אחרי שחברי הכנסת אישרו היום (שני) בקריאה ראשונה את החוק להחמרת הקנסות שניתנות לפי תקנות הקורונה, נראה שאבדו ה סיכויים לקידומו בקריאה שנייה ושלישית. על פי הפשרה המסתמנת בין הליכוד לחברי הכנסת החרדים, הקנסות יעלו בהדרגה ולא יוכפלו מיד כפי שאושר רק היום בכנסת. סייג נוסף בפשרה המסתמנת, רק קצינים יורשו לחלק את הקנסות ואילו לשוטרים זוטרים לא תהיה את הסמכות לכך. גנץ: "אם החוק לא יעבור, לא אאשר את תקנות הסגר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נראה כי חברי הכנסת החרדים הצליחו לעצור את המשך החקיקה, זאת אחרי שהליכוד התכוון לתמוך בדרישתם ולהעביר את החוק לוועדת חוקה שבראשה עומד ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה. לח"כ אשר יש את הסמכויות לדחות את הדיונים על החוק ובעצם למנוע את קידומו. בכחול לבן הבינו שאין להם את הרוב הדרוש ועצרו את הדיון מיוזמתם. ביהדות התורה הגיעו לסיכום יחד עם יו"ר ועדת החוקה יעקב אשר לפיו החוק יובא מחר לדיון ולאישור בוועדה. 

"עד שלא יעבור חוק הקנסות בשלוש קריאות - לא נאפשר את העברת תקנות הסגר", אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ בתגובה לפרסומים. "לא אאשר להעלות לדיון את תקנות הסגר עד להעברה מלאה של מתווה הקנסות במליאה. המשמעות היא שאם עד מחר בערב לא עובר מתווה הקנסות- ההחלטה על המשך הסגר תועבר למליאת הכנסת שבה אין לקואליציה רוב ללא כחול לבן".

ממפלגתו של גנץ נמסר: "הליכוד ממשיכים לתחמן ואת המחיר כולנו משלמים בחיי אדם. אם לא תהיה אכיפה שוויונית- לא יהיה סגר. אם בני ברק וביתר עלית לא נסגרות, גם ראשון לציון והרצליה לא ייסגרו.  נמשיך להגן על המדינה מתוך הממשלה המעוותת הזאת ואחרי הבחירות נוודא שתקום ממשלה ישרה עם אנשים ישרים שישקמו את הכלכלה ואת החברה מנזקי הקורונה וביבי".

כתבות נוספות ב-N12:

52 חברי כנסת הצביעו בעד, 26 התנגדו. מטרת החוק, אם היה עובר בקריאה שנייה שלישית, היא הכפלת הקנסות בגין פתיחת עסק, פתיחת מוסד לימודי ועוד. שר הבריאות אדלשטיין אמר בפתח הישיבה שמשרד הבריאות ביקש להגדיל את הקנסות בסכום גבוה יותר, אך בוועדת השרים לחקיקה החליטו אחרת.

לפי הצעת החוק שעליה הצביעו במליאה, הקנסות שמוטלים בגין פתיחת בית עסק, פתיחת מוסד לימודים, קיום אירוע בניגוד להנחיות ועוד, יועלו מסכום מירבי של 5,000 שקלים ל-10,000 שקלים. בסיעות החרדיות מסרו לנתניהו ואנשיו אזהרה לפני הדיון ואמרו כי אם החקיקה תאושר בקריאה שנייה ושלישית יהיו לכך השלכות רוחביות.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
שר הבריאות אדלשטיין: "אבקש מהשרים לתמוך בחוק" | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

למרות האזהרה, בליכוד התחייבו לתמוך בחקיקה. גם בכחול לבן אמרו שיתמכו בחוק, ומקדמים שנוסף על החמרת הקנסות, יוטלו גם סנקציות ובהן הקפאת תקציבים וסגירת מוסדות חינוך חרדיים שיפרו את ההנחיות. במהלך הדיון, חברי הרשימה המשותפת אמרו שיתנגדו לחוק, וכאמור, גם חברי הכנסת החרדים הכריזו על התנגדותם.

"הקנסות ישקפו את חומרת ההפרה"

יו"ר סיעת יהדות התורה יצחק פינדרוס התייחס בנאומו בישיבה להפרות במגזר החרדי. "הבל פיהם של תינוקות של רבן (כינוי לילדים הלומדים תורה) זה מה שיציל אותנו מהמגפה", אמר. "כל בריחה מהדבר הזה רק תעצים ותחזק את המגפה. לא יעזור שום דבר, זה יציל את כולנו".

ראש הממשלה נתניהו בהצהרה (צילום: N12)
בסיעות החרדיות הבהירו לנתניהו שלא יעברו על כך בשתיקה אם החוק יעבור | צילום: N12

שר הבריאות אדלשטיין ביקש בפתח הישיבה מכל חברי הכנסת לתמוך בחוק. "משרד הבריאות ביקש סכום גבוה יותר בתור קנס, אבל בוועדת שרים לחקיקה הגיעו לסכום שעליו מצביעים", אמר. "העלאת הקנסות נועדה להביא לכך שהקנסות ישקפו את החומרה שבמעשה ההפרה והסכנה ויביאו להרתעה מפני ביצוע ההפרות. אבקש מחברי הכנסת לתמוך בזה".‎