סטודנטים הלומדים במכללות האקדמיות תל-חי בצפון וספיר בשדרות יזכו למימון של מלוא שכר הלימוד במסגרת תוכנית חדשה שנועדה לתמוך בציבור הסטודנטים בלחימה. התוכנית גובשה בידי הוועדה לתכנון ותקצוב (הוות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) והיקפה כ-500 מיליון שקל. מטרתה לצמצם ככל שניתן נשירה וגרירת תואר של הסטודנטים שגויסו למילואים, ולצד זאת להבטיח את יציבות ואיתנות המוסדות להשכלה גבוהה באזורי הלחימה והעימות.

 כל הבעיות בתקציב החדש | שאלות ותשובות
 הח"כים זועמים: "זה תקציב חדש - ולא ברור מאיפה קיצצתם"
 לקצץ במשרדים המיותרים? הממשלה הוסיפה להם כסף
 "אין לי אוויר לנשום": נשות המילואימניקים מפסיקות לשתוק
 נציגי הקואליציה: הקיצוץ בתקציב לא מספק - בכל זאת נתמוך

מימון שכר הלימוד יעשה על ידי תמיכה מלאה למוסדות, לצורך הענקת מלגות בגובה שכר לימודי שנתי מלא לכלל הלומדים במוסד בשנת הלימודים הקרובה, תשפ"ד. התוכנית גובשה בוות"ת בתמיכת שר החינוך ויו"ר המל"ג יואב קיש, ובשיתוף מל"ג והתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית

על מנת להבטיח את יציבות ואיתנות המוסדות באזורי הלחימה והעימות, התוכנית תעמיד רשת ביטחון תקציבית עבורם למשך שלוש שנות הלימודים הקרובות. רשת זו נועדה להבטיח השלמה לתקצוב המוסד כך שיותאם להיקף הלומדים בשנת הלימודים הקודמת תשפ"ג. במידה ותימצא ירידה משמעותית בהיקף הלומדים גם במוסדות נוספים המתוקצבים על ידי הוות"ת, תיבחן הרחבת רשת הבטחון גם עבור מוסדות אלה.

המכללה האקדמית ספיר (צילום: מתוך ויקיפדיה)
מכללת ספיר | צילום: מתוך ויקיפדיה

כל מוסד אקדמי יזכה לנתח תקציבי בהתאם להיקף הסטודנטים המשרתים במילואים מקרבו. נתח תקציבי זה יהיה זמין למגוון שימושים, לרבות סיוע נפשי ופסיכולוגי, השלמות שיעורים, שיעורי עזר, פתיחת מועדי בחינות מיוחדים, הנגשה דיגיטלית לחומרים והרצאות, לימודים במקביל של מגוון קבוצות ועוד.

רכיב משמעותי נוסף בתכנית שבא להמשיך ולסייע לציבור הסטודנטים המשרת במילואים הוא הגדלת קרן הסיוע בשנים תשפ"ד ותשפ"ה למתן 6,000 מלגות נוספות בכל שנה, בגובה 5,000 שקל, שיופנו למשרתי המילואים.

 

שר החינוך וחבר מפלגת הליכוד יואב קיש בכנסת (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)
שר החינוך יואב קיש | צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

שר החינוך ויו"ר המל"ג יואב קיש: "מתחילת המלחמה גוייסו סטודנטיות וסטודנטים רבים למערך המילואים של צה"ל. כיו"ר המל"ג אמשיך לעשות את כל המאמצים כדי שהסטודנטים שמשרתים במילואים לא ייפגעו בעקבות שירותם ולהיפך - שיתוגמלו בהתאם".

יו"ר הות"ת, פרופ' יוסי מקורי: "התוכנית מבטיחה את יציבותה ועתידה של ההשכלה הגבוהה בישראל, ומהווה הבעת אמון בחשיבות האקדמיה דווקא בזמנים אלה".

יו״ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, אלחנן פלהיימר: "התוכנית שאושרה ותוקצבה בות״ת היא בראש ובראשונה ביטוי במעשים ולא רק במילים להוקרה שלנו את הציבור הסטודנטיאלי, זה שנאבק מול האויב בחזית וזה שמסייע לחיזוק העורף".