כבר חודשים שממשלת האחדות לא מצליחה למנות בכירים - מה שגורם למתיחות גדולה בין הליכוד לכחול לבן. עם זאת, דיל אחד יוצא לפועל – למרות שלא כל צמרת המפלגה של גנץ ידעה מכך. הערב (שבת) נחשף בחדשות סוף השבוע שגנץ עשה זאת ב"מחטף", מאחורי הגב של השותפים הבכירים שלו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המהלך יובא לאישור הממשלה כבר מחר (ראשון): מינוי חשב כללי תמורת למינוי מנכ"ל למשרד ראש הממשלה החליפי. את הדיל הזה חשף ירון אברהם כבר בתחילת השבוע אבל הוא הוכחש, ואתמול התברר שגנץ סיכם עם נתניהו על העניין

הערב פרסמנו כי ניסנקורן ואשכנזי לא ידעו על העסקה של המינויים:" השניים גילו על כך עם פרסום סדר היום של הממשלה לציבור, ולא דקה אחת לפני כן. יש כעס ואכזבה בקרב ח"כים מכחול לבן על כך ששוב נכנעו לנתניהו והתיישרו לפי הגחמות שלו.

במפלגה מנסים להציג חזית אחידה אבל ח״כים במפלגה המומים מהכניעה לתכתיב של נתניהו לא למנות מנכ"ל למשרד המשפטים בעוד שאר המינויים מתקדמים. עוד קיים חשש שהדיל עלול לאותת על עסקה גדולה יותר שבמסגרתה ידחו את מועד העברת התקציב כדי שלנתניהו יהיה מועד נוח יותר ללכת לבחירות.

הדיל הזה מעורר כאב ראש בגזרה נוספת. שר התקשורת יועז הנדל ("דרך ארץ") יחרים מחר את ישיבת הממשלה. הנדל הודיע למפלגת כחול לבן שסדר היום לא ענייני – לדבריו, מקדמים מינויים לפני נושאים מהותיים כמו תשתית אינטרנט לפריפריה ודברים עקרוניים שצריך לבצע לפני שהממשלה מתפזרת.

יועז הנדל, בני גנץ (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)
השר הנדל עם גנץ, ארכיון | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

בכחול לבן הצהירו מספר פעמים שלא ימשיכו בקידום מינויים ללא מינוי מנכ"ל למשרד המשפטים, עם זאת, גם בעסקה שתעלה להצבעה בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב לא סוכם על מינוי מנכ"ל למשרדו של השר ניסנקורן. כבר בחודש אוגוסט הודיע ניסנקורן שהחליט למנות את היועץ המשפטי של כחול לבן, עו"ד שמעון בראון לתפקיד, אשר עבר מאז את כל האישורים הנדרשים של נציבות שירות המדינה. המינוי עדיין מחכה לאישור הממשלה, שנדחה בינתיים.‎

פרסום סדר היום של ישיבת הממשלה המתוכננת ליום ראשון הקרוב חשף את השקר של כחול לבן. בסדר היום ישנם מינויים שונים, ביניהם המינוי היחסית מינורי של הוד בצר לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי, בתמורה לאחד התפקידים החשובים במשרד האוצר - החשב הכללי.

שלשום שיגר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מכתב לשר האוצר כ"ץ שבו הורה לו למנות בדחיפות מחליף לרוני חזקיהו, החשב הכללי המתפטר במשרד האוצר. מנדלבליט הסביר את חשיבותו של המינוי ואמר כי "הימנעות ממינויים של נושאי משרות בכירות באופן קבע פוגעת ביציבותו ובתפקודו התקין של שירות המדינה כולו".