המשבר בממשלה אתמול לא נפתר, וברקע פיצוץ שנרשם במגעים בין הליכוד לכחול לבן על הנוסח, החוק להעלאת הקנסות מגיע היום (רביעי) שוב לוועדת החוקה. כדי לשדר מסר חד נגד מפירי ההנחיות הסכימו ראשי המפלגות החרדיות לאפשר את העלאת הקנסות ולתמוך גם בצווי הסגירה, אך זאת בכפוף לבלמים שהוכנסו. נזכיר שכחול לבן התנתה את הארכת הסגר באישור החוק, כך שההחלטה צריכה להתקבל לפני ישיבת הממשלה שתתכנס מחר כדי להחליט על ההארכה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נוסח החוק המוצע לוועדת החוקה הוא בהתאם למתווה שהציע יו"ר הליכוד מיקי זוהר, ולפיו צו סגירה יינתן רק לאחר שני קנסות. כמו כן, רק שוטר בדרגה בכירה יוכל לתת את הקנסות הגבוהים ואת צווי הסגירה. משרד המשפטים והייעוץ המשפטי בכנסת תמכו בהצעה וטענו שהיא מידתית וראויה, אלא שגנץ מתעקש ודורש שהחוק יעבור ככתבו וכלשונו ללא שום שינוי. 

כוחות המשטרה בתלמוד תורה באשדוד (צילום: דוברות המשטרה)
שוטרים בתלמוד תורה באשדוד | צילום: דוברות המשטרה

עוד איים גנץ שאם חוק הקנסות לא יעבור היום במליאה כפי שהוא דורש, כחול לבן לא תתמוך בסגר ובהגבלות הקורונה. לא ברור אם הם אכן מתכוונים לממש את האיום או שזהו רק בלון ניסוי למנוף לחץ, כיוון שמשמעות התפרקות הסגר היא שלא יהיו שום הגבלות במשק.

הפגנות בבני ברק (צילום: ידיעות בני ברק)
הפגנות בבני ברק נגד האכיפה | צילום: ידיעות בני ברק

ישיבת הממשלה תתקיים כאמור מחר. נתניהו מעוניין בהארכת הסגר, אך נציגי כחול לבן טוענים שיש התמתנות, שהכיוון חיובי ושבכלל - סגר הפך להיות ברירת המחדל של הממשלה ויש לחדול מכך. משרד הבריאות מגמיש מעט את עמדתו ואומר שאם העקומה אכן תתחיל להראות סימני ירידה ייתכן שהם יסתפקו בכמה ימי הארכה בלבד ולא בשבוע. עם זאת, הדרישה בשלב זה היא לשבוע שלם. 

עושים סדר בפרטי החוק להכפלת הקנסות: 

  1. לכאורה החוק קובע שקנס על הפרה יעלה מ-5,000 ל-10,000.
  2. המציאות תהיה מורכבת יותר: אם מדובר בעסק קטן עם פחות מ-5 עובדים לעסק, הקנס יישאר 5,000.
  3. אותו הדבר גם לגבי מוסד חינוכי: אם המקום נפתח ויש בו פחות מ-40 תלמידים, הקנס יישאר 5,000.
  4. כך גם לגבי אירוע - חתונה שתתקיים עד 20 איש תקבל 5,000 שקלים קנס לבעל האולם. בהשתתפות של יותר אנשים - הקנס יוכפל. 
  5. נוסף על כך, לא בטוח שמוסד שמכיל מעל 40 תלמידים יקבל מיד 10,000 שקלים. ייתכן שבהתחלה יקבל רק 6,000 ורק אחרי אישור של הממשלה הקנס יעלה.