לפני חודש בדיוק הושבעה הממשלה ה-35, ובמסגרת ההסכם הקואליציוני שעליו חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומחליפו העתידי בני גנץ נקבע כי "פיזור הכנסת במהלך השנה וחצי הראשונות יביא לכניסה לתפקיד של ראש הממשלה החלופי, שיכהן בתקופת ממשלת המעבר". כלומר, אם בג"ץ יחליט להתערב בהסכם ויביא בכך לפירוק הממשלה - השרביט יעבור לידיו של גנץ. אמש (ראשון) נתניהו מבקש לפתוח את ההסכם – ולקבוע שהוא ימשיך לכהן בתפקיד גם אם בג"ץ יחליט לפסול את ההסדר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מקומו של נתניהו על כיסא ראש הממשלה מובטח למעשה בששת החודשים הראשונים, המוגדרים בהסכם הקואליציוני כ"תקופת חירום", אולם הדרישה החדשה מגיעה כעת על רקע החשש שבג"ץ יחליט להתערב בהסכם אחרי תקופה זו ובכך יעניק את המושכות לראש הממשלה החליפי. נוסף על כך, בליכוד דורשים מכחול לבן לאשר כבר עכשיו בחוק את הארכת משך כהונת הממשלה - משלוש שנים לארבע. זאת, מתוך מחשבה שהדבר עשוי להקטין את הסיכוי להתערבות של בג"ץ בהסכם.

בנימין נתניהו ובני גנץ נשבעים לכנסת (צילום: דוברות הכנסת)
בנימין נתניהו ובני גנץ נשבעים לכנסת | צילום: דוברות הכנסת

לפני כחודש וחצי דחו 11 שופטי בג"ץ פה אחד את העתירות שהוגשו בפניהם נגד ההסכם הקואליציוני, אולם השאירו פתח לפסילתו בעתיד. שופטי בג"ץ ציינו כי הסכם הרוטציה בין נתניהו לגנץ חריג - אבל "זו לא העת" להתערב בו: "מדובר בהסכם קואליציוני חריג, שחלק מהוראותיו מעוררות קשיים לא מבוטלים... עם זאת, טרם בשלה העת לבחון טענות אלה מן הטעמים שבוארו לעיל. כלל מושרש נקוט עימנו כי בית משפט זה אינו מתערב בהליכי חקיקה בטרם הושלמו".

מתקרבים לבחירות?

בכירים בליכוד ששוחחו עם חדשות 12 בימים האחרונים טענו כי נתניהו אינו מתלהב, בלשון המעטה, מהתנהלותה של ממשלת האחדות עד כה. מעבר לחריקות בעבודה המשותפת, מטרידות את ראש הממשלה התבטאויות של שרים מכחול לבן נגדו - בהן אמירתה של השרה מירב כהן באולפן שישי על כך שמפלגתה לא מאמינה בנתניהו ולא מאמינה לו, והתייצבותו של השר ניסנקורן לצד מערכת המשפט והיועמ"ש אתמול בחדשות סוף השבוע.

לפי הסקרים האחרונים, מפלגת הליכוד הייתה זוכה ל-40 מנדטים לו היו מתקיימות היום בחירות, בעוד שכחול לבן מתרסקת ובעצם אין תחרות בתוך המערכת הפוליטית לנתניהו. כל זה מוביל את אותם בכירים להערכה הבאה: "החתונה בינינו לבין כחול לבן תיגמר הרבה יותר מהר ברבנות ממה שכולם חושבים. נתניהו מנסה למצוא את התזמון והתירוץ לפרוץ לבחירות. ייתכן שהתקציב הקרוב ייתן לו את ההזדמנות".

ח"כ מירב כהן (צילום: החדשות)
התבטאה בחריפות נגד נתניהו. השרה מירב כהן | צילום: החדשות

דברים אלה נאמרים על רקע העובדה שיש לאשר את התקציב לשנת 2020 עד סוף אוגוסט הקרוב. אם הממשלה תיכשל במשימה זו - ישראל תלך לבחירות בתוך 100 ימים, מבלי שגנץ יהפוך להיות ראש הממשלה. בינתיים, אין אפילו תאריך לדיון בממשלה על התקציב.

נוסף על כך, טוענים הבכירים בליכוד כי מופעל על נתניהו לחץ מבית, מצד רעייתו שרה ובנו יאיר, שלא להמשיך את קיומה של הממשלה ולפרק את השותפות עם כחול לבן. זאת, בין היתר בשל החשש שבג"ץ יפסוק נגד מוסד ראש הממשלה החליפי בדיוק ברגע שהוא יעביר את ההגה לגנץ.

נתניהו ושרה (צילום: הדס פוש, פלאש 90)
בכירים בליכוד: יש לחץ מבית על נתניהו לפרק את הממשלה | צילום: הדס פוש, פלאש 90

גם נתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה, התייחס להתבטאויות של שרים מכחול לבן נגד נתניהו ותקף: "כאשר כל שר זב חוטם שעוד לא יודע איפה החניה של רכב השרד שלו תוקף אישית את ראש הממשלה. כאשר הסיעה הרביעית בגודלה חושבת שהיא מנהלת את המדינה. כאשר כחול לבן שקיבלו הכל ולא נתנו כלום רוצים להעביר חוק נורווגי השונה מהחוק שהוסכם עליו בהסכם הקואליציוני - אני הייתי נותן להם להזיע לפני שהייתי נותן להם מתנה שאין התחייבות עליה ודוחה בשלב זה את האפשרות להעבירו".

מהליכוד נמסר בתגובה: "שקר מכוער. בתקשורת מצאו דרך חדשה ומקורית להעליל על שרה ויאיר נתניהו עלילות שווא. מספיק להגיד את מילת הקסם 'בלפור' כדי להכשיר כל מידע, מופרך ככל שיהיה, בלי צורך לגבות אותו בעובדות".