ועדת הכספים חידשה הבוקר (ה') את הדיונים בהכנת תקציב המדינה המעודכן ל-2023 לקראת קריאה שנייה ושלישית בכנסת. אתמול הסתיים הדיון בוועדה ללא הצבעה על התקציב, בשל מחלוקת בין חברי הכנסת בוועדה לבין משרד האוצר, שביקש לאשר דחייה בת חודשיים באישור התקציב החדש ל-2024. כעת מתחדשות ההצבעות בוועדה על סעיפי התקציב.

כל הבעיות בתקציב החדש | שאלות ותשובות
הח"כים זועמים: "זה תקציב חדש - ולא ברור מאיפה קיצצתם"
לקצץ במשרדים המיותרים? הממשלה הוסיפה להם כסף
"אין לי אוויר לנשום": נשות המילואימניקים מפסיקות לשתוק
נציגי הקואליציה: הקיצוץ בתקציב לא מספק - בכל זאת נתמוך

ככל הנראה, תובא היום לוועדה פשרה בדבר משך ההארכה שתינתן לאוצר. בוועדה ממתינים עדיין לניירות עדכניים מהאוצר על חלק מהסעיפים התקציביים, כמו כספי משרד ראש הממשלה, ומצביעים בינתיים על חלקים אחרים בתקציב.

תקציב 2023 המעודכן כולל תוספת של 30 מיליארד שקל, מהם 17 מיליארד שקל להוצאות ביטחוניות, והיתר להוצאות אזרחיות. שינוי התקציב מבוסס על הגדלת הגירעון השנתי לרמה של 3.7%.

מוקדם יותר השבוע, נרשמה דרמה בוועדת הכספים, כשבדיון מקדים על התקציב איים מרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ אליהו רביבו מהליכוד, להצביע נגד השינויים בתקציב. בשם מספר חברי כנסת במפלגת השלטון, דרש רביבו מגפני והאוצר לערוך קיצוץ עמוק יותר בכספים הקואליציוניים.

אליהו רביבו (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
מרכז הקואליציה רביבו מצביע בעד התקציב בוועדת הכספים שעות ספורות אחרי שאיים להתנגד | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בליכוד מורגש זעם על כך ששר האוצר בצלאל סמוטריץ' נמנע מקיצוצים בכספים המגזריים של מפלגתו. רק לאחר שהופסק הדיון להתייעצות של שלוש שעות בחדרו של גפני, ניאות אליהו להצביע בעד השינויים בתקציב 2023. ללא שינוי החוק הקיים, כבר ב-24 בדצמבר תיאלץ הממשלה לערוך קיצוץ רוחבי עמוק בתקציב המדינה, שיקשה על ההתנהלות הפיסקלית.

אם לא יאושר תקציב 2024 המעודכן בזמן מבלי שתשתנה החקיקה, תיכנס המדינה לשנה החדשה עם תקציב לא רלוונטי לצרכי השעה, שלא יתמוך בגידול הנדרש בהוצאות. עיכוב נוסף יוביל אף לקיצוץ רוחבי בתקציב המדינה, שיקשה עוד יותר על ההתנהלות הפיסקלית.

הכתבה פורסמה במקור באתר גלובס