"מרד הקוטג'" מיותר? נראה שממש לא. מבדיקת חדשות 2 עולה כי מחירי המזון ברחבי העולם, גם אם הם תחת מותג ישראלי לחלוטין - נמוכים בהרבה מבישראל.

בדקנו שלושה מוצרים בישראל, לונדון ווושינגטון: שקית במבה קטנה של 25 גרם, קופסת שקדי מרק 400 גרם וגם כמובן גביע קוטג' 5%. דווקא בלונדון היקרה, כך עולה מהבדיקה, תוכלו להשיג את הקוטג' הזול ביותר: 3.33 שקלים בלבד. בוושינגטון תשלמו על קופסה כפולה בגודלה מבישראל 4.51 שקלים וכאן, כידוע, כדי לטעום מהגבינה תאלצו להיפרד מ-7.45 שקלים חדשים.

באשר לבמבה, אולי סמל הישראליות, בלונדון גם היא יותר זולה. שם תשלמו על החטיף 1.39 שקלים ופה בישראל - 2.79 שקלים בלבד. את תוצאות שקדי המרק אתם כבר יכולים לנחש בעצמכם: בישראל עולה חפיסה 15.99 שקלים, בלונדון 8.9 שקלים ובוושינגטון - 14.6 שקלים בלבד.

"ייבוא מקביל"? לא כל כך מהר

מוקדם יותר הערב הכריז שר האוצר יובל שטייניץ כי יתיר בימים הקרובים ייבוא מקביל של מוצרי חלב, על מנת לגרום לירידת מחירי החלב, שזינקו בתקופה האחרונה. אך המהלך טעון אישור של משרד החקלאות והעומדת בראשו, השרה אורית נוקד. במשרד החקלאות זועמים על ההצהרה ומציינים כי המהלך תלוי גם בהסכמת המחלבות הגדולות - שלא יסכימו לדבר.

המונח "ייבוא מקביל" מתייחס לתהליך שבו יבואנים מקומיים מגיעים אל מקורות שונים בחו"ל ומשיגים סחורות שלא אל מול היצרן המקורי של הפריטים. כך גוברת התחרות והמחירים, באופן טבעי, יורדים.

האתר "גלובס" דיווח כי כמו כן, השר יודיע היום כי הוא לא יאשר בחודשים הקרובים הסרת מוצרים מפיקוח ואם יהיה מהלך כזה - הוא יקרה אך ורק אחרי בדיקה מעמיקה, כאשר המהלך יוביל בוודאות לירידת מחירים במשק. מחר הייתה אמורה להתקיים בנושא פגישה בין בכירי האוצר לאנשי משרד החקלאות, במטרה להוריד עוד מוצרים מפיקוח. אך שר האוצר הבין שמדובר ב"חומר נפץ" פוליטי וביטל את הפגישה.

"מחיר הקוטג' עלה לפסגת העניין הציבורי - ואני רוצה להגיד בבירור שאין לי כוונה לאשר בקרוב שום הוצאה מפיקוח של מוצרי חלב וגבינות, כל עוד קיים מונופול או קרטל שמונע תחרות", אמר הערב שטייניץ בכנס במרכז האוניברסיטאי באריאל. "אנחנו מאמינים שצריך לשקול ייבוא של גבינות ומוצרי חלב, כי אם נתיר זאת המחירים יירדו".

שטייניץ הוסיף: "אנחנו בעד תחרות חופשית ואם אין תחרות צריך פיקוח שהמונופולים לא ינצלו זאת. אותו הדין לגבי הגז - החברות הישראליות מנסות להעלות את המחירים בשל אי הוודאות מהגז המצרי. אני מודיע: לא נאפשר לפגוע באינטרסים של צרכני החשמל בישראל ונגן עליהם מול המונופול של חברות האנרגיה הישראליות. איש לא יינצל את המהומות ואי הוודאות כדי להעלות מחירים. הוכחנו כבר שאנחנו יודעים להיאבק במונופולים ואם נצטרך נעמוד שוב על המשמר".

בסביבתו של שטייניץ תקפו בחריפות את שרת החקלאות אורית נוקד (עצמאות) וגורם בכיר מסר כי "מצער ששרת החקלאות סובלת מבעיות בהבנת הנקרא. שטייניץ נפגש איתה הבוקר והודיע לה כי לא יאשר הסרת מוצרים נוספים מפיקוח והציע לה גם שזו תהיה עמדתה. חבל שהשרה מתנגדת לייבוא מקביל ודואגת לאינטרסים של החקלאים והרפתנים במקום לאינטרס הציבור".

רה"מ קיבל קוטג' מרונית תירוש

פרשת "מרד הקוטג'" הגיעה היום גם לכנסת. "אני רוצה לומר לך, יש פה תושבים שרוצים לחיות ולהתפרנס ולקבל מהמדינה שלהם קוטג'! על מרד הקוטג' שמעת?!", זעקה מעל דוכן הנואמים ח"כ דליה איציק, יו"ר סיעת קדימה, לכיוון ראש הממשלה נתניהו שישב במליאה. "גם קוטג' לא יראו".

ח"כ רונית תירוש הגדילה לעשות והביאה לכיסאו של נתניהו גביע קוטג'. "הנה, אני מעניקה לראש הממשלה מצרך יקר", אמרה. "אני מעניקה לו בחינם".

בינתיים, ברשת פייסבוק, הולכת וגוברת המחאה עם מעל ל-50 אלף גולשים שהצהירו כי הם מחרימים את המוצר בכל רשתות השיווק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק