בצל התמונות החוזרות ונשנות של הפרת התקנות במגזר החרדי – גם לאחר הנחייתו של מנהיג הזרם הליטאי, הרב חיים קנייבסקי, שהורה לסגור את בתי הספר – אנשי תקשורת בולטים במגזר מבקשים לומר: הפרת ההנחיות פוגעת בציבור החרדי; רוב הציבור מוקיע את המפירים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות ב-N12:

"אני חושב שמי שמפר הנחיות הוא רוצח", אמר יעקב גרודקה, מנהל האקטואליה והחדשות ברדיו "קול ברמה". "לא רק המיינסטרים החרדי, המסה המרכזית מוקיעה את מפירי ההנחיות. רוב העיתונאים בעיתונות הכללית כבר למדו להבדיל בין המיעוט לבין הרוב החרדי שמוקיע את אותן קבוצות, הרבנים צועקים לשמור על ההנחיות".

גרודקה טען כי מרבית הציבור החרדי שומר על ההנחיות. "הסתובבתי הבוקר בעיר שלי אלעד במשך 35 דקות עם הרכב", סיפר, "חיפשתי בנרות אנשים בלי מסכה, לא מצאתי אדם אחד. לא ילד, לא ילדה. ברור שהקבוצות הקיצוניות מוציאות שם רע, אבל לדעתי תמיד ישנאו את החרדים, מה שהם לא יעשו. גם אם נלך כולנו לצבא ישנאו אותנו. באירופה שנאו את היהודים והיום את החרדים".

"הרב קנייבסקי לא מופעל על ידי לחצים", הוסיף גרודקה. "זה האורים ותומים של המגזר החרדי בעולם כולו", הסביר, "מה שהוא אומר קדוש. בסופו של דבר מובאות סיטואציות שונות, שמשתנות תוך כדי. הרב קנייבסקי הבין עכשיו כך ובעבר אחרת. כיום כל הרבנים מגבים את הסגירה".

יעקב גרודקה (צילום: דן לזרוס)
יעקב גרודקה | צילום: דן לזרוס

"החילונים רואים את מה שקורה ומעבר לזה צריכה להיות סולידריות חברתית, אתה דואג מילא על עצמך, אבל מה עם האחרים", אמר ישראל כהן, פרשן פוליטי ועורך "כיכר השבת" לשעבר. "אותם שוליים שפותחים בתי ספר יוצרים את אותה הסתה נגד הציבור החרדי. נומה (אלוף במיל' רוני נומה, ממונה הקורונה למגזר החרדי) אמר שרק 15% פותחים, אבל זה מה שרואים בחדשות והם גורמים הסתה עצומה נגד המגזר החרדי".

"מצד אחד צריך לזכור שמדובר במשפחות עם 10, 12, או יותר ילדים בבית", אמר כהן. "בצפיפות, בלי אינטרנט, בלי טלוויזיה, בלי זום, מטפסים על הקירות. הלחץ לפתוח בחזרה לימודים מגיע מהשטח. מצד שני יש את נתוני התחלואה והמספרים גבוהים וזה מתנגש. בין שני הכוחות כרגע כשמלאך המוות מסתובב ברחובות צריך להעדיף את הבריאות".

כהן אמר כי הרב קנייבסקי חזר אתמול שוב על ההנחיה להשאיר את מוסדות החינוך סגורים. "אותו חלק שפותח גם מתנגד לחיסונים לא פעם וזה גם יוצר נזק", הוסיף. "גם הם עושים חילול השם, גורמים שיסתכלו על חרדים כמפיצי מגפה. חבל, זה נזק, חור בספינה של כולנו".

ישראל כהן (צילום: באדיבות  כיכר השבת)
ישראל כהן | צילום: באדיבות כיכר השבת

אפרת פינקל, כתבת פוליטית בשבועון "בקהילה" ומגישה בכאן מורשת, אמרה: "אין ספק ששוליים שעושים דברים בניגוד לרוח הכללית בציבור גורמים המון נזק. בתקופה כזו כל דבר זוכה להד הרבה יותר מבכל תקופה אחרת, ולכן צריך להיות זהירים שבעתיים. אנחנו יודעים לראות ולזהות שזה לא הזרם המרכזי שפותח".

"התקשורת לא עושה מספיק כדי להבהיר את ההבדלים", האשימה פינקל. "בשלב הזה כבר הייתי מצפה שידעו טוב יותר לומר שזה שוליים. אני מקבלת את הביקורת על כך שמדובר בשוליים ממוסדים ובחתונות אדמו"רים אבל זה עדיין מיעוט. להערכתי 85% מהציבור שומר על ההנחיות".

אפרת פינקל
אפרת פינקל

פינקל תיארה את שמירת ההנחיות בשכונה שבה מתגוררים הוריה: "הם גרים בשכונה שגרים בה גם חסידים בירושלים. כבר המון זמן שאין תפילות. לפני כמה ימים התעוררתי מתפילה ברחוב למטה. זה מזג אוויר קפוא והם לא נכנסו לבית הכנסת, מנייני רחוב הפכו לשגרה. לאבא שלי כבר הייתה קורונה והוא הולך לתפילות באוויר הפתוח עם מסכה. שאלתי אותו למה והוא אמר שכולם עם מסכה ושומרים על מרחקים".