוד זה הבית שלך. גדלת בבית הזה. אתה תתקבל כאן בזרועות פתוחות!", הוסיף נתניהו, "זה לא הזמן להקים ממשלת שמאל. בוא תצטרף אלינו ונקים יחד ממשלת ימין יציבה כדי להבטיח יחד את עתידנו בארצנו. כולנו מאמינים בזה ונעשה את זה יחד - ואת יום העצמאות הבא נחגוג בממשלת ימין יציבה".

במה שנראה כמו מהלך שתוכנן מראש, צייץ חבר הליכוד ח"כ דוד ביטן קריאה דומה לסער - בצירוף מסמך שעליו חתומים ראשי עיריות וראשי סניפי ליכוד ברחבי הארץ: "אני מצטרף לקריאתו של ראש הממשלה ולקריאה של ראשי ערים, סגנים וממלאי מקום ויושבי ראש סניפי הליכוד. אני קורא לך חזור הביתה לליכוד, כמו שראש הממשלה אמר, נקבל אותך בזרועות פתוחות אתה חלק מאיתנו, יש כאן הזדמנות אמיתית לממשלת ימין יציבה".

לאחר שתיקה ממושכת: לפיד יפנה לציבור

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ששב לאחרונה מארה"ב, וקיים שם בין השאר התייעצויות פוליטיות - צפוי לכנס בקרוב מסיבת עיתונאים ולשאת הצהרה שבה הוא ידבר על ממשלת שינוי חדשה. לפיד ינסה להכשיר את הלבבות לקראת הקמת ממשלה שכזו ויכריז שזה מה שנכון לעם ישראל.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד (צילום: פלאש 90)
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד | צילום: פלאש 90

עוד צפוי לפיד לומר כי אם תקום ממשלת גוש השינוי, זו תהיה ממשלת אחדות וימין - משום שתכיל את גדעון סער, נפתלי בנט, אביגדור ליברמן ומשמאל את מפלגת מרצ ומפלגת העבודה. הוא ינסה לשווק את הקמת הממשלה כדבר הנכון לעם ישראל. בקרוב, הוא צפוי להיפגש עם יו"ר כחול לבן בני גנץ ובמקביל הוא מדבר עם כל ראשי המפלגות.