כשברקע תחלואת הקורונה הגוברת, הממשלה אישרה הערב (שלישי) את הארכת הסגר השלישי ב-10 ימים, עד 31 בינואר בחצות. בניגוד לישיבות קודמות שנערכו בזום, בגלל החשש מהדלפות הישיבה הנוכחית התקיימה באמצעות טכנולוגיה מוצפנת. השרים אישרו כי נוסעים לישראל יידרשו לעבור בדיקת קורונה 72 שעות לפני ההמראה‎‏.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ישיבת הממשלה - דקה אחרי דקה

19:15: ישיבת הממשלה הסתיימה. הממשלה אישרה את הצעת ראש הממשלה: הארכת הסגר הקיים ב-10 ימים נוספים. השר אופיר אקוניס לא השתתף בהצבעה במחאה על כך שאין פתיחה ולו חלקית בערים הירוקות. כמו כן, הממשלה אישרה תקנות תעופה שמחייבות כל נוסע שנכנס לישראל לעשות בדיקת קורונה 72 שעות לפני המראתו לארץ.

19:01: השר דרעי: "ההסתה נגד החרדים שוברת שיאים בימים האחרונים ולצערי לא מדובר רק בחברי אופוזיציה, גם באנשים שיושבים כאן בישיבת הממשלה. גם אני לא אהבתי את מראות החתונות אתמול בבני ברק ופרסמתי אמש הודעה תקיפה נגד הפרות הנחיות משרד הבריאות. טענתי כי מדובר בחילול השם וקראתי להפסיק מיד את ההפרות שגורמות למוות ועליית התחלואה. שמעתי את מפכ"ל המשטרה והשר לביטחון פנים מדברים על אכיפה שווה במגזר החרדי, אבל זה לא מפריע לאנשים להסית. תבינו, החרדים אינם מקשה אחת. רוב הציבור החרדי מקפיד הקפדה גדולה על כל הנחיות משרד הבריאות. יש תחלואה גבוהה במגזר החרדים כי בכל בית אב יש בממוצע 8,7 חולים כי המשפחות גדולות. במשפחות במגזר הכללי המספר נמוך בהרבה. אם תבדקו את מספר החולים לפי משפחות אב תראו שאחוזי התחלואה נמוכים בהרבה".

דרעי הוסיף: "היום היו למעלה מ-10,000 חולים. גם ללא החולים החרדים היינו נמצאים במספרים גבוהים שהיו מחייבים את המשך הסגר. אז מדוע לטעון שכל המדינה נכנסת לסגר בגלל החרדים? זה שקר ועוול נוראי. שמעתי גם שמפרסמים שאחוזי החיסונים ביישובים החרדים נמוכים ביחס לשאר היישובים. קחו למשל ערים כמו מודיעין עילית וביתר עילית, יש שם בעיקר אוכלוסייה צעירה שטרם הגיעה זמנה להתחסן. יש בערים הללו מעט יחסית מבוגרים ולכן האחוזים נמוכים. אני באופן אישי הלכתי לכל גדולי ישראל ודיברתי על החובה להתחסן. גדולי ישראל קראו לציבור החרדי להתחסן, ולכן לא נכון שאין היענות".

18:40: לבקשת שר החוץ אשכנזי: תוצג תוכנית לחיסון שגרירים בחו"ל על בסיס חיסונים שיובאו מישראל.

18:30: השרה גילה גמליאל שאלה בישיבת הממשלה את שר החינוך גלנט: "מה מצב חיסוני המורים?". השר גלנט השיב: "איני יודע, טרם קיבלנו את נתוני המתחסנים ממשרד הבריאות. אנחנו ממתינים לקבלת רשימת המתחסנים לפי מספרי תעודות הזהות כדי להבין מי מהמורים התחסן, ללא זה נוצרת בעיית ניהול וקושי לתמרץ מורים להתחסן".

השרה גמליאל לשר הבריאות אדלשטיין: "למה אתם לא מעבירים את הנתונים המלאים למשרד החינוך?". השר אדלשטיין השיב שנתוני המתחסנים של המורים יועברו בקרוב למשרד החינוך.

השרים דורשים יותר אכיפה, רה"מ: המשטרה אוכפת

18:27: השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה: "קיימתי הבוקר דיון עם המפכ"ל בנושא האכיפה. בחודש ינואר 79% מהאכיפה היא בערים אדומות וכתומות. אכיפה זה לא רק דוחות אלא גם נוכחות. המשטרה פועלת בנחישות והמסר שלי הוא מסר חד-משמעי - אכיפה שוויונית ונחושה".

המפכ"ל קובי שבתאי: "הסגר עם כל המגבלות מבוצע ברגישות ונחישות. אף אחד לא רוצה לתקוע את מדינת ישראל. לגבי האכיפה - אירוע כמו אתמול, מקומם לראות קבוצה סוררת ששמה פס. במקומות האלו, איפה שאנחנו יודעים, אנחנו פועלים בנחישות. אני לא רוצה לעשות הכללה כי גם במגזר החרדי יש קבוצות".

נתניהו: "אתם מדברים על אכיפה, אני מדבר עם מנהיגי מדינות והם אומרים ששום דבר לא עוזר. לא סגר לילה, לא דיפרנציאלי, לא משנה כל צבעי הרמזור - כולם אומרים ששום דבר לא עזר והם אומרים זאת מניסיון. תמיד יש קבוצות שונות באוכלוסייה ששומרות פחות במדינות דמוקרטיות".

רה"מ הוסיף: "מה שהמפכ"ל אמר כאן זה חשוב - שהמשטרה כאן אוכפת יותר מכל מקום אחר. בארה"ב עיניכם רואות שיש שם משטרה וגם שם זה לא עוזר. משטרת ישראל עושה מאמץ גדול יחד עם הצוותים של השר לביטחון הפנים והמפכ"ל הנכנס. יש לדבר על אכיפה בצורה הוגנת ובהשוואה בין-לאומית אמיתית. כל אמירה אחרת זה להוליך שולל. במדינות אירופה מדברים על סגר עד אפריל ואנו מדברים על סגר לעוד 10 ימים".

18:18: שר החקלאות אלון שוסטר קורא לפעול ביד ברזל נגד מפירי חוק: "חייבים אכיפה מוגברת וסנקציות חמורות יותר. יש פער בלתי נסבל בין ערים ושכונות עם ריכוזי חיסון נמוכים, תחלואה גבוהה ואכיפה נמוכה. צריך להגביר את המאמץ ההסברתי והלוגיסטי. הממשלה הזו הגישה לכנסת הצעת חוק להעלאת הקנסות למי שפותח מוסד ומאפשר גם להוציא צווי סגירה למוסד שפותח בניגוד לחוק את שעריו".

כוחות משטרת בסנהדריה. (צילום: פלאש 90)
נתניהו: "תמיד יש קבוצות שונות באוכלוסייה ששומרות פחות במדינות דמוקרטיות" | צילום: פלאש 90

נתניהו מציע: סגר עד יום ראשון הבא

18:05: שר הפנים דרעי: "תמכתי בסגר אבל נמנעתי מהצבעה בגלל סגירת בתי הכנסת. היום לאור הדחיפות הגדולה אני מוותר על המחאה, ואני והרב אביטן, לאור הנחיית הרבנים, נצביע בעד הסגר".

17:55: רה"מ מציע להאריך את הסגר ב-10 ימים, עד ליום ראשון הבא (31 בדצמבר) בחצות, ולהתכנס ביום חמישי כדי לקבל הערכת מצב.

השרה אורית פרקש מבקשת שהסגר יהיה עד יום ראשון בשעה 5 לפנות בוקר כדי שאנשים ירוויחו עוד יום עבודה. נתניהו לא מסכים להיענות לבקשה: "אני רוצה עוד יום של חיסונים".

מנדלבליט: "יש הסתה בעקבות דברים שנאמרו נגדי"

17:50: נתניהו מסכם את העימות: "בגלל הסתירה שאסור לחייב אדם לבצע בדיקה קורונה מצד אחד, ומצד שני נאמר שאי אפשר לאסור כניסה לתושב ישראלי שחוזר לביתו - נוצרה אי הבנה. טוב שהנושא הובהר ועכשיו יש להתקדם הלאה ולטפל בכך מיידית".

17:25: עימות בין שרת התחבורה מירי רגב ליועמ"ש מנדלבליט בנושא בדיקות הקורונה בנתב"ג.

רגב: "לאורך כל הדרך אמר היועמ"ש שאין לחייב אזרח ישראלי לעבור בדיקות בנתב"ג. לאורך כל הדיונים ביקשנו לעשות בדיקות בחו"ל או בארץ, ולכן רה"מ הנחה אותנו לשלוח למלוניות. ההיגיון שמנחה את היועמ"ש לבצע בדיקה בחו"ל רלוונטי גם לארץ. אני רוצה שכל מי שנכנס לארץ יבצע 72 שעות לפני בדיקת קורונה, וגם מי שרוצה לצאת. ואני רוצה בדיקה גם אחרי שנוחתים".

מנדלבליט השיב: "אמרנו לכם שאפשר לחייב לפני. לגבי מי שבארץ צריך חקיקה ראשית".

17:08:  נתניהו: "אי אפשר להתעלם מזה שחודשים ארוכים אמרתם לנו שחייבים להחזיר אנשים לישראל, שיש להם זכות, ומכאן הבנו מה שהבנו".

17:05: דרעי מתייחס לדבריו של היועמ"ש: "פעם ראשונה ששמעתי על הנושא של חיובי בדיקה מראש הייתה ביום ראשון וזה רעיון נהדר - נתתי הוראה לגבי זרים, זה בסמכותי".

17:02: היועמ"ש בנאום חוצב להבות: "יש הסתה בעקבות דברים שנאמרו נגדי, שיש לי דם על הידיים. לא היו דברים מעולם, לא הביאו בפני בקשה לפני עלייה למטוס - אני מצפה מראש המל"ל לאשר את דברים". בהמשך הוסיף: "גם היום בתוך מדינת ישראל אין יכולת לכפות בדיקה אבל לפני שבאים ועולים למטוס? בקשה כזו לא עלתה".

מנדלבליט (צילום: Olivier Fitoussi Flash90)
מנדלבליט: אפשר לחייב בדיקת קורונה לפני ההגעה לישראל | צילום: Olivier Fitoussi Flash90

מנכ"ל משרד הבריאות: נחסן גם בני 18-16

16:55: הפרויקטור פרופ' אש: "הציבור עייף, אין ספק. ההיענות היא יותר נמוכה ותהיה יותר נמוכה, אבל הנתונים לא מאפשרים אחרת מסגר של שבועיים".

16:45: מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי: "בהמשך לדרישה של כחול לבן לחסן בני 18-16, אני לא רואה למה שזה לא יקרה - זה יגיע לוועדת התעדופים ביום חמישי".

16:44: פרופ' בליצר: "רק עוד שבועיים נראה את השפעות החיסון, זה לא תופעת קסם - בטח לא עם המוטציות".

16:18: פרופ' אלי וקסמן: "החיסון לא מספיק כד לדכא את ההתפרצות. רק כשנהיה במעל 80% מהמבוגרים זה יקרה - למרות שהחיסון מקטין את התמותה. החיסון יסייע לנו בשליטה בתחלואה".

16:10: לאחר שפרופ' ערן סגל הציג לשרים מצגת שהראתה שאם 95% מבני ה-60 ומעלה יתחסנו אז תהיה ירידה דרמטית בתמותה, נתניהו אמר: "כדי להגביר את החיסונים אני צריך עוד ימי סגר".

גנץ הגיב לנתניהו: "אותו פרופ' סגל שאתה מצטט אותו ממליץ על 7 ימים סגר בלבד - ואני מסכים על הגברת החיסונים כמטרה עליונה, אבל מה הקשר בין זה לבין הכפלת הסגר?".

15:58: ‏פרופ' ינון אשכנזי: "אנחנו חייבים למקד מאמצים דיפרנציאלים, אחרת לא נצליח".

פרופ' רן בליצר: "במצב של מוטציות קשה לדבר על פתיחה".

15:50: פרופ' ערן סגל מעריך: "בגלל שישראל צעירה בסוף נהיה בעולם בו 40 אחוז צעירים יסתובבו לא מחוסנים - אבל התחלואה תהיה מתונה בגלל החיסונים".

בדיקת קורונה בנתב"ג (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
גנץ דורש הגבלות על הכניסה והיציאה מהארץ | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

הפרויקטור: לא ידוע על מוטציה שעמידה בפני החיסון

15:32: פרופ' אש מציג שקופית לשרים: "עד כה אותרו בישראל 15 מקרים של הווריאנט הדרום אפריקני - 4 שחזרו מדובאי, 2 מדרום אפריקה וכל היתר - נדבקו בארץ". במצגת יש הערכה עדכנית: תפוצת המוטציה עומדת על כ-40%-30% וצפויה להמשיך לעלות.

15:25: פרופ' אש ממליץ להאריך את הסגר עד 4 בפברואר: "קצב החיסונים לא נותן אפקט על תמונת החולים הקשים. מצפה לראות השפעה בימים הקרובים - התפשטות הזן הבריטי רחבה".

15:23: ראש שירותי הבריאות במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס: "יש לנו מידע חלקי על המוטציות. נכון לעכשיו לא ידוע על זן שעמיד בפני החיסון".

15:03: ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש: "מקדם ההדבקה נמצא בירידה... אני מקווה מאוד שההשפעה של הסגר בימים הקרובים תשפיע. השאיפה שלנו היא להגיע לרבע מיליון מחוסנים ביום, יש עדיין כ-300,000 מהאוכלוסייה של בני 60 ומעלה שעוד צריכה להתחסן".

14:58: שר הבריאות אדלשטיין נגד היועמ"ש: "אתמול אמרתי שהיה קושי משפטי של החוזרים מחו"ל. מאז אני מותקף. אני מאוד מצטער, הלכתי לבדוק אם בכל זאת הדברים עלו בשבוע האחרון או בכלל. ב-21.12 בפרוטוקול קבינט הקורונה יש רב-שיח שמשתתפים בו המשנה ליועמ"ש, אני ורה"מ, והוא אומר בשיח הזה - הדרך היחידה להגיע לבדיקות של החוזרים מחו"ל היה באמצעות מלוניות והמתנגדים יוכלו לעשות בדיקה".

נתניהו: להאריך את הסגר, גנץ: להגביל כניסות ויציאות בנתב"ג

14:55: ראש המל"ל: "התחלואה מפושטת והמוטציות כבר כאן. היקף התחלואה מאתגר את מערכי האשפוז".

14:54: גנץ: "אני דורש אכיפה משמעותית במקומות שמפירים את הסגר".

14:53: ראש המל"ל מאיר בן שבת: "עדיין לא רואים את השפעת הסגר על התחלואה".

14:50: גנץ מציג את התנאים שלו לתמיכה בהארכת הסגר: "חייבים להגביל מיידית את הכניסה והיציאה מהארץ, אני דורש אכיפה במקומות שמפירים את הסגר ולהרחיב את החיסונים גם לתלמידי התיכון בגילי 18-16. אין משמעת והתנהלות ראויה. אלו חיי אדם. צריכים להסתכל על נושא היציאה מהסגר וההיערכות לתו הירוק. אם תהיה אכיפה ומשמעת נוכל לסיים את הסגר בתוך שבוע עד 9 ימים".

14:40: נתניהו על החתונה ההמונית אמש בבני ברק: "זו חתונה שערורייתית, שפיכות דמים. אני קורא להפסיק עם ההפרות".

14:30: ראש הממשלה נתניהו פתח את הדיון ואמר לשרים: "מדינות רבות באירופה מאריכות את הסגר עד מרץ ואפילו עד אפריל. אנחנו צריכים להחליט מיד על הארכת הסגר כי אם נפתח עכשיו זה יעלה לנו בחיי אדם. אני יודע שזאת החלטה קשה לרבים מאזרחי ישראל, אבל נדרש כאן מאמץ אחרון, מאמץ משותף של כולנו כדי לצאת מהקורונה ולהציל חיים".

14:29: לאחר דחייה של שעה וחצי - החלה ישיבת הממשלה.

כחול לבן: לא נתמוך אוטומטית בהארכת הסגר

הישיבה החלה לאחר ששרי כחול לבן הצהירו שלא יתמכו באופן אוטומטי בדרישת משרד הבריאות להאריך את הסגר. מטעם מפלגתו של גנץ נמסר כי לאורך הבוקר השרים עברו התייעצויות שבהן נחשפו לנתוני אכיפה לעומת חולים, כמה דוחות חולקו לפי מספר חולים בערים השונות ונתונים נוספים.

לטענתם, הפילוח הראה שבערים החרדיות נותנים פחות קנסות באופן ניכר. "זאת הפקרות", אמרו שרים במפלגה. "המשטרה לא אוכפת ונתניהו מעלים עין בגלל צרכים פוליטיים. אם לא נקבל ערבות לאכיפה יותר חזקה, לא נסכים להאריך את הסגר לתקופה ממושכת".

התנאים שהציב גנץ בתום השיחה עם שריו:

- קידום של אכיפה במוקדי התחלואה והעלאה מיידית של הקנסות כפי שנקבע כבר לפני חודשים.
- הגדלת הסיוע לעסקים הקטנים והבינוניים.
- חיסון מיידי של גילי 18-16 כדי שאפשר יהיה להבטיח את קיום הבגרויות.
- קביעת חובה לביצוע בדיקת קורונה טרם העלייה למטוס מארץ המוצא.
- בכפוף לכל אלו, ובהתאם להמלצות גורמי המקצוע, תתמוך כחול לבן בהארכת הסגר בשבוע עד עשרה ימים.