אחרי התנצלותו הפומבית של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הכלכלה עמיר פרץ ביקר היום (חמישי) כנציג הממשלה בבית משפחת אבו אלקיעאן והתנצל על מותו של אב המשפחה יעקוב מירי שוטרים ביישוב הבדואי אום אל-חיראן בינואר 2017. ההתנצלות באה בעקבות הפרסום של עמית סגל שחשף התכתבויות בין פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, המפכ"ל דאז רוני אלשיך, וראש מח"ש דאז אורי כרמל, שמעידות על ניסיונות הסתרת מידע שקשור לאירוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"הגעתי קודם כל כדי להביע את הצער העמוק על אובדן החיים והאירוע הטראגי שהתרחש באום אל-חיראן", אמר פרץ. "האירוע הטראגי גבה חיים גם מהשוטר ארז לוי, וגם מהאב והאח יעקוב. בקשרים הרבים שאני מקיים עם החברה הבדואית בכל התפקידים בהם כיהנתי, אני פועל רבות כדי לקרב בין החברה הבדואית לחברה הכללית. אני רוצה לומר באופן הכי ברור וחד-משמעי - באנו כדי לעשות צדק עם שמו של יעקוב".

יעקב אבו אל קיעאן
יעקוב אבו-אלקיעאן | צילום:

"לא הייתה שום סיבה שהמשפחה תעבור תקופה שבה היה כתם על המשפחה וכתם על שמו של יעקוב", המשיך פרץ. "אני אומר באופן מפורש - באנו כדי שכל אזרח ישראלי ידע, כאשר אנחנו צריכים להתייצב בפני המשפחה ולהתנצל - זו חובתנו. אני בהחלט מקבל את ההתנצלויות של נשיא המדינה וראש הממשלה. חובתנו לטהר את שמו של יעקוב".

פרץ התנער מדבריו של ראש הממשלה שהאשים אתמול את הפרקליטות והמשטרה שהגדירו את אבו-אלקיעאן כ"מחבל" רק על מנת לפגוע בו. "ראש הממשלה הביע את דעתו, אבל הוא צריך לטהר את שמו בבית המשפט", הדגיש השר. "אלה שני אירועים שונים לחלוטין. אסור לנו לתת לשום הקשר להתרחש כי זה רק יפגע במסר. צריך לקחת את האירוע הזה ולהשתמש בו כמנוף לדו-קיום ולהכרה הדדית בין החברה הישראלית כולה לחברה הערבית בכלל ולחברה הבדואית בפרט".

"אם יתברר שלא היה פיגוע, צריך להתנצל" (צילום: רויטרס)
זירת האירוע באום אל-חיראן | צילום: רויטרס

פרץ הצהיר כי סיכם עם שר המשפטים אבי ניסנקורן על הקמת צוות מיוחד לבחינת מתן סיוע למשפחה בעקבות האירוע הטראגי: "נקים צוות מיוחד שיקדם את הסיוע למשפחה ולאלמנות. המשפחה הזו גידלה בעוצמה רבה אזרחים תורמים בכל התחומים ובכל המקצועות. אני חושב שהמסר שיוצא מכאן הוא מסר שאם נצליח לעמוד בו - אז הצלחנו לתת כבוד למנוח ששילם בחייו. תפקידנו להשתמש באירוע הטראגי כדי ליצור אווירה של רצון לחיות יחד, אווירה של דו-קיום. אני מקווה שעוד היום נחליט על הקמת הצוות שיבחן את ההצעות לפתרון בתיאום עם המשפחה".

אלמנתו של אבו-אלקיעאן בירכה על דבריו של פרץ והפצירה במדינה להעניק סיוע למשפחה. "אתה הראשון שמגיע אלינו ומתקשר אחרי ארבע שנים", סיפרה. "ההתנצלות של ראש הממשלה היא צעד מבורך. יש לנו הרבה בעיות, גם כמשפחה וגם כחברה בדואית. עדיין לא קיבלנו כלום, אין לי עדיין מגורים. אני מתגוררת עם שישה ילדים אצל חמותי. אין לי איפה לשבת, אין לי אדמה לבנות עליה צריף או אוהל. כבר ארבע שנים שאני במצב בלתי נסבל".

"אני מקווה שלביקור הזה יהיו תוצאות ושהמשפחה תקבל פיצוי הולם על מה שקרה", המשיכה. "אני רוצה שתורידו את המשקפיים שאתם רואים בהם את החברה הבדואית. החברה הבדואית היא חברה נורמטיבית כמו כל חברה בעולם. יש בה גם אנשים מצוינים וטובים, וגם אנשים רעים וגנבים. ככל שיזניחו את החברה הבדואית, הפשע והדברים הרעים רק ילכו ויגדלו".

אמש התנצל נתניהו בפני בני משפחת אלקיעאן על תווית ה"מחבל" שהודבקה לשמו ותקף בחריפות את מערכת אכיפת החוק. "שאלתי שלוש פעמים וקיבלתי תשובה של המפכ"ל לפיה התברר שזו דריסה, אירוע טרור", טען נתניהו. "אמרו שהוא מחבל, אתמול התברר שהוא לא מחבל. אתמול התברר שבכירי הפרקליטות והמשטרה הפכו אותו למחבל כדי להגן על עצמם ולפגוע בי".

מאוחר יותר, בפתח ישיבת סיעת הליכוד, המשיך נתניהו במתקפה ואמר: "ברור שיש פה החלטות פוליטיות שהתקבלו על ידי המשטרה והפרקליטות תוך עיוות הצדק והחוק, האמת והכל כדי להפיל את ראש הממשלה, להפיל אותנו. אי אפשר שלא להזדעזע. את ההתנהלות הזו חייבים לחקור".