שעות ספורות לאחר הסיור של שר הביטחון הטרי יעלון בגבול ישראל-סוריה, אירעו הערב שני אירועים חמורים בגזרה הרגישה. פעם נוספת נורה פגז סורי שהתפוצץ ברמת הגולן, כשעדיין לא ברור אם הוא מוגדר כתועה או מכוון, ותוך פחות משעה נפתחה אש מנשק קל לעבר סיור של צה"ל שנע סמוך לגבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר במהלך הסיור הבוקר כי "כשזה פוגע באינטרסים שלנו, בין אם זה ירי ספורדי מעבר לגבול, אם הוא מכוון או לא מכוון לעבר שטחנו, אנו מגיבים כדי לשתק את מקורות הירי כפי שקרה בשבוע שעבר". ואכן, כעבור שעות נדרש צה"ל להחלטה כיצד להגיב לאירועים.

סמוך לשעה 20:00 התפוצץ פגז שנורה משטח סוריה באזור תל פארס שבמרכז הרמה. לא היו נפגעים או נזק. גורמים במערכת הביטחון העריכו כי מדובר בירי תועה במסגרת המלחמה בין המורדים לכוחות אסד.

תוך פחות משעה נפתחה אש גם לעבר סיור של צה"ל שנע סמוך לגבול באזור תל חזקה, ליד עין זיוון. גם במקרה הזה לא היו נפגעים. בתגובה לירי לעבר הסיור, ירו טנקים של צה"ל לעבר מקור הירי וזוהתה פגיעה מדויקת במטרה. צה"ל העביר הודעה בנושא לגורמי האו"ם. גורם בפיקוד צפון אמר כי אותו מקור ירה כבר כמה פעמים בעבר לשטח ישראל.

"לא מתערבים, כל עוד זה לא פוגע באינטרסים שלנו"

שר הביטחון קיים הבוקר סיור בלווית הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ וקצינים בפיקוד הצפון ברמת הגולן. יעלון ציין כי אחד האינטרסים של ישראל הוא ש"לא יזלוג נשק שעלול לאיים עלינו בעתיד לארגונים בלתי אחראיים - מחיזבאללה ללבנון דרך ארגוני טרור שפועלים בסוריה".

"גם כנגד זה פעלנו ונפעל כדי לא לאפשר זליגת אמצעים כאלה", ציין ברמיזה לתקיפה לכאורה של שיירת הנשק בלבנון. במהלך ביקור במוצב תל חזקה, שם התנהלו חילופי ירי עם צה"ל כתוצאה ממלחמת האזרחים הפנימית בשבועות האחרונים, הבהיר השר כי "מעבר לגבול מתנהלת מלחמת אזרחים עקובה מדם מזה שנתיים עם עשרות אלפי הרוגים בחודש, אבל אנחנו לא מתערבים. כל עוד זה לא פוגע באינטרסים שלנו. כשזה פוגע באינטרסים שלנו, בין אם זה ירי ספורדי מעבר לגבול, אם הוא מכוון או לא מכוון לעבר שטחנו, אנו מגיבים כדי לשתק את מקורות הירי כפי שקרה בשבוע שעבר".

יעלון הבהיר כי הגיע לסיור בפיקוד הצפון וברמת הגולן כדי לעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות מעבר לגבול. "רמת הגולן שקטה, צה"ל פועל כדי שתמשיך להיות שקטה וכדי שהאזרחים יוכלו להמשיך לחיות ולפתח", אמר. הוא הביע תקווה כי המטיילים ימשיכו להגיע בהמוניהם לאתרים השונים באזור הצפון, ואמר כי צה"ל פועל גם בגבול עם לבנון כדי לשמר את השקט.