ארכיון (צילום: רויטרס)
טיל "חץ" ישראלי. ארכיון | צילום: רויטרס

ישראל וארה"ב מתכננות תרגיל טילי-הגנה נרחב ויוצא דופן בהמשך השנה, בו ייבחנו במשותף שלוש מערכות הגנה שונות, אמריקניות וישראליות.  -  מפרסם היום אתר עיתון ה"בוליטן" האמריקני.

תרגילי ה"ג'וניפר קוברה" מתקיימים בשיתוף פעולה עם ארה"ב מדי שנה כבר 5 שנים, אך השנה, לפי הדיווח, התרגיל צפוי להתקיים בסדר גודל חסר תקדים, ולהיות המורכב ביותר עד כה.

בכירים במשרד הביטחון אמרו לעיתון השבוע כי התרגיל הכרחי כדי ליצור תשתית טילי הגנה, למקרה של קונפליקט צבאי עם אירן. השיגורים ייערכו בשיתוף חיל האוויר הישראלי, סוכנות הגנת הטילים האמריקנית והפיקוד האמריקני באירופה (EUCOM).

"חץ 2" יעמוד למבחן

המערכות שייבחנו הן ה"חץ 2" הישראלי, מערכת טילים אמריקנית בשם ת'אאד ומערכת הגנה בליסטית שממוקמת על ספינות. ראש מערכת ההגנה הבליסטית בצבא ארה"ב, דרגה המקבילה לרב אלוף בצה"ל, פטריק או'ריילי, הציג בפני ועדה בקונגרס את 3 המערכות הללו לפני כשבועיים.

"תרגיל הג'וניפר קוברה יהיה החמישי בסדרה, והמורכב ביותר עד כה", אמר או'ריילי לוועדת הביטחון של בית הנבחרים האמריקני. בדבריו בוועדה חשף הבכיר גם כי בחודש פברואר ביצעה ישראל בהצלחה ניסוי במערכת טילים נוספת, שמיירטת טילים בטווח בינוני.

שיגור טיל באירן, ארכיון (צילום: רויטרס)
שיגור טיל אירני. המערכות אמורות לבלום את אירן | צילום: רויטרס

לפי דיווח העיתון, שר הביטחון אהוד ברק צפוי להיפגש עוד היום עם נציגת צבא ארה"ב, ניטה לואלי, שמשמשת כראש ועדת מבצעי החוץ ואחראית בין השאר גם על המשך המימון של פרויקט "חץ 3" של צה"ל.

החץ שוגר בהצלחה, ניסויים מוצלחים גם ב"כיפת ברזל"

בתחילת החודש בוצע ניסוי מוצלח בטיל החץ המשופר, מתוצרת התעשייה האווירית. מטוס F-15 של חיל האוויר שיגר ממרחק טיל "אנקור כחול" כמטרה המדמה טיל "שיהאב" אירני. בחלוף מספר שניות שוגר לעברו טיל החץ המשופר - וזוהתה פגיעה מדוייקת במטרה. זהו הניסוי ה-17 של מיירט ה"חץ" והניסוי ה-11 של מערכת הנשק.

"מערכת ההגנה העתידית היא פרויקט חשוב עבור מדינת ישראל", אמר שר הביטחון ברק. "השילוב של מערכת "כיפת ברזל", שגם היא ביצעה ניסוי מוצלח בשסוע שעבר, עם מערכת ה"חץ", וה"חץ המשופר" יעניקו הגנה מיטבית מאיומים קרובים ומידיים ועד איומים אסטרטגיים".

הצלחה גם בניסויים במערכת ההגנה "כיפת ברזל"