>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

בעוד שלושה שבועות יצאו אזרחי ישראל, בפעם הרביעית בתוך שנתיים, אל הקלפיות כדי לקבוע מי ינהיג את המדינה. האירוע לא נדיר, הנסיבות חסרות תקדים. על פי הסקרים וחלוקת הכוחות החדשה בגוש, במערכת הבחירות הנוכחית עלול לקרות משהו שלא קרה מעולם - בראש ממשלת ישראל יעמוד אדם ממפלגת ימין שהיא לא הליכוד. 

את זרעי השינוי טמן אביגדור ליברמן, האיש שהדהים מדינה שלמה כשסירב להיכנס לממשלת ימין בראשות נתניהו ב-2019 ולקח את ישראל לבחירות. המהלך של יו"ר ישראל ביתנו הוליד תפיסה חדשה ומהפכנית בפוליטיקה הישראלית: אפשר להיות גם ימני - וגם נגד נתניהו.  

עכשיו, לאחר שגם נפתלי בנט וגם גדעון סער יצאו לדרך חדשה, מעמד הליכוד כמנהיגה הבלעדית של הימין עלול להתנפץ לרסיסים. בפרק החדש של "אחד ביום" עמית סגל יספר על המלכוד של נתניהו במערכת הבחירות הנוכחית ועל משבר הזהות שעובר מחנה הימין בישראל - על אף היותו הרוב.

אלעד שמחיוף (צילום: החדשות12)
אלעד שמחיוף | צילום: החדשות12

פרק חדש של "אחד ביום", הפודקאסט היומי של N12, יעלה לאוויר בכל יום - ראשון עד רביעי - באתר N12 ובכל אפליקציות הפודקאסטים. והפעם אנחנו שואלים: האם במערכת הבחירות הקרובה יישבר המונופול של נתניהו? האזינו.

הבור של נתניהו ומשבר הזהות בימין

אהלן עמית. יש רושם שמערכת הבחירות הזו מעט מנומנמת - יכול להיות שקורה משהו דרמטי ואני מפספס אותו?  

קורה משהו מאוד דרמטי. שהוא באמת במידה רבה סיפור הבחירות. הוא פשוט נחווה בעיניך כקצת מנומנם, כי זה פשוט לא באזור החיוג של רוב אזרחי ישראל. הקרב מתנהל על כ-4-3 מנדטים, 150-100 אלף איש, שיש להם שני מאפיינים. הם אנשי ימין מובהק - והם לא כל כך אוהבים את נתניהו. ולפי הטמפרטורה של חוסר החיבה שלהם לנתניהו נגזרת השאלה כמה רחוק הם מוכנים ללכת. סביב השאלה אם אתה רוצה אותו, או לא ממש, או ממש לא - על זה יוכרעו הבחירות.

המשוואה שבנה נתניהו בעמל רב, שהעם הוא ימין והליכוד בראש הימין, ומנהיג הליכוד הוא מנהיג הימין ומנהיג העם, המשוואה הזו נכונה? היא מתכתבת עם המציאות?

הליכוד הוא לא רוב מחנה הימין. רוב מצביעי הימין רוב השנים לא מצביעים ליכוד. הם מצביעים לחרדים, לציונות הדתית, לליברמן. אבל כל המפלגות האלה יכולות להתלכד רק תחת הליכוד כי בנט לא מוכן שליברמן יהיה ראש ממשלה, וליברמן לא רוצה שבנט ואף אחד לא רוצה את החרדים. אז כולם יושבים תחת הליכוד. וגם הימין לא תמיד רוב במדינה. איך נתניהו כל לילה הולך לישון וקם בבלפור, למרות שהוא לא ניצח 3 פעמים? כי בישראל צריך 61 מנדטים כדי לנצח, אבל מספיקים הרבה פחות מזה כדי לא להפסיד. 

אז במערכת הבחירות הזו כבר קשה לומר שיש ימין ושמאל. יש ימין שהוא ליכוד, וימין שהוא סער, וימין שהוא בנט, וליברמן, וימין שהוא כן ביבי ולא ביבי. תרשה לי לשאול, מה זה בכלל ימין?

אני לא חושב שבבסיס הדבר הזה ניצבים חילוקי דעות אידאולוגיים יוצאי דופן. נוצר במדינת ישראל רוב ימני מאוד ברור במרוצת השנים, אבל זה רוב ימני במשבר זהות. הוא מגדיר את עצמו ימין, אבל כמו שאתה שואל בצדק במה הוא ימין? מה זה ימין היום? איפה עוברים הגבולות? מתי אתה מפסיק להיות ימין והופך להיות מרכז או שמאל? בעצם נתניהו מתחזק את הימין מול שמאל, אבל מאוד יכול להיות שביום שאחרי הכנסת תחזור להיות חצי פרסה - ולא מחנה מול מחנה. 

לקריאה נוספת: 

>> נתניהו תקוע: למה הליכוד לא מצליח להתרומם עוד בסקרים?

>> ימי בנימין: 5 החוקים של נתניהו – והדרך להישאר בבלפור. פרויקט מיוחד

>> דוהרים לבחירות חמישיות? הציר שיכריע אם התיקו יישבר