ישראל תקפה בסוריה? כשברקע המתיחות הגוברת בישראל בנוגע לגורל מאגרי הנשק הלא קונבנציונאלי העצומים של אסד, אומר דיפלומט מערבי לסוכנות הידיעות רויטרס כי מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו במהלך הלילה מטרות בגבול סוריה-לבנון. אתר אמריקני מדווח כי יעד התקיפה היה שיירה שהובילה נשק, ואילו רשת סקיי הבריטית דיווחה כי השיירה הובילה נשק כימי או טילים נגד מטוסים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עיתון בלבנון מדווח כי כוח רגלי של צה"ל חצה אף הוא את הגבול ונע לכיוון העיירה נארון אחרי שכוחות צבא לבנון הוקפצו לאזור. המקורות הרשמיים בישראל מסרבים להתייחס לדיווחים ולהגיב עליהם.

האתר האמריקני אל מוניטור מדווח כי צבא לבנון זיהה תנועת מטוסים ישראליים בשמי המדינה. מקור בלבנון טען שהמטוסים היו בדרכם לפגוע בשיירות נשק סמוך לגבול עם סוריה. על פי הדיווח, התבצעו שלוש גיחות שונות.

"ארבעה מטוסים ישראלים נכנסו לשטח האווירי של לבנון אתמול ב-16:30", נכתב באתר. "אחר כך החליפה אותם קבוצה אחרת של מטוסים שתקפה בלבנון עד השעה 2:00 בלילה. משימה שלישית יצאה ועזבה חמש דקות לפני שמונה הבוקר- היום".

סוכנות הידיעות הצרפתית AFP הוסיפה ודיווחה בשעה האחרונה כי התקיפה בוצעה בשטח סוריה, סמוך מאוד לגבול הלבנוני. "זו הייתה שיירה שעשתה דרכה לעבר הגבול הלבנוני", סיפר מקור בטחוני שנותר אנונימי לסוכנות הידיעות, "אבל היא נפגעה בצד הסורי של הגבול אמש, ב11:30".  

צבא לבנון: מטוסי צה"ל טסו לאורך החוף

לבנון: תיעדנו את מטוסי צה"ל שטסו בשטחנו (צילום: דיילי סטאר)
לבנון: תיעדנו את מטוסי צה"ל שטסו בשטחנו | צילום: דיילי סטאר

הדיווח על תקיפת שיירת הנשק בגבול סוריה הגיע שעות ספורות לאחר שכלי תקשורת בלבנון דיווחו כי הצבא המקומי זיהה חדירה למרחב האווירי של מטוסי חיל האוויר הישראלי, שביצעו אתמול ובמהלך הלילה גיחות בדרום לבנון. על פי הדיווח, לפחות שבעה מטוסים טסו מעל דרום המדינה, סמוך לחוף, באזור העיירה צידון .

מאז יום שישי האחרון, טוענים בלבנון, ביצעו מטוסי חיל האוויר הישראלי כמה גיחות בשמי המדינה וחדרו למרחב האווירי. בין היתר, הם טסו באזור בעל בק במזרח המדינה - אזור הגובל בסוריה. לבנון פנתה כמה פעמים לאו"ם והתלוננה על כך שישראל חודרת למרחב האווירי שלה.

מפקד חיל האוויר: מדובר ממש על הגבולות שלנו

אם למישהו עוד היה ספק לגבי תשומת הלב שמפנים בצה"ל לעבר סוריה, הגיעו אתמול ציטוטים נדירים בעניין מכיוונו של מפקד חיל האוויר. בכנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון, התייחס האלוף אמיר אשל למתרחש במשטרו של אסד.

"אביב זאת עונה שלא קיימת באזורנו ו'אביב ערבי' זה מושג שבטח לא מתאים למציאות שלנו", פתח האלוף אשל את דבריו, "יש כאן שינויים דרמטיים ברורים. החל מירידה ביכולת המשילות של מדינות באזור שמביאה לחשיפה לפעולות טרור ממניעים שונים ומשונים, גם בגבולות שבעבר היו שקטים, ועד לתופעה של התפרקות מדינות סביבנו, כמו מה שקורה כרגע בסוריה שהיא מדינה בהתפרקות".

מפקד חיל האוויר הודה, "כיום אין לאף אחד מושג מה יהיה בסוריה ביום שאחרי ואיך המדינה תיראה. זה קורה במקום עם ארסנל נשק עצום בגודלו, שחלקו חדשני ומתקדם וחלקו בלתי קונבנציונלי. לא מדובר בחצר האחורית שלנו אלא ממש על הגבולות שלנו. זה אתגר גדול מאוד מבחינתנו".