הצעת הפשרה נפלה, ישראל בדרך לבחירות: בתום הצבעה דרמטית דחתה הלילה (בין שני לשלישי) מליאת הכנסת את הצעת הפשרה שנועדה למנוע בחירות - ומסתמן שהכנסת תתפזר בחצות. חברי כחול לבן נעדרו מההצבעה - אך 3 ח"כים מהמפלגה, מיקי חיימוביץ', רם שפע ואסף זמיר, נכנסו למליאה בשלב הספירה החוזרת והפילו את הצעת החוק. נוסף על כך, חברת הכנסת מיכל שיר מהליכוד הצביעה גם כן נגד הפשרה ברגע האחרון - והודיעה שתתפטר מהכנסת ותצטרף למפלגתו של גדעון סער. כעת נראה שאפסו הסיכויים למנוע בחירות. רגע לפני ההצבעה טען נתניהו במליאה: "היו לנו הסכמים עם כחול לבן, גנץ התקפל ברגע האחרון".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצעת החוק שנידונה במליאה נועדה לדחות את המועד האחרון לאישור תקציב המדינה בשבועיים נוספים - ולמנוע את פיזורה האוטומטי של הכנסת בחצות בשל אי-העברת התקציב. הדיונים בין הליכוד לכחול לבן אומנם נמשכו, אך עם הפלת הצעת החוק נראה שהדרך לבחירות הפכה לבלתי נמנעת.

ראש הממשלה נתניהו הגיע לכנסת כדי להשתתף בהצבעה ולתמוך בהצעת הפשרה, אך לא ברור אם עשה זאת כי היה מעוניין להשאיר פתח לפשרה עם גנץ וכחול לבן ברגע האחרון - או כדי לנסות ולשכנע שאיננו האשם בכך שישראל שוב בדרכה לבחירות. לפני ההצבעה אמר נתניהו במליאה: "עסקתי כל היום בעצירת הטיסות, כדי למנוע מהמוטציה להגיע לישראל. ייתכן מאוד שהיא כבר כאן. אני חושב שבשעה הזאת היינו צריכים ללכד כוחות ולמצוא כל דרך למנוע את הבחירות המיותרות האלו".

נתניהו טען: "היו לנו הסכמים עם כחול לבן. ברגע האחרון בני גנץ נסוג מהעניין הזה, בייחוד מהדברים שהסכמנו עליהם כדי לעצור את הדיקטטורה הפקידותית-משפטית פה. אבל הוא לא עמד בלחץ של ניסנקורן וחבריו. אנחנו כמובן לא יכולים להסכים לזה. כחול לבן הולכים לגרור אותנו לבחירות מיותרות".

נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
דוחים את הקץ? נתניהו וגנץ | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

נתניהו גם אמר: "אני לא חושש מהבחירות. אנחנו ערוכים לזה, אנחנו ננצח. הציבור בישראל יודע מי מביא מיליוני חיסונים, 4 הסכמי שלום, מי בולם את אירן, מי מביא ביטחון ומי ישקם כאן את הכלכלה בתנופה רבה. אבל זה מיותר. אני אצביע בעד המשך קידום הממשלה". יו"ר האופוזיציה עלה אל דוכן הנואמים והסתפק במשפט אחד לעבר ראש הממשלה נתניהו: "מה שמעניין אותך זו הרוטציה - לא המוטציה".

חברי הכנסת אסף זמיר, מיקי חיימוביץ' ורם שפע מכחול לבן הגיעו למליאה ברגע האחרון והצביעו נגד הצעת הפשרה - בניגוד לעמדת מפלגתם, שחבריה נמנעו להצביע. חברת הכנסת מיכל שיר מהליכוד הצביעה גם היא נגד ההצעה ברגע האחרון. לאחר ההצבעה הודיעה שתתפטר מהכנסת ותצטרף למפלגתו החדשה של גדעון סער.

ועדת הכנסת אישרה אתמול את ההצעה לתיקון חוק יסוד: לפיו תניח הממשלה את הצעות תקציב 2020 ו-2021 עד 23 בדצמבר, יום רביעי הקרוב. אם תקציב 2020 לא יובא בפני הכנסת עד 31 בדצמבר או שתקציב 2021 עד 5 בינואר - "יראו כאילו החליטה הכנסת על התפזרותה לפני גמר תקופת כהונתה, והבחירות לכנסת ה-24 יתקיימו ביום י' בניסן התשפ"א (23 במרץ 2021)". את ההצעה הזו הייתה צריכה המליאה לאשר בשלוש קריאות כדי לעצור את פיזור הכנסת בחצות - אך היא נפלה במליאה.

הפור כבר נפל? נתניהו וגנץ מאשימים זה את זה בהיגררות לבחירות 

גם לאחר שנדמה היה שבליכוד ובכחול לבן נמצאים בדרכם לפשרה שתוביל לדחיית המועד האחרון להעברת התקציב ולדחיית הבחירות, כעת נראה שהכנסת צפויה להתפזר מחר - ואזרחי ישראל ילכו לקלפיות בפעם הרביעית בתוך פחות משנתיים.

יו"ר כחול לבן גנץ הציב מוקדם יותר אתמול רשימת דרישות לליכוד, שם התנערו ממנה - והאשימו אותו בהליכה לבחירות. בישיבת סיעת כחול לבן שנערכה באמצעות אפליקציית זום, גנץ הבהיר את חמש הדרישות העומדות על הפרק כדי לקדם את החקיקה בנושא התקציב ולמנוע בחירות: 

1. הבטחת העברת תקציב לשנת 2021-2020
2. אישור תקנון ממשלה
3. העברת כל המינויים התקועים
4. שר המשפטים יישאר בתפקידו ולא יהיו שינויים שיפגעו בשלטון החוק
5. סגירת כל נקודות היציאה להתחמקות מהרוטציה

״ירצו יקבלו. לא ירצו, יהיו בחירות״, אמר גנץ, במה שנראה כמו עמידה על עקרונות המפלגה באופן נחרץ - צעד שהפירוש שלו בפועל הוא סיכוי קלוש להגיע להבנות עם הליכוד, וכתוצאה מכך פיזורה האוטומטי של הכנסת - ויציאה לבחירות. 

בפוסט שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו כתב גנץ: "צר לי שראש הממשלה עסוק בענייני משפטו ולא בטובת הציבור ומוכן לגרור את כל המדינה לתקופה של חוסר ודאות במקום להבטיח יציבות כלכלית ושיקום של המשק. אם הליכוד לא יענה לדרישותינו, נצא לבחירות בראש מורם, נשים את ישראל לפני הכל וניתן לבוחר להכריע". 

ראש הממשלה ויו"ר הליכוד נתניהו, הגיב על ההתפתחויות במהלך מסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם יועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, ואמר: "אנחנו עבדנו קשה מאוד למנוע בחירות מיותרות. הגענו לסיכומים עם כחול לבן. הם היו מבטיחים, סיכומים טובים, והיו מאפשרים לנו להימנע מהבחירות האלה. לצערי, בגלל לחץ פנימי בתוך מפלגתו, בני גנץ החליט לחזור בו והדבר הזה גורר את המדינה לבחירות מיותרות בעיצומו של משבר הקורונה". 

עושים סדר: מה רוצות המפלגות (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90)
7 חודשים של כהונה בממשלה מסוכסכת ומפולגת יסתיימו? | צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

לדברי נתניהו, "ההתעקשות היא לאפשר לניסנקורן לעשות הפיכה פקידותית-שיפוטית שעומדת בניגוד להסכמים הקואליציוניים שאנחנו לא יכולים לאפשר, לא יכולים לאפשר לשמאל לרמוס את הדמוקרטיה שלנו ברגל גסה. זה מצער אותי כי במקום לאפשר לממשלה לעבוד למען האזרחים, ההתעקשות היא להמשיך ״ממשלה בתוך ממשלה״, בניסיון כושל לקושש קולות למפלגה שלא בדיוק מצליחה בסקרים".

שר המשפטים, אבי ניסנקורן, מוביל הקו התקיף שקורא לא לוותר לנתניהו, צייץ בטוויטר בתגובה: "אין דמוקרטיה בעולם שהייתה מקבלת מצב בו ראש ממשלה מחזיק את תקציב המדינה כבן ערובה, ודורש לרמוס את מנגנוני שלטון החוק. גם בישראל זה לא יקרה".