ממשלת הענק יוצאת לדרך: אחרי יותר מ-500 ימים של משבר פוליטי חסר תקדים ושלוש מערכות בחירות בתוך שנה, סוף סוף יש לישראל ממשלה קבועה. לאחר שאושרה הממשלה ה-35 ברוב של 73 קולות במליאת הכנסת, הצהירו אמונים ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החלופי בני גנץ בנוסח מיוחד שהותאם להסכם הרוטציה ביניהם. משדר מיוחד מההשבעה בכנסת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחרי ראשי הממשלה נשבעו 34 השרים החדשים בזה אחר זה, וזאת בצל ביקורת קשה על הממשלה המנופחת והיקרה ביותר מאז קום המדינה, בשיאו של משבר כלכלי חריף. במסגרת המעמד אישרו חברי הכנסת ברוב של 71 קולות את מינויו של יו"ר הכנסת החדש, יריב לוין, והוא נשא דברים לראשונה במסגרת תפקידו.

בכחול לבן הסכימו לקראת ההשבעה להוסיף את צחי הנגבי לרשימת השרים, ולפי הסיכום בין המפלגות הוא יכהן כשר ללא תיק למשך שלושה חודשים - עד יציאתה של השרה חוטובלי לשליחות בלונדון. עוד סוכם כי בנוסף על תפקידה כשרה לשויון חברתי ולגמלאים, תהיה מרב כהן אמונה על ענייני המיעוטים.

בפתח הישיבה נאם ראש הממשלה נתניהו, שיחל את הקדנציה החמישית שלו בתפקיד, ופנה לשותפו להרכבת הממשלה: "בני, פעלנו יחד במבצע צוק איתן, אני כראש ממשלה ואתה כרמטכ"ל, להגן על אזרחי ישראל במערכה שאין צודקת ממנה. אני משוכנע שנפעל יחד בהצלחה בממשלת האחדות למען המדינה שלנו". 

"זהו יום חשוב למדינה", הדגיש נתניהו. "הממשלה החדשה הוקמה ברצונם של רוב אזרחי ישראל והיא תשרת את כל אזרחי ישראל - יהודים ולא יהודים כאחד. גנץ ואני בחרנו לפעול להקמת ממשלת חירום ואחדות לאומית. מדינת ישראל עברה שלוש מערכות בחירות בשנה אחת שהעמיקו את הקיטוב בעם וגבו מחיר כבד מקופת המדינה. אם היינו הולכים עכשיו לבחירות רביעיות - העלות למשק הייתה מסתכמת ב-2 מיליארד שקלים".

"לעומת זאת", הוסיף נתניהו על רקע קריאות ביניים רמות. "העלות הנוספת של ממשלת האחדות - ואני לא מקל בה ראש, היא 85 מיליון שקלים לשנה. העלות הזאת נמוכה לאין שיעור מהעלות של בחירות נוספות. אילו היינו הולכים היום לבחירות רביעיות זה היה הבזבוז האמיתי, המשווע. בד בבד, היינו נאלצים לדחות את הטיפול בהשלכות הקורונה למועד בלתי ידוע. לכן, אין פלא שרוב מוחלט של הציבור מקבל את דבריי על ממשלת האחדות. הציבור רוצה ממשלת אחדות, וזה מה שהציבור מקבל היום". 

"משבר הקורונה העולמי מטלטל יבשות ומדינות", אמר נתניהו, "הוא גבה עד כה את חייהם של מאות אלפי בני אדם ברחבי העולם. ראינו את המגפה, את הסכנה, ולכן החלטנו יחד להסיט הצידה את המחלוקות בינינו ולהתייצב כתף אל כתף מול האתגרים הגדולים שמגפת הקורונה מציבה בפנינו, לבריאות, לכלכלה ולחברה". 

"הסיבה שישראל במצב שבו היא נמצאת היום היא הצעדים שנקטנו בזמן - סגירת השמיים, בידוד ביתי, סגרים מקומיים ועוד, וכמובן, גם בזכות אזרחי המדינה, ששמרו על הנחיות הבריאות וצוותי הרפואה הנפלאים, אבל המערכה טרם הסתיימה, איש אינו יודע אם אנחנו בהפוגה זמנית", הדגיש נתניהו. "יש אפשרות שגל קורונה שני חוצה יבשות יפקוד את העולם וגם את ישראל. משום כך, הצעד הראשון שממשלת האחדות תעשה היא להקים את קבינט הקורונה, כדי להכין את המענה לאתגר הגל השני".

בנימין נתניהו מסכה (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה נתניהו בכנסת | צילום: רויטרס
 

"באותה מידה, ניתן מענה לאתגר הכלכלי העצום שעומד לפנינו, נעביר תקציב מושכל ואחראי", הבהיר. "כמי שהעביר למעלה מ-12 תקציבים, אני אומר לכם: זה יהיה תקציב מורכב מאוד. תקציב שישמור על מסגרת סבירה, שימנע את קריסת המשק, שיבטיח יציבות, תקציב שייתן לאזרחי ישראל אופק ותקווה על ידי זה שיחזיר שלושה דברים: מקומות עבודה - מקומות עבודה - מקומות עבודה". 

נתניהו על החלת הריבונות: "צעד שיקרב את השלום" 

"גילה, שילה, בית אל וחברון הם חבלי ארץ שהם מחוזות לידתה וצמיחתה של האומה היהודית, הגיע הזמן להחיל עליהם את החוק הישראל ולכתוב פרק מפואר נוסף בתולדות הציונות. צעד זה לא ירחיק את השלום - צעד זה יקרב אותו, כי את השלום אפשר לבסס רק על האמת, והאמת היא, וכולם יודעים אותה, שמאות אלפי המתיישבים ביהודה ושומרון, אחינו ואחיותינו, יישארו תמיד במקומותיהם בחלק מכל הסדר קבע לשלום - והגיע הזמן שגם שכנינו הפלסטינים וגם אנשים בבית הזה יכירו בזה.  

"לפני 72 שנים, הקמנו במאמץ משותף את ישראל, ערב מלחמת ששת הימים אשכול ובגין הקימו את ממשלת החירום הראשונה. 17 שנים לאחר מכן, אל מול משבר כלכלי חמור, שמיר ופרס הקימו את ממשלת האחדות השניה ואחר כך את השלישית. הממשלות הללו הגיעו להישגים גדולים - והיום שוב מוטלת עלינו החובה לפעול יחד להבטיח את עתידה ושגשוגה של ישראל מול אתגרים גדולים". 

נתניהו שיגר גם מסר לעבר מפלגת ימינה, והביע תקווה שגם חבריה יצטרפו בקרוב לממשלה: "היום שוב מוטלת עלינו החובה לפעול יחד להבטיח את עתידה ושגשוגה של ישראל מול אתגרים גדולים. נפעל לפיוס לאומי, קיבוץ הגלויות של עמנו מכל המדינות. נקבל אותם בזרועות פתוחות. אני מבקש להודות לשותפיי למחנה הלאומי על הדרך המשותפת שעשינו עד כה, ואני מקווה שגם מפלגה נוספת תצטרף אלינו". 

נתניהו הציג את שרי הממשלה החדשה והפתיע כשבישר שציפי חוטובלי תכהן כשרת ההתיישבות לחודשים ספורים - ולאחר מכן תצא ללונדון לשמש כשגרירה. צחי הנגבי ימונה לשר במשרד ראש הממשלה - וצפוי להחליף את חוטובלי במשרד עם צאתה לשליחות.  

בכך, למעשה, הגיע מספר השרים שמונו מגוש הימין ל-19, בניגוד להסכם עם כחול לבן - אלא שבמפלגה השיבו שאישרו למנות את חוטובלי לשרה זמנית - עד שתצא לשליחות והנגבי יחליפה. הסכמת כחול לבן הותנתה בכך שחוטובלי תצא לשליחות ומספר השרים של גוש הימין ישוב להיות 18 - אלא שחוטובלי טרם הסכימה לכך. 

עוד נקב נתניהו בנאומו במועד עזיבתו את תפקיד ראש הממשלה, בעוד שנה וחצי בדיוק מהיום - 17 בנובמבר 2021. בתאריך זה אמור בני גנץ להיכנס לתפקיד ראש הממשלה במסגרת ממשלת הרוטציה - ותפקידים שונים בממשלה צפויים להתחלף. 

גנץ: "הגענו להכרעה ללכת לאחדות, הגיע הזמן לסיים את עידן הפילוג" 

ראש הממשלה החלופי, שיכהן בתקופת כהונתה הראשונה של הממשלה כשר הביטחון, בני גנץ, אמר בנאומו: "תם המשבר הפוליטי הגדול בתולדות המדינה. הגיע הזמן לסיים את עידן השיסוי והפילוג. הגיע הזמן לסיים את עידן השיסוי והפילוג ולהתחיל בעידן של אחדות ופיוס. העם אמר את דברו והותיר לנו המנהיגים שתי אפשרויות - אחדות או סוג של מלחמת אחים. העם אמר לנו: 'תפסיקו לריב ביניכם ותתחילו לעבוד בשבילנו'. אני, רה"מ ו-71 נציגי ציבור נוספים הגענו להכרעה קשה ולקחנו אחריות לאומית".

"אזרחי ישראל, אנחנו עדיין נמצאים בעיצומו של מאבק רפואי קשה עם השלכות כלכליות וחברתיות בקנה מידה היסטורי בישראל ובעולם", הוסיף גנץ. "אנחנו, רוב מוחלט של אזרחי ישראל ובראשם ולפני כולם הצוותים הרפואיים, התגייסנו והצלנו נפשות רבות. אנו נדרשים להישמר מהתקהלויות, עוטים על פנינו מסכות, מבכים את מותם של מאות אנשים שהלכו לעולמם בלי שזכו להיפרד מיקיריהם ברגעים האחרונים".

  בני גנץ
גנץ בנאום השבעת הממשלה

"תם עידן ממשלת חצי העם", הצהיר גנץ, "אנחנו כאן, גם כשליחיהם של אלה שהרגישו שאין להם קול בהנהגת המדינה. ובעת הזו, טובה ממשלה שיהיו בה גם ויכוחים מרים ואידיאולוגיים וגם ויתורים כואבים. הממשלה שאנחנו משביעים היום היא ממשלה שוויונית, ממשלה של איזונים, בלמים וגם של היכרות והבנות". 

"בחרנו באחדות בתקופה שבה פקידי ציבור וגם היועץ המשפטי לממשלה מאוימים, וגבולות נחצים כלפי אנשי ציבור משמאל ומימין. בחרנו באחדות כדי לעמוד כחומה בצורה עם כל הכלים, הכוח והעוצמה נגד כל מי שיבקש לחצות את גבולות הביקורת הלגיטימית בדמוקרטיה כדי לתת גב לשלטון החוק בישראל. אני מאמין שזהו צו השעה, למרות כל הסיכונים, ולמרות כל הקשיים ואלו אכן רבים מאוד".  

בשלב זה, פנה גנץ לנתניהו ואמר: "כל אחד מאיתנו אולי היה מעדיף להרכיב ממשלה אחרת, אולי היה גם יותר קל ללכת לבחירות נוספות. שנינו בחרנו בהחלטה הנכונה והקשה עבור אזרחי ישראל. אני יודע היטב שגם לך היה לא קל להגיע לרגע הזה. אחרי 11 שנות שלטון כראש ממשלה, קיבלת את דין הבוחר והחלטת לחלוק עם שותפיי ואיתי את הגה השלטון, קבעת תאריך ליום שבו נתחלף. זוהי החלטה מנהיגותית, אמיצה וחשובה. למען מדינת ישראל ראוי שאנחנו נבנה את האמון בינינו, אבל לא רק בין ביבי לבני. אלא בתקווה שגם בין מחנות שיצטרכו לדבר במקום רק לריב. להתחבר במקום רק להתרחק". 

לפיד: "אפשר לשים שר ליד כל מיטה של מונשם קורונה"

"הקורונה היא תירוץ לעשות מסיבה מושחתת על חשבון משלם המיסים, אחרי כל הדיבורים הריקים שלכם על ממשלת חירום", תקף יו"ר יש עתיד-תל"ם, ח"כ יאיר לפיד, שמכהן מעתה כיו"ר האופוזיציה. "מקימים היום את המשלה הבזבזנית ביותר בתולדות המדינה, לזה אתם קוראים חירום? 52 משרדים! יש בישראל נכון להיום פחות מ-50 אנשים שהם מונשמים בגלל הקורונה, יש יותר שרים וסגני שרים מאשר מונשמי קורונה, אפשר לשים שר על יד המיטה של כל אחד מחולי הקורונה". 

"זה לא רק הבזבוז, זה הזלזול המוחלט במצוקה של הישראלים. במקום לעזור להם, מקימים על חשבונם משרד מיותר, מקורבים, חגיגה במאות מיליונים. מעון רשמי לממלא מקום ראש הממשלה הזמני החלופי, עוד עשרות מיליונים. בחיים האמיתיים של אנשים אמיתיים, אדם עם שלושה כתבי אישום לא יכול להיות סגן מנהל בית ספר, לא יכול להיות רופא במחלקה פנימית, לא יכול להיות נהג של שר, הוא לא יכול להתקבל לבה"ד 1 להיות קצין בצה"ל. אף אחד לא יפקיד חיילים בידי אדם עם כתבי אישום".

"בבניין הזה, שני רמטכ"לים של צה"ל נכנעו היום כניעה ללא תנאי לאדם עם שלושה כתבי אישום חמורים. אתם נשבעים היום אמונים לאדם שעוד שבוע יעמוד למשפט על הפרת אמונים ועל שוחד ועל מרמה. בחיים האמיתיים, אתה לא נותן לאדם כזה לשחק עם הילדים שלך בחצר. פה בבניין הוא ראש הממשלה. בחיים האמיתיים יש ערך למילה של בן אדם. הבטחה זה משהו שאנשים אמיתיים לוקחים ברצינות".