למרות הדיווחים על עלייה במכירות, נראה שמחאת המחירים וחרם הקוטג' עושים את שלהם - והמכירות ברשתות השיווק כבר בירידה.

בדיקה ברשתות השיווק המהוות 60% משוק המזון בישראל מעלה כי מכירות הקוטג' לא עלו משמעותית, ובחלק מרשתות השיווק חלה ירידה במכירות הקוטג'. גם ברשתות שבהן מסתמנת מגמת עלייה, מדובר בעלייה במכר הכמותי ולא במכר הכספי.

במסגרת הבדיקה שערך "גלובס" לגבי שיעורי הירידה או העלייה במכירת הקוטג' לפי כל רשת, נראה כי גם המכירות הכמותיות רשמו עלייה חד-ספרתית בלבד, אם בכלל, וכי כלל המכירות נותרו ללא שינוי וייתכן שאף רשמו ירידה בשל המבצעים החדים שבהן פתחו רשתות השיווק.

קמעונאים בכירים בענף מעריכים כי מכירות הקוטג' אף רשמו ירידה חדה במינימרקטים הפרטיים המהווים כ-10% מהשוק.
 
גם ברשת מחסני כמעט חינם, שהורידו את מחיר הקוטג' ל-4.5 שקל, מודים כי המכירות הכספיות לא עלו כלל. "בפדיון הכספי לא עלינו במכירות אלא רק בכמות בגלל הורדת המחיר ל-4.5 שקל", אומר עדי צים, מבעלי הרשת.

קמעונאי אחר בשוק אמר: "ביום שלישי הייתה ירידה של 10%-15%. אתמול ביום רביעי, בהשוואת המכירות רביעי מול רביעי, הייתה ירידה בין 25%-50%, תלוי במותג. המכירות של קוטג' תנובה ירדו ב-33%, מכירות קוטג' שטראוס ירדו בקרוב ל-50% ומכירות קוטג' טרה ירדו ב-25%. הכל חרטא, כל מי שאומר אחרת מקשקש".
קמעונאי נוסף אמר כי אצלו ברשת נרשמה ירידה חדה של 34% בממוצע במכירות הקוטג'.

המחאה בפייסבוק צוברת תאוצה

בתוך כך, מחאת הצרכנים בפייסבוק תופסת תאוצה: כ-68 אלף איש כבר הצטרפו לקבוצה שנפתחה בפייסבוק, הקוראת להחרים את הקוטג' למשך כל חודש יולי. זאת, לעומת כ-34 אלף איש לפני כיממה.

הקהילה נוסדה ביוזמה של יצחק אלרוב, שהחליט להרים את הכפפה שזרקו מאות טוקבסקיסטים ואשר קראו להתארגן למחאה צרכנית, וזאת בעקבות סדרת הכתבות על יוקר מחירי המזון בישראל. נזכיר כי ‏מחיר הקוטג' נסק לאחרונה לכמעט 8 שקלים, והוא רק חוליה אחת בשרשרת של מוצרי מזון שמחירם נסק בשל היעדר פיקוח.

האם יצרניות החלב הן שיזמו את מבצעי הקוטג' הנוכחיים?

בדיקת "גלובס" מעלה אפשרות כי חברות החלב מממנות את המבצעים עליהם הכריזו רשתות השיווק השבוע, וזאת בתגובה לחרם הצרכנים שהתגבש בקהילה החברתית פייסבוק.

לדברי קמעונאי בשוק, "תנובה ושטראוס הציעו לנו לעשות מבצע 1+1 על הקוטג'. הן רוצות לעשות את המבצעים דחוף כדי לחסל את המלאי. תאריך התפוגה של הסחורה קרוב והחברות בלחץ לגמור את הסחורה". לדברי קמעונאי אחר, נציגי תנובה פנו לסניפים של הרשת והציעו גם הם מבצעי 1+1 על מכירות הקוטג'.

גם בעל השליטה ברשת "מחסני כמעט חינם" עדי צים, מודה בשיחה עם "גלובס" כי "טרה מגבה בפועל את המבצע" על הקוטג' ברשת. לדבריו, לרשת יש הסכמים על מבצעי שבועות והיא נהנית עדיין מתעריפי החג ולכן במסגרת זו היא הוזילה ביומיים האחרונים את מחיר הקוטג' ל-4.5 שקלים כאשר כפועל יוצא מכך, הוא ממומן על-ידי חברת טרה.

עוד אומר צים, "פנינו לכל חברות החלב וביקשנו מבצעים עמוקים על כל מוצרי החלב, כולל הקוטג'. חלקן נענו בברכה כי הן כנראה בלחץ בגלל הקהל. עבודת הקהל עושה את זה על המחלבות".

קמעונאי אחר בשוק מעריך כי בכוונת חברות החלב להפחית את ייצור הקוטג': "להערכתי הן יעצרו את הייצור כי אין להן כוונה להיכנע במחיר ואת זה אני יודע מאינפורמציה גבוהה שהגיעה אליי. הן רוצות לגמור את המלאי ולייצר לפי הקצב של המכר".

תנובה מסרה בתגובה שהיא "אינה מבצעת מבצעים על קוטג' מיוזמתה". מטרה נמסר: "אין לנו קשר למבצעים אליהם מתייחסים בכתבה". משטראוס טרם נמסרה תגובה.

ישי דורש: חקירה פלילית על תיאום מחירי הקוטג'

בינתיים, שר הפנים אלי ישי פנה הבוקר במכתב ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, כדי שיורה על פתיחה בחקירה פלילית לבדוק האם התבצע תיאום מחירים במוצרי חלב בכלל ובגבינת הקוטג' בפרט.

השר ישי אמר, כי "ראוי לבדוק האם כוחות כלכליים-עסקיים קשרו באפילה קשר כנגד ועל גבו של האזרח. זה לא יעלה על הדעת שזוגות צעירים בטרם ירכשו גבינה לילדיהם יחשבו פעמיים. ראוי לבצע חקירה מהירה בעניין".

ובינתיים המחאה החברתית ברשת בעקבות גל ההתייקרויות האחרון ממשיכה להתפשט. יותר מ-63 אלף גולשים כבר הצטרפו לקבוצת הפייסבוק הקוראת להחרים את מוצרי הקוטג' והמספרים רק עולים ועולים.

מחירי המזון בעולם נמוכים משמעותית מישראל

מבדיקת חדשות 2 עולה כי מחירי המזון ברחבי העולם, גם אם הם תחת מותג ישראלי לחלוטין - נמוכים בהרבה מבישראל.

בדקנו שלושה מוצרים בישראל, לונדון ווושינגטון: שקית במבה קטנה של 25 גרם, קופסת שקדי מרק 400 גרם וגם כמובן גביע קוטג' 5%. דווקא בלונדון היקרה, כך עולה מהבדיקה, תוכלו להשיג את הקוטג' הזול ביותר: 3.33 שקלים בלבד. בוושינגטון תשלמו על קופסה כפולה בגודלה מבישראל 4.51 שקלים וכאן, כידוע, כדי לטעום מהגבינה תאלצו להיפרד מ-7.45 שקלים חדשים.

באשר לבמבה, אולי סמל הישראליות, בלונדון גם היא יותר זולה. שם תשלמו על החטיף 1.39 שקלים ופה בישראל - 2.79 שקלים בלבד. את תוצאות שקדי המרק אתם כבר יכולים לנחש בעצמכם: בישראל עולה חפיסה 15.99 שקלים, בלונדון 8.9 שקלים ובוושינגטון - 14.6 שקלים בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

סערה בגביע קוטג' - סיקור מיוחד:

ישי: לחקור תיאום מחירים בקוטג'

אלמנת ממציא הקוטג': הוא היה מצטרף לחרם

בדיקה: קוטג' בלונדון - 3 שקלים בלבד

מחיר הקוטג' יירד? שטייניץ יתיר ייבוא נוסף של מוצרי חלב

הוזלת מחירים בעקבות מחאת הקוטג'