שעות לפני הגעתו של השליח האמריקני למזרח התיכון, תקפו לפנות בוקר מטוסי חיל האוויר מנהרות בציר פילדלפי. התקיפה הגיעה בתגובה לפיגוע שאירע אתמול בבוקר נגד ג'יפ סיור של צה"ל שנסע בגבול ישראל עם רצועת עזה, בו נהרג חייל צה"ל ונפצעו 3 חיילים נוספים.

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי מספר תושבים בעזה נמלטו מבתיהם מחשש לחידוש ההתקפות ברצועה, אך לא דווח על נפגעים בצד הפלסטיני. על פי הדיווחים ביצעו המטוסים שלוש תקיפות של מנהרות בגבול ישראל עם מצרים המשמשות להברחת נשק ומזון. 

אמש אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט כי "התגובה בשטח על ידי כוחות צה"ל הייתה מבצעית, וזו אינה התגובה לאירוע, התגובה הישראלית לאירוע בוא תבוא". אולמרט אמר את הדברים בפגישה שקיים עם מנכ"לים של משרדי הממשלה בירושלים, בו התייחס לפיצוץ המטען שגרם למותו של גשש צה"ל ולפציעתם של שלושה חיילים, בהם אחד קשה.

"לא בכדי אמרנו שהפסקת האש שברירית ונתנה הוראה לנצור את האש באופן חד-צדדי. ישראל לא חתמה על שום הסכם עם חמאס מה שמאפשר לנו את מרחב התמרון הצבאי להגיב על אירועים מסוג זה", אמר אולמרט והוסיף כי ישראל שמרה לעצמה את האפשרות להגיב על ההתקפות עליה. "לישראל אין כל הסכם עם ארגוני הטרור".

הקבינט המדיני בטחוני מתכנס הבוקר לאחר שראש הממשלה, שרת החוץ ושר הביטחון הבהירו שישראל תגיב באופן תקיף ונרחב לפיגוע אתמול סמוך לכיסופים. חשוב לציין כי ראש הממשלה אולמרט הורה כבר בישיבת הקבינט שסיימה את המלחמה להכין טבלה של מקרים ותגובות שיאפשרו תגובה מהירה וקבועה מראש במקרים של הפרת הפסקת האש. הטבלה טרם גובשה אבל אתמול נערכו שורה של התייעצויות במערכת הביטחון כדי לגבש מענה צבאי חריף לפיגוע.

כאמור,  נגד צה"ל נהרג, קצין נוסף נפצע באורח קשה ונגד וחייל נוספים נפצעו קל אתמול בבוקר, סמוך למחסום כיסופים. ההרוג הוא גשש בדואי המתגורר בעיר רהט. לבקשת המשפחה, שמו של ההרוג לא יפורסם. כל הפצועים פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

החיילים נפגעו ממטען חבלה שהתפוצץ ליד סיור של כוח צה"ל שנע סמוך לגדר המערכת. האירוע התרחש מעט אחרי השעה 8:00 בבוקר. החיילים ביצעו ירי הרתעתי במקום. לאחר האירוע התבצעו במקום סריקות נרחבות. בצה"ל מנסים ללמוד איך הונח המטען ומי אחראי להנחתו.

מלחמה בחמאס- סיקור מיוחד:

דיווח: הרוג פלסטיני בתקיפת צה"ל

הותר לפרסום: חייל צה"ל נהרג מהתפוצצות מטען סמוך לכיסופים

קלינטון: לישראל זכות להגן על עצמה

עמוס גלעד: "גם כיבוש עזה לא יחזיר את שליט"