מפץ פוליטי | סער מקים גוף פוליטי חדש שיתחרה בנתניהו: אחד מחברי הכנסת המזוהים ביותר עם הליכוד והפופולריים ביותר במפלגה, קיים הערב (שלישי) מסיבת עיתונאים דרמטית בה הודיע שבכוונתו לעזוב את הליכוד - ולהקים מפלגה חדשה שתתחרה בליכוד בבחירות הבאות, ששמה יהיה ככל הנראה "תקווה חדשה". בנאומו הקצר תקף סער את נתניהו ואת התנהלותו - ואמר כי צו השעה הוא החלפת שלטונו.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ישראל מצויה מזה שנתיים במשבר פוליטי מתמשך, שסעים בעם, השיח הפוליטי רעיל יותר ויותר, האמון הציבורי מידרדר", פתח ח"כ סער את דבריו, "ישראל חווה משבר כלכלי חמור שמחריף וישראל תצטרך להתמודד עם ההשלכות הקשות גם בשנים הקרובות". 

"הממשלה הנוכחית ביזתה את האמון הרחב שניתן לה עם הקמתה", אמר סער, "הסאה הוגדשה, רבים מאזרחי ישראל מסתכלים בחרדה ולא יודעים איזה עתיד צפוי לילדיהם ונכדיהם. יש ישראל טובה יותר והיא מחכה לנו, המערכת הפוליטית בהנהגתה הנוכחית לא יוכלו לבצע את השינוי הנדרש".

תקווה חדשה, מפלגה חדשה בראשות גדעון סער
המפלגה החדשה של סער יוצאת לדרך

"התמודדתי מול נתניהו על ראשות הליכוד ולא הצלחתי, כיבדתי את הכרעת חברי הליכוד", אמר, "כל מה שקרה בשנה האחרונה, חיזק את הכרתי ששינוי הוא הכרחי. הליכוד היה ביתי כל חיי כאדם בוגר. התייסרתי תקופה ארוכה עם ההחלטה, הליכוד שינה את פניו לאחרונה, התנועה הפכה לכלי שרת עבור האינטרסים של העומד בראשה כולל משפטו הפלילי, פולחן אישיות לאדם בשר ודם, אין דיון אמיתי בשאלות של מדיניות". 

המתקפה החריפה על נתניהו: "צו השעה - החלפת שלטונו" 

סער הדגיש בדבריו: "איני יכול עוד לתמוך בממשלה בראשות נתניהו ואיני יכול להיות חבר הליכוד בראשותו. אני אומר זאת בצער. היום ישראל זקוקה ליציבות ואחדות, נתניהו לא יוכל להעניק לה לא את זו ולא את זו, היום צו השעה הוא החלפת שלטונו של נתניהו". 

"החלטתי להקים ולהנהיג תנועה פוליטית חדשה מטעמה אתמודד מול נתניהו בבחירות הקרובות כדי להחליפו, תנועה שתיבנה לטווח ארוך ותבנה לכולנו עתיד ורוד יותר", אמר סער, "צו השעה להביא את האנשים הטובים ביותר שבאים כדי לתת ולא כדי לקבל". 

תזמון ההצהרה של סער הגיע עוד לפני שהתברר שישראל הולכת לבחירות באופן רשמי - וסער התייחס לכך בדבריו: "אני לוקח בחשבון גם את האפשרות שהבחירות בסוף לא יקרו וייתכן שתימצא פשרה שתאריך באופן מלאכותי את חיי הממשלה. מרגע שהגעתי להחלטה - עליי לצאת לדרך חדשה. אחרי למעלה משני עשורים במוקד במוקד קבלת ההחלטות, אני חש בשל". 

הערכה: סער יקבל תיק זוטר (צילום: החדשות)
לחיצת הידיים הקרירה בין נתניהו לסער, מרץ 2019 | צילום: החדשות

עוד הודיע סער כי הוא בטוח ביכולתו להנהיג את העם: "נבחרתי לכנסת מטעם הליכוד ויהיה זה הגון שאתפטר מחברותי בכנסת. כל אלה לא החלטות קלות או נוחות, אבל משמעותה של מנהיגות היא להוביל ולפרוץ דרך עם האהבה והמחויבות הזו, אני יוצא לדרך חדשה כי זה מה שטובתה של המדינה מחייבת. אני מודה למשפחתי על הגיבוי וקורא לכל הישראלים שמאמינים בכך להצטרף אליי". 

בליכוד לא המתינו זמן רב - ומיהרו לתקוף בחזרה את סער, בתגובה חריפה: "
סער עוזב כי הוא הובס בפריימריז וכי בסקרים הפנימיים של הליכוד שנערכו בימים האחרונים הוא צונח לעשירייה השנייה.  סער החליט לנטוש את הימין, לחבור ללפיד ולהצטרף לרשימה ארוכה של פוליטיקאים שנטשו את הליכוד ואחר כך התרסקו לחלוטין. כמו בעבר, הליכוד יישאר מאוחד ומלוכד ואם ייגרר לבחירות - ינצח". 

 

 
מי צפוי להצטרף למפלגה החדשה של סער?  

בין המועמדים לחבירה לסער במפלגתו החדשה: חברי "דרך ארץ" - צבי האוזר ויועז הנדל, ויו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון. גם הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, לא פוסל הצטרפות למפלגתו של סער. איזנקוט מחפש אכסניה פוליטית ימנית אך כזו שלא תחבור לנתניהו - וייתכן שזו עשויה להיות הפלטפורמה המתאימה עבורו. 

צבי האוזר ויועז הנדל (צילום: נועם רבקין פלאש 90, פלאש/90 )
יצטרפו למפלגה החדשה של סער? האוזר והנדל | צילום: נועם רבקין פלאש 90, פלאש/90

יפעת שאשא - ביטון (צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן)
יו"ר ועדת הקורונה תחבור לסער? ח"כ יפעת שאשא-ביטון | צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן

המהלך של סער אמנם צפוי לפגוע בנתניהו, אבל יהווה גם אתגר גדול מאוד לבנט, שאליו התנקזו לאחרונה עיקר הקולות של המרכז-ימין. זהו אתגר גדול עוד יותר לגנץ, שעלול למצוא עצמו על סף אחוז החסימה. בנוסף, המהלך יכול לרסק סופית את המרכז-שמאל ולהביא את מפלגות הימין לשיא היסטורי - אך כזה שעלול למנוע מנתניהו 61 הצבעות לחוק הצרפתי ולחסינות, וההנחה היא שסער יבהיר שלא ייתן לזה יד. 

נפתלי בנט ובני גנץ (צילום: החדשות , החדשות12)
המהלך של סער צפוי לאתגר אותם. בנט וגנץ | צילום: החדשות , החדשות12

רמז למהלך הצפוי ניתן היה לקבל רק הבוקר, שבמהלכו סער מתח ביקורת על החלטת הממשלה בנושא הסגר הלילי - זאת בניגוד לשאר חברי הליכוד: "שוב גזירה חסרת תוחלת, העיקר לא לדון בפתרון המתבקש. בדיקות כלל-ארציות במקום לולאת הסגרים".


היחיד שאתגר את נתניהו בתוך הליכוד 

ח"כ סער התמודד לפני כשנה בפריימריז על ראשות הליכוד והפסיד בפער אדיר לרה"מ נתניהו. בסיום הפריימריז הכריז סער כי הוא מקבל את התוצאות, והודיע כי יתייצב מאחורי ראש הממשלה. למרות זאת, עם הקמת ממשלת החילופים של נתניהו וגנץ, סער לא מונה לשר ונשאר חבר כנסת בקואליציה, על אף מיקומו הגבוה ברשימה. בתגובה טען אז סער בריאיון לרינה מצליח בפגוש את העיתונות: "לא הופתעתי - אין ציפיות, אין אכזבות". על המשפט של נתניהו טען סער באותו הריאיון כי "לא נוח לי לראות את ראש הממשלה על כיסא הנאשמים, לא חושב שלמישהו יהיה נוח לראות את זה".

סער התייחס באותו הריאיון ליחסיו עם ראש הממשלה נתניהו. "לא אשנה את דרכי - אני לא אבסס את מערכת היחסים שלי עם רה"מ על חנופה והתבטלות - זה לא יקרה", הדגיש. "אני מכבד אותו, יש לי את עמוד השדרה שלי והמחויבות האידיאולוגית שלי וכך אפעל. אני לא מחפש להתנגח איתו וכשדעתי שונה, לא אחשוש להתווכח איתו או להיאבק על עמדותיי". עוד הדגיש: "אני חלק מהליכוד, אני איש ליכוד מאז ומתמיד, לא עברתי בין המפלגות. אני מאמין בדרך של הליכוד, אני נבחרתי לשרת דרך. הדרך חשובה יותר ממני וחשובה יותר מכל אדם אחר".

ח"כ ד"ר שלמה קרעי, הליכוד, הגיב על הודעתו הצפויה של גדעון סער על עזיבתו את הליכוד: "מצער שמי שהיה בשר מבשרה של תנועת הליכוד, החליט להפנות עורף דווקא בתקופת משבר. ההחלטה להצטרף לגוש 'רק לא ביבי', מעוררת סלידה בקרב הציבור הימני ותבוא לידי ביטוי בקלפי. אם סער אכן החליט לעזוב, עליו להתפטר מהכנסת לאלתר ולהשיב את המנדט לליכוד".

ראש העיר רמת גן והח"כ לשעבר בליכוד כרמל שאמה הכהן התייחס גם הוא בציוץ לאפשרות שסער יקים מפלגה: "ממחר יהיה לי כנראה פחות חבר טוב בכנסת ישראל אבל למדינת ישראל תהיה תקווה ריאלית לשינוי לטובה ולחזרה לאחדות ותפקוד וזה מה שחשוב".