לקראת כינוס קבינט הקורונה מחר (שלישי) בו ידונו על הארכת הסגר, ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר הערב כי "סגר דיפרנציאלי לא עבד בשום מקום" ולכן הוא לא עומד על הפרק. עם זאת, כדאי לשים לב שנתוני התחלואה שמספק מודל הרמזור ופילוח הנתונים לפי מגזר מגלים כי ישנם פערים גדולים בין אזורי מגורים שונים בארץ באשר לפיזור התחלואה בנגיף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מנתוני משרד הבריאות עולים פערים בין שיעור הבדיקות החיוביות בין אזורים שונים בארץ. כך למשל בערים החרדיות בני ברק וביתר עילית - שיעור הבדיקות החיוביות עומד על כ-20%. בעיר אלעד שיעור החיוביים מזנק ל-24%, כלומר אחד מכל ארבעה נבדקים נמצא חיובי לנגיף.

פרופ' ערן סגל ממכון וייצמן שבדק את נתוני ההדבקה באוכלוסייה אמר ל-N12 כי  על פי הנתונים, אחד מכל 44 איש מהאוכלוסייה החרדית נמצא השבוע מאומת לקורונה וכי התחלואה לנפש אצל החרדים גבוהה פי 6 משאר המגזרים.

גם במגזר הערבי אחוזי ההדבקה גבוהים משמעותית. במועצה האזורית כפר מנדא שבצפון שיעור החיוביים מתקרב ל-20%, וכך גם באבו גוש שליד ירושלים. על פי נתוני משרד הבריאות, אחד מכל חמישה חולי קורונה שבמצב קשה משתייך למגזר הערבי. בכך, חלקם היחסי של החולים במצב קשה במגזר הערבי גבוה ב-3 אחוזים לעומת שיעורם באוכלוסייה.

לצורך ההשוואה, בתל-אביב-יפו רק 4% אחוזים מהנבדקים לקורונה נמצאים חיוביים. מספר החולים הפעילים בעיר עומד על 2,187, הרבה פחות מהערים החרדיות שבהן האוכלוסייה קטנה יותר באופן משמעותי. גם בראשון לציון הנתונים נמוכים: שיעור החיוביים עומד על 6% ובעיר ישנם 1,237 חולים פעילים.

רוני נומה
רוני נומה: מעריך שכ-15 אחוז ממוסדות החינוך החרדיים עדיין פתוחים

בתוך כך, פרויקטור הקורונה למגזר החרדי, אלוף במיל' רוני נומה, ציין בשיחה עם עיתונאים כי 30% מהחולים החדשים בקורונה הם מהמגזר החרדי. "במגזר החרדי יש התייצבות בבלימת התחלואה, יש כמה אינדיקציות לכך", אמר נומה, "אבל מוקדם לדעת האם זו בלימה רגעית או תחילת ירידה".

נומה הוסיף כי הוא מעריך שכ-15% ממוסדות החינוך במגזר החרדי עדיין פתוחים – בניגוד להנחיות. לדבריו, "קשה לדעת בדיוק, זה בין הערכה להשערה. חלק קטן נותר פתוח וכנראה שזה הולך וגדל לאט לאט. בשבוע שעבר יותר מוסדות היו סגורים ואנו עוסקים בנושא ומעבירים כתובות למשטרה. אם הסגר יוארך נצטרך לפעול לוודא שהרמה הנוכחית תישמר ולא יהיה פרץ גדול יותר". בהמשך הדגיש: "אבל צריך להגיד ביושר: הרוב סגור - ומה שנפתח, נפתח במתכונת שונה".

נתוני משרד הבריאות מלמדים על ירידה במספר הנדבקים היומי - רק 5,630 ביממה האחרונה. שיעור המאומתים עדיין גבוה ועומד על 9%. בסך הכל נעשו אתמול 64,432 בדיקות. מספר החולים הקשה עומד על 1,161 איש, מתוכם 369 במצב קריטי. מספר המתים מהנגיף עומד על 4,040.

נתניהו שוחח עם נכד הרב קניבסקי

לקראת ההכרזה על הארכת הסגר, רה"מ נתניהו שוחח הבוקר עם יענקי קניבסקי, נכדו של מנהיג הציבור הליטאי הרב חיים קניבסקי, והציג לו את נתוני התחלואה והשפעת החיסונים כדי לשכנע את הרב לתמוך בהמשך סגירת תלמודי התורה.

הרב קנייבסקי (צילום: noon)
הרב חיים קנייבסקי לצד נכדו יענקי | צילום: noon

נתניהו ביקש מקניבסקי שהרב ייצא בקריאה להמשיך את סגירת המוסדות אם הסגר יוארך. "צריך לעשות מאמץ אחרון כדי לנצח את הנגיף", אמר רה"מ. הנכד השיב לנתניהו שיפעל לקבל את הסכמת הרב כדי להמשיך את הציות להנחיות.