שרי הקבינט הביטחוני סיימו אמש הערכת מצב בתום יומו הראשון של מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה, שנפתח אחר הצהריים עם חיסולו הדרמטי של "רמטכ"ל חמאס" אחמד ג'עברי. בישיבה הצביעו השרים על מטרות המבצע, לאחר שקיבלו דיווחים מהרמטכ"ל, ראשי זרועות הביטחון ושר הביטחון ברק

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין היתר, הכריעו שרי הקבינט על פורום חדש לקבלת החלטות "השלישייה"; ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ברק ושר החוץ ליברמן יוכלו לקבל בעצמם החלטות באשר למבצע. בנוסף, החליטו השרים לאפשר לצה"ל, בהתאם לצורך ובאישור שר הביטחון, לגייס כוחות מילואים. החלטה נוספת נוגעת להסברה: להנחות את מטה ההסברה הלאומי ומשרד החוץ, בשיתוף כל הגורמים הרלוונטיים, להסביר את פעילות ישראל, בישראל ובזירה הבינלאומית.

השר לביטחון פנים אהרונוביץ' אמר הלילה לחדשות 2 כי "צה"ל נערך לכניסה קרקעית לרצועת עזה". הוא הוסיף כי הנחת העבודה היא שהמבצע ייארך כמה ימים. היעד הלא-רשמי של ישראל בפעולה הזו, הוא הסדרה מחדש של המצב מול חמאס ולאו דווקא הפלת השלטון ברצועה. בישראל מנסים להגיע להבנות מול חמאס - עם תנאים ברורים וטובים יותר, כשיש הרתעה חזקה יותר.

פורום "השלישייה"

מאז שעות הצהריים נורו מרצועת עזה 83 רקטות לעבר שטח ישראל. מהמשטרה נמסר כי 67 רקטות נורו לאזור הנגב ו-16 רקטות נוספות נורו ללכיש. מערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה 25 רקטות שנורו לעבר הערים הגדולות. שני בני אדם נפגעו באורח קל ו-28 בני אדם הוגדרו נפגעי חרדה. נזקים ברכוש נרשמו בבאר שבע ובאשדוד.

לאחר ישיבת הקבינט שוחח ראש הממשלה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, והשיחה הוגדרה "טובה". נתניהו הביע הערכה עמוקה לתמיכתו של אובמה בזכות של ישראל להגן על עצמה. מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה עם סגנו של אובמה, ג'ו ביידן, ועם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קת'רין אשטון. בשעות הקרובות הוא ישוחח עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון.

גורם מדיני אמר אמש לחדשות 2 ש"יש כאן פגיעה אסטרטגית ופגיעה ביכולת שלהם לפגוע בנו. יש היערכות להרחבת העימות, כמו גם כניסה קרקעית רחבה וגיוס מילואים שנמצא בסמכות של שר הביטחון. מעבר להנחיה לצמצם עד כמה שניתן את הפגיעה באזרחים בצד השני, ראש הממשלה ביקש ממנכ"ל משרד ראש הממשלה והשר להגנת העורף לסייע לתושבי הדרום".

נתניהו: "צה"ל ערוך להרחבת הפעולה", ברק: "זה לא זבנג וגמרנו"

מוקדם יותר הערב נשאו נתניהו וברק הצהרות באשר למבצע ויעדיו. "יש לנו שורה של יעדים", פתח נתניהו את דבריו ופירט: "לגבות מחיר ולפגוע בראשי הטרור, וגם ביכולות מסוימות שיש לארגוני הטרור, כמו טילים לטווחים מסוימים שחלקם נפגעו בפעילות עד כה. אני משבח את אזרחי ישראל ואת חיילי ומפקדי צה"ל, ובראשם את הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ, שגם בשעה הזו מפקד על המבצע. אני מבקש לציין לשבח את השב"כ ובראשם את ראש השב"כ יורם כהן על חלקם החשוב במבצעים שכבר הוצגו".

לדבריו, "אני מבקש להודות לאזרחי ישראל על תמיכתם במהלך הזה ולתושבי הדרום, שנמצאים בחזית, ומגלים נחישות וקור רוח. חמאס וארגוני הטרור בחרו להסלים בימים האחרונים את התקפותיהם על אזרחי ישראל. איננו מוכנים להשלים עם מצב שבו אזרחי ישראל נתונים לירי רקטות. שום מדינה לא הייתה משלימה עם מצב כזה וכך גם ישראל. היום פגענו בדייקנות במטרות אסטרטגיות של חמאס וביכולת השיגור למרכז הארץ וליישובי הדרום".

"ארגוני הטרור פוגעים באזרחים שלנו בכוונה תחילה תוך כדי כך שהם מסתתרים מאחורי האזרחים שלהם בכוונה תחילה", הוסיף ראש הממשלה. "אנחנו לעומת זאת נמנעים ככל האפשר מפגיעה באזרחים. הם רוצים למחוק אותנו מעל פני האדמה ואין להם שום סייג מפגיעה באזרחים ובחפים מפשע. היום העברנו מסר ברור לחמאס וארגוני הטרור האחרים. אם יהיה צורך, צה"ל ערוך להרחבת הפעולה. אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להגן על אזרחינו". 

השר ברק: זה לא יהיה "זבנג וגמרנו"

שר הביטחון ברק דיבר אחרי ראש הממשלה. "לפני מספר שעות יצא צה"ל בנחיית הדרג המדיני למבצע 'עמוד ענן' ברצועה", אמר. "חדות הפעולה הביאה לחיסול רמטכ"ל חמאס ג'עברי. כמו כן נפגעו רוב טילי הפאג'ר ותשתיות אחרות של חמאס וגורמי הטרור האחרים".

"ישראל אינה חפצה במלחמה", הבהיר, "אך הפרובוקציות של חמאס בשבועות האחרונים ובמרכזן סבבים תכופים של ירי רקטות, מנהרת נפץ שהופעלה עם קצה בתוך שטח ישראל וירי לג'יפ בשטח ישראל, חייבו אותנו לפעול באופן חד ונחרץ. ישראל לא תסבול מצב שבו יורים ברציפות על אזרחיה בדיוק כמו כל מדינה חפצה חיים. צה"ל יקבל את כל הגיבוי לעשות ככל שיידרש כדי להחזיר את השקט לדרום. זה לא יקרה ב'זנבג וגמרנו', יש שיגורים מאסיביים לדרום, אבל אנו נשיג את היעדים שהצבנו למבצע הזה".

מבצע בעזה - הסיקור המלא:

נועם שליט: "ג'עברי נהג כפושע מלחמה"

דובר צה"ל: "נערכים לפעולה קרקעית ברצועה"

הנחיות לתושבי הדרום בעקבות החיסול

הלם בחמאס: "מכה קשה, נפתחו שערי הגיהנום"

נסגר החשבון עם האיש שחטף את גלעד שליט

מפקד הזרוע הצבאית של חמאס חוסל