טיל "החץ" בפעולה (צילום: רויטרס)
שיגור של ה"חץ". ייבחן יחד עם המערכת האמריקנית | צילום: רויטרס

פרטים רגישים במיוחד על מערכת הגנה מפני טילים בליסטיים נמצאו על דיסק קשיח שנמכר ביד שנייה באתר האינטרנט eBay - כך מפרסם היום עיתון ה"דיילי מייל" הבריטי.

מסמכים שקשורים לניסויים שנעשו במערכת הטילים האווירית "תאאד" נמצאו על הדיסק הקשיח, כמו גם מסמכי מדיניות ביטחונית של צבא ארה"ב, תכניות לבניית מתקנים ומצבת כוח אדם של מספר משרדים - כולל מספרי ביטוח לאומי. כל המסמכים שייכים לחברת לוקהיד מרטין, יצרנית מערכת ההגנה.

מערכת הטילים "תאאד" (Theater High Altitude Area Defense - THAAD) דומה למדי למערכת טילי ה"חץ" של ישראל, ואמורה לספק הגנה לאזור גיאוגרפי נרחב מפני טילים בליסטיים.

המערכת האמריקנית נמצאת עדיין בפיתוח, והיא אמורה להיבחן במסגרת תרגיל צבאי נרחב שייערך בקרוב, ה"ג'וניפר קוברה" - המשותף לצבא ארה"ב ולצה"ל. במסגרת התרגיל צפוייה להיבחן גם מערכת החץ הישראלית. בעבר שקלה ישראל לרכוש את המערכת בעצמה, אך לבסוף הוחלט במערכת הביטחון להמשיך ולפתח את המערכת ה"חץ 3".

עוד ב-eBay: חשבונות בנק, תיקים רפואיים, תכניות עסקיות חסויות

חוקרים בריטים איתרו את הנתונים, שעה שחקרו מעל 300 דיסקים קשיחים (הארד-דיסק) שנקנו במכירות פומביות של מחשבים, ירידי מחשבים וגם באתר הקניות הפופולרי eBay.

חוץ ממסמכי מערכת ההגנה הרגישה, החוקרים מצאו עוד שלל מידע כולל פרטים על חשבונות בנק, תיקים רפואיים, תכניות עסקיות חסויות, מידע כלכלי של חברות שונות, מספרי זיהוי ועוד.

34% מהדיסקים הקשיחים מכילים מידע שעלול לגרום נזק

כונני המחשבים נקנו מבריטניה, אמריקה, גרמניה, צרפת ואוסטרליה ע"י מרכז בי.טי למחקר ביטחוני, שאסף את החומרים ביחד עם אוניברסיטת גלאמורגן בווילס, אוניברסיטת אדית קוואן באוסטרליה ואוניברסיטת לונגווד בארה"ב.

דובר מטעם מכון המחקר אמר לעיתון, כי לא פחות מ-34% מהכוננים שנרכשו מכילים "מידע אישי על אנשים ספיציפיים וגם מידע רגיש על חברות וארגונים". לדברי החוקרים, הם הופתעו "מהמגוון הרחב ומהכמות הרבה של מידע שהיה עלול לגרום נזק אישי לאנשים פרטיים - וגם לארגונים ולמדינות".

מחברת לוקהיד מרטין נמסר בתגובה כי "לוקהיד מרטין אינה מודעת לכל דליפה של מידע שקשור למערכת תאאד עד שלוקהיד מרטין תוכל להעריך ולבדוק את הכונן הקשיח עליו מדובר, זה בלתי אפשרי להגיב על כל מידע שהוא מכיל".