ישראל מתמודדת בימים אלה עם אחד המשברים הכלכליים החמורים בתולדותיה. עסקים קורסים, האבטלה שוברת שיאים ומאות אלפים לא יודעים כיצד יסגרו את החודש. ובכל זאת, דווקא עכשיו, בכנסת ישראל הושבעה היום (ראשון) הממשלה המנופחת והגדולה בתולדותיה, במופע מחפיר של ניתוק ואטימות ציבוריים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

נתניהו, גנץ, דרעי, ליצמן, לוי-אבוקסיס ופרץ לא חשבו איך לשפר את מצבם של העסקים הקטנים והעצמאים - אלא חשבו על הכסא המרופד שלהם ועל הג'ובים למקורבים שלהם. אז אנחנו כאן כדי להזכיר ששיעור האבטלה במשק עומד כעת על יותר מ-26% אחוזים, 75 אלף עסקים עדיין בקשיים, ואפילו לכבישים עדיין לא חזרנו - רק 63% מהפעילות לעומת התקופה שלפני המשבר.

הנתונים המדאיגים הללו, ועוד מדדים נוספים, מרכיבים עבורנו את מדד החזרה לשגרה של N12. נכון להיום, הוא עומד רק על 50% - חצי מהפעילות מלפני שהקורונה פרצה לחיינו. הנתון הזה מספר את הסיפור כולו - ישראל עדיין רחוקה מהשגרה כפי שאנחנו מכירים אותה. כל זה משפיע גם על ההוצאות שלנו, שהצטמקו משמעותית בכול התקופה הזאת - מה שכמובן מחלחל לכלכלה הישראלית כולה.

שמירת הנחיות הקורונה בנתב
נתב"ג ריק. הפעילות בענף התיירות - 14% מהרגיל | צילום: רויטרס

כך לדוגמה בתחום הבידור והפנאי ישנה צניחה משמעותית שלא מתאוששת - 22% מהפעילות הרגילה. בתיירות - נתב"ג מתחיל להיפתח לאט לאט, וגם הביקוש לצימרים גובר, אבל הנתונים עדיין מאד נמוכים, 14% בלבד מבימים כתיקונם. ומה לגבי הוצאות דלק? גם היום, כשרוב ההגבלות הוסרו - אנחנו מוציאים רק כ-60% מבעבר.

מנגד, יש דברים שפשוט לא יכולנו לוותר עליהם בתקופה האחרונה, וקנינו אפילו יותר מהם. כך למשל בסופרמרקטים, שם היקף המכירות עומד על 114% לעומת ימים רגילים. גם בבתי המרקחת נרשם זינוק, 122% לעומת התקופה של לפני המשבר. בתחום הביגוד וההנעלה - אחרי תקופה ארוכה של צניחה, חזרנו לבזבז כסף על בגדים, ואפילו יותר מבדרך כלל: 115% נכון להיום.