התנצחות בין כחול לבן לליכוד: לאחר שסוכם בישיבת הממשלה אתמול (שלישי) כי הסגר יוארך בתנאי להגברת אכיפה במוקדי התחלואה – היום מאשימים בכחול לבן כי בליכוד מונעים את כינוס המליאה לחקיקה בנושא העלאת הקנסות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אתמול אישרה הממשלה פה אחד להאריך את הסגר ב-10 ימים נוספים עד לסוף חודש ינואר. עם זאת, מפלגת כחול לבן התעקשה על הצבת מספר תנאים להארכה: קידום אכיפה במוקדי התחלואה והעלאה מיידית של הקנסות, הגדלת הסיוע לעסקים הקטנים והבינוניים, חיסון מיידי של גילי 18-16 לטובת קיום בגרויות החורף כמתוכנן, וקביעת חובה לביצוע בדיקת קורונה טרם העלייה למטוס מארצות זרות.

סגר (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
סגר: בכחול לבן דורשים להגביר את האכיפה כנגד מפרי הסגר | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

היום מאשימים במפלגת כחול לבן את מפלגת הליכוד, וטוענים כי האחרונה מנסה להכשיל את העלאת הקנסות ממניעים פוליטיים גרידא. "מזכיר הממשלה צחי ברוורמן מסרב להוציא מכתב רשמי עם בקשה לכינוס דחוף של המליאה לחקיקת העלאת הקנסות בכנסת. רק אתמול אמר נתניהו בממשלה שהוא מוכן שנעביר את העלאת הקנסות בכנסת. והנה הוא חוזר בו, ולכולם ברור למה", נמסר בהודעת המפלגה.

בתגובה, החליטו בכחול לבן לעכב את כינוס ועדת הכנסת לקביעת הוועדה שבה ידונו בתקנות הסגר: "לאור טענת הליכוד כי אין דחיפות בכינוס המליאה לחוק האכיפה המוגברת שנוגע לסגירת מוסדות חינוך והתקהלויות שאינם עומדים בתקנות הסגר ובהעלאת מתווה הקנסות, פנה יו"ר סיעת כחול לבן ח"כ איתן גינזבורג לכלל ראשי סיעות הבית בבקשה להצטרף לדרישה לכנס את מליאת הכנסת בדחיפות. זהו צורך חירום בשל התחלואה הקשה ויש לכנסה באופן מיידי".

גורם בליכוד הגיב לטענות כחול לבן, ואמר ל-N12: "לצערנו כחול לבן עושים פוליטיקה מהמלחמה בקורונה. ראש הממשלה נתניהו אמר כבר אתמול שהוא תומך בקידום חקיקת הקנסות בכנסת, ואכן מזכיר הממשלה ברוורמן פנה ליו"ר הכנסת בדרישה לכנס את המליאה לשם כך. כחול לבן הם אלה שהתנו את אישור הסגר בוועדות בכנסת תמורת מינוי חילי טרופר לתפקיד שר המדע במקום יזהר שי".

מלשכת רה"מ נמסר בתגובה: "מזכיר הממשלה צחי ברוורמן פנה במכתב רשמי ליו"ר הכנסת שבו הוא מבקש לקדם את חוק הקנסות בהקדם האפשרי. ראש הממשלה אמר כבר אתמול בישיבת הממשלה שהוא תומך בקידום חוק הקנסות באופן מיידי".

העלאת הקנסות צפויה לעלות להצבעה בכנסת בשבוע הבא וייתכן שהפעם החרדים לא יסכלו את המהלך ויסכימו לו בשתיקה. המפלגות החרדיות ככל הנראה מבינות שהמפתח נמצא באכיפה ורוצים למנוע התנגחות פוליטית בנתניהו, שהביע כאמור תמיכה בצעד.

החרדים נקנסים פחות

אתמול פורסם במהדורה המרכזית דוח של תנועת "ישראל חופשית", אשר הצליב בין נתוני רשות האכיפה והגבייה במשרד המשפטים ובין נתוני התחלואה בחלוקה עירונית, וחשף את הפערים הגדולים באכיפה בין הערים והמגזרים השונים בארץ. הניתוח מעלה כי כשליש מהדוחות שניתנו בשנה האחרונה חולקו ביישובים שאינם יהודיים, 65.1% חולקו בערים מעורבות, ואילו רק 2.3% מהדוחות ניתנו בערים החרדיות.

מוסד חינוך חרדי בזמן הקורונה‎ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מוסד חינוך חרדי בזמן הקורונה‎ | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד עלה כי ב-20 היישובים שבהם חולקו הכי הרבה דוחות ביחס למספר החולים, מופיעות רק שתי ערים יהודיות – אילת וקצרין. יתר היישובים ברשימה שייכים למגזר הערבי, הדרוזי או הבדואי. הפערים הללו רק גדלים בנתוני המגזר החרדי - בני ברק, למשל, נמצאת במקום ה-2 במספר החולים, אך רק במקום ה-20 במספר הדוחות שחולקו לתושביה. מודיעין עלית מדורגת במקום ה-5 במספר החולים, אבל במקום 76 במספר הדוחות.