לפחות 210 מיליון שקל מתוך 390 מיליון השקלים בהעברות תקציביות שאישרה אתמול ועדת הכספים של הכנסת ילכו למקומות שדרשו הסיעות החרדיות. החלק שהצליח לעורר הכי הרבה ביקורת אישור העברת סכום צנוע יחסית, של 11 מיליון שקל, שנרשם תחת הסעיף בעל השם האניגמטי "גופי תיאום וקישור".

אלא שכפי שהסבירה היועצת המשפטית של משרד החינוך הכספים האלו "מיועדים לתמיכה בארגוני גג של ישיבות המטפלים בעיקר בדחיית שירות של תלמידים". כלומר מדינת ישראל מכניסה את היד לתוך הקופה הציבורית כדי לשלם לעמותות פרטיות שעובדות לסייע לצעירים חרדים לדחות את הגיוס לצה"ל.

הפגנת חרדים נגד גיוס (צילום: פלאש 90)
הפגנת חרדים נגד גיוס לצה"ל (ארכיון). סך הכל 22 מיליון שקל לעמותות לדחיית הגיוס | צילום: פלאש 90

11 מיליון השקלים הללו מצטרפים לסכום זהה שכבר אושרו להעברה ל"גופי תיאום וקישור. כך שבסך הכל אישרה ועדת הכספים בראשות חה"כ משה גפני (יהדות התורה) העברה של 22 מיליון שקל לעמותות שמסייעות לחרדים לדחות את הגיוס.

בגופי המחאה זועמים

"אנחנו מזועזעות", מסרה בתגובה להעברה עוה"ד איילת-השחר סיידוף, מייסדת ומובילה תנועת אמהות בחזית. "אנחנו מנסות להבין מוועדת כספים מי הגופים שמקבלים את הכסף הזה ואיך הם דואגים להשיג פטור מגיוס, כי זה לא חוקי. זה כמו עסקת סמים בכנסת".

סיידוף מספרת כי אתמול השתתפה אתמול בדיון בוועדת חוץ וביטחון של חה"כ יולי אדלשטיין (הליכוד) שעסק בירידה במוטביציה לשירות בצה"ל על רקע קידום חוק הגיוס שנועד לפטור צעירים חרדים מגיוס לצה"ל. "אנחנו דנים במודל צבא העם ובפגיעה במוטיבציה להתגייס מר גפני לוקח כסף מתקציב החינוך ומעביר אותו למאכערים שתפקידם לסדר פטור למתגייסים.

"יושבים מולך בוועדה ח"כים מהקואליציה ואומרים לך כל מה שאתה רוצה לשמוע - ובאותה נשימה ובאותה דקה אותה ממשלה מכשירה כסף שאין לאף אחד נותנת אותו למאכער שידאג לאברך לפטור. מה עוד החרדים רוצים שייקחו? זה כבר לא אצבעות בעין אלא במקומות אחרים יותר כואבים. זה רק מתדלק אותנו ובגלל זה לא נשתוק וסיימנו להקשיב".

מחאת המילואימניקים בבני ברק
מחאת המילואימניקים בבני ברק. "הממשלה מבדלת את החרדים במקום לחבר אותם"

ממחאת המילואימניקים אחים לנשק נמסר: "הכפלת תקציב הגוף לתיאום השתמטות אברכים זה מהלך שמראה את פניה של הממשלה - מפנה תקציבים שיבדלו את החרדים במקום לחיבורם לשאר חלקי החברה. אנחנו דורשים ואנחנו גם נחתום על חוזה חדש עם אחינו החרדים, מעל ראשם של מנהיגים מושחתים שמבזבזים כספי ציבור כדי ליצור עוד הפרדה ובידול".

אורי קידר מנכ"ל תנועת ישראל חופשית מסר: "פעם אחר פעם גפני מוכיח לכולם מי נמצא בראש סדר העדיפויות, כשהוא מעביר תקציב של 11 מליון שקלים לציבור החרדי ומתעלם מצרכיו של כלל הציבור. מנהלת ההשתמטות מקודמת בצורה מגמתית ובצורה שלא נגלית לעין עבור הציבור ובחדרי חדרים, על ידי כספים שיעודם יכול להיות לצרכים נוספים וחשובים. כך ממשיכה ממשלת ישראל לבוז ולזלזל בכלל הציבור בקידום ומימון סקטור ספציפי".

יותר מ-100 מיליון שקל לחינוך החרדי

בנוסף לתקציב גופי תיאום וקישור אישרה ועדת הכספים עוד שורת העברות תקציביות למטרות חרדיות. 92 מיליון שקל נוספים מההעברות התקציביות שאושרו אתמול ילכו לתמיכה בתרבות יהודית חרדית.

עוד 75 מיליון שקל הולכים לתגבור במוסדות החינוך המוכרים שאינם רשמיים, גופים שבפועל נלמדת בהם כמות מוגבלת של לימודי ליבה. עוד 32 מיליון שקל אושרו למוסדות הפטור שרמת לימודי הליבה בהם חלקית עוד יותר. בנוסף יועברו 25 מיליון שקל לתגבור הכשרות למורים חרדים.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יו"ר ועדת הכספים משה גפני. טען שמקור הכסף ברזרבות | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר ועדת כספים חה"כ גפני טען אתמול שמקור הכסף מגיע מהרזרבה ולא מיועד כלל למשרדי הממשלה, אך למעשה מדובר בסעיף טכני בלבד. כל הסכומים האלו נגזרים מתוך סכום עצום של 14 מיליארד שקל בכספים קואליציונים שהממשלה הקצתה מראש. החידוש הוא שעכשיו אנחנו יודעים לאן בדיוק ילכו הכספים אחרי שקיבלו את האישורים המשפטיים - או אחרי שהפוליטיקאים סיימו לריב על לאן להזרים אותם.

ההעברות החדשות מצטרפות להעברות קודמות שאישרה ועדת הכספים לפני שבועיים: 390 מיליון שקל לרשתות החינוך החרדיות ועוד 150 מיליון שקל למשרד הדתות.

במשרד האוצר אמנם מאשרים את העברת הכספים, אך במקביל חושדים שחלק מהם מנוהלים באופן לא תקין - ומחולקים באופן לא תקין לעמותות.

הסעיף הגדול שמעורר את חשד אגף התקציבים באוצר הוא זה שבמסגרתו הועברו 92 מיליון שקלים לתמיכה בתרבות יהודית חרדית. גם העברת הכספים לגופי תיאום וקישור שנועדו לספר את הפטור משירות צבאי לאברכים מעלה שאלות באגף.

הגורמים הכלכליים חושדים שהכסף הולך לעמותות הקשורות למפלגות החרדיות.