משרד הבריאות באיטליה הודיע הערב (ראשון) כי תושב ששב מבריטניה בימים האחרונים אובחן עם הזן החדש של הקורונה שהתגלה בממלכה הבריטית. בצל החשש מקצב ההדבקה של המוטציה ומהאפשרות שמא החיסון לא יהיה יעיל נגדה – מדינות רבות באירופה החלו לסגור את שעריהן מבריטניה ואליה בניסיון למנוע את התפשטות המוטציה לשטחיהן. בישראל החליטו היום בשל אותו חשש כי כל השבים מבריטניה ישהו בבידוד במלוניות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המאומת שאותר באיטליה עם מוטציית הקורונה נחת יחד עם בן זוגו מבריטניה בימים האחרונים בנמל התעופה פיומיצ'ינו ברומא וכעת שניהם ייכנסו לבידוד. עוד מוקדם יותר היום, איטליה החליטה  לאסור כניסה של כל מי ששהה בבריטניה ב-10 הימים האחרונים, כך על פי שר החוץ לואיג'י די מאיו שלא ציין מתי האיסור ייכנס לתוקף ולכמה זמן.

אלה המדינות באירופה שהחליטו לסגור את שעריהן מבריטניה

מלבד איטליה, מדינות אירופאיות רבות החליטו להשעות את התחבורה מבריטניה ואליה, ובהן צרפת, גרמניה, אירלנד, הולנד, בלגיה ובולגריה. בצרפת, בגרמניה ובאירלנד החליטו להטיל את ההשעיה למשך 48 שעות לפחות, ובהולנד הגדילו לעשות וביטלו את כל הטיסות מבריטניה עד לסוף החודש. בבולגריה נקטו צעד חריף עוד יותר – והטילו את האיסור עד סוף חודש ינואר.

המדינה שמתכוננת לגל שני (צילום: JOHN MACDOUGALL, AFP)
בית קפה בגרמניה | צילום: JOHN MACDOUGALL, AFP

הממשלה באירלנד הכריזה בעקבות האיסור: "לטובת בריאות הציבור, אנשים השוהים בבריטניה, ללא קשר ללאום, אינם צריכים לנסוע לאירלנד, דרך האוויר או הים". יצוין כי מעבורות תובלה מאירלנד לבריטניה וחזרה ימשיכו לפעול כרגיל.

בבלגיה נקטו צעד מעט מרוכך לעומת יתר המדינות, והחליטו לא לאפשר כניסה של נוסעים מבריטניה למשך 24 שעות. ראש הממשלה הבלגי אלכסנדר דה קרו ציין כי האיסור יוארך במידת הצורך. "החלטנו להפסיק את הטיסות מבריטניה החל מחצות הלילה לכ-24 שעות", אמר דה קרו. "וחשוב לא פחות, הוחלט לעשות כן גם ב"יורוסטאר" (הרכבת שחוצה את אירופה) - כי זו למעשה הדרך העיקרית שאנשים מבריטניה נכנסים למדינה".

סנט פיטר בזילקה ברומא (צילום: Franco Origlia, getty images)
בזיליקה סנט פיטר ברומא בזמן הקורונה | צילום: Franco Origlia, getty images
קורונה בצ'כיה (צילום: MICHAL CIZEK, AFP)
תושבים בצ'כיה | צילום: MICHAL CIZEK, AFP

המדינות שהחליטו על בידוד לשבים מבריטניה

דיווחים באירופה מעלים כי גם אוסטריה שוקלת לאסור מעבר של תושבים מבריטניה, אך טרם הוחלט על כך סופית. בצ'כיה נקטו צעד שונה מיתר מדינות אירופה, ובדומה לישראל החליטו כי כל השבים מבריטניה החל מהיום ישהו 10 יום בבידוד.

מוקדם יותר היום דווח ב-N12 כי קבינט הקורונה החליט שכל השבים מבריטניה, דנמרק ודרום אפריקה יחויבו בבידוד במלוניות פיקוד העורף. הפור נפל בזמן ששתי טיסות מבריטניה כבר היו באוויר – ובצעד חריג הוחלט לשלוח גם את נוסיעהן לבידוד בכפייה, אף שלא נאמר להם על ההחלטה טרם עלו לטיסה.