רק השבוע ראינו עוד דוגמה למחלוקת בין כחול לבן לליכוד סביב מערכת המשפט כשבג"צ ביטל את חוק ההסדרה. הליכוד אמרו שיחוקקו חוק עוקף בג"ץ מנגד אמרו בכחול לבן כי יכבדו את הפסיקה. בריאיון ראשון מאז נכנס לתפקיד, שר המשפטים החדש אבי ניסנקורן אומר לנו במופרש – לא יהיה חוק עוקף בג"ץ וכל עוד אני בתפקיד לא תהיה גם פסקת התגברות. בריאיון ראשון מאז נכנס לתפקיד הוא נותן גב ליועץ המשפטי לממשלה ואומר כי אינו מוטרד כלל מהטענות בחלקו בפרשת הרפז. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בפתח הריאיון ניסנקורן אמר כי "העובדה שתיק המשפטים הוא בכחול לבן, חשוב מאוד לדעתי לכחול לבן, ואני מאמין שגם לעם ישראל. אמרנו ששלטון החוק ושמירה על הדמוקרטיה זה ערך שאנחנו בכחול לבן רואים אותו כערך מרכזי במפלגה, ולכן חשוב ששר המשפטים יהיה מכחול לבן".‎

שר המשפטים החדש הגדיר את עצמו כ"מגדלור ששומר על הדמוקרטיה הישראלית". כשהתבקש להתייחס לקודמו בתפקיד, אמיר אוחנה, הוא אמר: "הערכים שלי ושל אוחנה הם שונים, אני לא אומר שהוא לא דמוקרט - אבל הם שונים. אני חושב שהמערכת פה היום צריכה לקבל הגנה. אני חושב שהמערכת כרגע היא אחרי זעזוע.  הדימוי הציבורי שלה נפגע, במידה רבה לא בצדק".

אמיר אוחנה וניסנקורן
אמיר אוחנה וניסנקורן

ניסנקורן דחה את הטענות שמערכת המשפט מקולקלת ואמר שהמטרה של משרד המשפטים ושל כחול לבן היא לקחת את האמת "ולשקף אותה לציבור, וכך גם הדימוי יעלה". בהמשך לטיעון הזה, ניסנקורן אמר שהוא לא אהב את האמירה של ראש הממשלה שתפרו לו תיקים: "התפקיד שלנו כאנשי ציבור זה גם לתקן, ברור, אבל לדאוג שמערכות השלטון יקבלו גיבוי, ולכבד אותן. אני באגרוף ברזל לא אתן לפגוע במערכת המשפט".

השבוע בג"ץ פסל את חוק ההסדרה, מהלך שגובה על ידי כחול לבן ומנגד – גונה בחריפות על ידי הליכוד שאמר שיחוקק חוק עוקף בג"ץ. כשנשאל השר על הסוגיה הפוליטית הנפיצה הזאת הוא אמר באופן חד-משמעי: "במבחן המעשה, החלטת בג"ץ תכובד. לא יהיה חוק עוקף בג"ץ". בהמשך הוא הצהיר גם ש"לא תהיה פסקת התגברות" כל עוד הוא מכהן כשר המשפטים.

הוועדה למינוי שופטים והמתקפות על מנדלבליט

הוועדה למינוי שופטים הפכה לנושא סבוך לשר המשפטים החדש מאחר ויריביו הפוליטיים, ביניהם מירי רגב ואסנת מארק, יושבים בוועדה ו"מפקחים" עליו. "גוש הליכוד רשאי להגיד את מי הוא רוצה לשים", אמר השר והוסיף: "שמירי רגב תעשה מה שהיא חושבת לנכון. אני יודע מה התפקיד בוועדה, אני מבטיח לך שהוועדה הזאת תעבוד". בנוגע לאפשרות שפרקליט המדינה לשעבר שי ניצן ימונה לתפקיד שופט בית משפט עליון אמר ניסנקורן: "אין לי שום דבר להגיד, לא בעד ולא נגד".

בניגוד להתקפות החוזרות ונשנות של הליכוד על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ניסנקורן אמר כי בעיניו היועץ הוא "איש ישר דרך". בנוסף הוא אומר כי היועמ"ש עושה את "עבודתו בצורה נכונה, ישרה ולטובת הדמוקרטיה".

אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
אביחי מנדלבליט | צילום: פלאש 90, פלאש/90

בנוגע להקלטות הסתר של היועץ במסגרת פרשת הרפז, השר גיבה את ההחלטה להשאיר את צו איסור הפרסום ואמר: "מדובר פה בהאזנת סתר. אז מה, אנחנו הפסקנו להבין מה זה האזנת סתר במדינת ישראל?"

"אני חושב שעושים לו עוול", המשיך ניסנקורן על הטענות כלפי מנדלבליט. "מכל כיוון כבר דיברו על הפרשה הזאתי. בסוף יש פה פרשה שנבדקה, נבדקה עד תום. יש פה עשרות אלפי שעות הקלטות שבדקו אותן, הכל היה בפני בית המשפט העליון, אז מה, פותחים את זה מחדש?".

ניסנקורן גם נשאל על סוגיית פרקליט המדינה, תפקיד שאותו ממלא כרגע מנדלבליט במקביל לתפקידו כיועץ המשפטי אחרי שניצן פרש. השר הבטיח שהנוהל של וועדת האיתור בראשות היועץ המשפטי, היא זו שתבחר את פרקליט המדינה הבא.