ניסוי בשיגור טיל חץ משופר לעבר מטרה המדמה טיל בליסטי אירני - הסתיים הבוקר בהצלחה מלאה.

הבוקר נערך ניסוי ירי של טיל חץ משופר מתוצרת התעשייה האווירית. מטוס F-15 של חיל האוויר שיגר ממרחק טיל "אנקור כחול" כמטרה המדמה טיל "שיהאב" אירני. בחלוף מספר שניות שוגר לעברו טיל החץ המשופר - וזוהתה פגיעה מדוייקת במטרה. זהו הניסוי ה-17 של מיירט ה"חץ" והניסוי ה-11 של מערכת הנשק.

בניסוי זה נבחנו יכולות משופרות של מערכות הנשק, כפי שפותחו במסגרת תוכנית השיפורים (ASIP) המשותפת לישראל וארה"ב. במהלך הניסוי שוגר טיל המדמה איום בליסטי בתנאים מאתגרים במיוחד. לאחר שיגור המטרה נכנסה המערכת לפעולה, המכ"מ זיהה את המטרה והעביר נתוניה אל מרכז ניהול הירי אשר חישב תכנית הגנה נגדה. הנתונים הועברו אל המשגר ומיירא הניסוי בעל הביצועים המשופרים ביצע את מסלולו בהצלחה מלאה והשמיד את המטרה.

שר הביטחון: "פועלים למערכת הגנה מפני טילים ורקטות"

בניסוי השתתפו נציגי משרד הביטחון, משרד ההגנה האמריקאי והתעשיות השותפות בפרויקט.
"הצלחת הפרויקט מהווה מדרגה חשובה בתכנית הפיתוח ובהתפתחות היכולות המבצעיות למתן מענה לאיום הגובר של טילים בליסטיים בזירה", נמסר ממשרד הביטחון עם תום הניסוי.

שר הביטחון אהוד ברק, צפה בשיגור ה"חץ" ממסוק צה"ל בעת חזרתו מסיור באוגדת עזה. השר עודכן על תוצאות הניסוי. 

טיל "החץ" בפעולה (צילום: רויטרס)
טיל ה"חץ". ארכיון | צילום: רויטרס

"מערכת ההגנה העתידית היא פרויקט חשוב עבור מדינת ישראל", אמר ברק. "השילוב של מערכת "כיפת ברזל", שגם היא ביצעה ניסוי מוצלח בשסוע שעבר, עם מערכת ה"חץ", וה"חץ המשופר" יעניקו הגנה מיטבית מאיומים קרובים ומידיים ועד איומים אסטרטגיים. מערכת הביטחון פועלת באופן אינטנסיבי על מנת לספק מערכת הגנה רב שכבתית מפני טילים ורקטות להבטחת ביטחוניים של אזרחי ישראל".

מנכ"ל משרד הביטחון, פינחס בוכריס, מסר שהצלחת הניסוי מהווה נדבך חשוב בפיתוח מערכת הגנה בפני איומים עתידיים. המנכ"ל שיבח את אנשי התעשיות הביטחוניות, אנשי משרד הביטחון וצה"ל על שיתוף הפעולה, היצירתיות ויכולות הפיתוח שהביאו להצלחת הניסוי.

ממשיכים בניסיונות לשיפור ה"חץ"

"זוהי הצלחה משמעותית ביותר בניסוי אתגרי מול איום המייצג יכולות עתידיות שאולי יופיעו בזירה", אמר יצחק ניסן, מנכ"ל התעשייה האווירית. "התעשייה האווירית עם מפעל מל"מ כקבלן ראשי ומפעלים נוספים של התעשייה האווירית, תורמים את תרומתם למערכת הביטחון, לצה"ל ולמדינת ישראל".

התעשייה האווירית מפתחת בתקופה האחרונה שיפורים לטיל החץ. הטיל המקורי כבר מבצעי, על מנת לאפשר למערכת טיווחי טילים חדשים בזירה שהפגיעה בהם קשה יותר, כמו אלו שמפותחים באירן ובסוריה.