הקבינט המדיני ביטחוני אישר היום (ג') לצה"ל לגייס כ-40 אלף חיילי מילואים, במידה ויוחלט על הרחבת מבצע "צוק איתן", וכניסה קרקעית של הצבא לתוך רצועת עזה. מטרת ההחלטה לאפשר לצה"ל להיערך בהתאם לכל תרחיש אפשרי במסגרת מבצע "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אם יחליטו בצה"ל לממש את גיוסם של אלפי חיילי המילואים, כוחות אלה יחליפו את החיילים בחטיבות והיחידות הסדירות. בשלב זה אין כוונה בצה"ל לערב את יחידות המילואים בלחימה בשטחי הרצועה, אם וכאשר תתקבל החלטה על כניסה קרקעית. חיילי היחידות הסדירות, שהתאמנו במהלך השנים האחרונות לקראת התמודדות עם ארגוני הטרור ברצועת עזה יהוו את הכוח הלוחם העיקרי במבצע.

"העימות הבא - בכל הכוח" (צילום: רויטרס)
התקיפות בעזה נמשכות | צילום: רויטרס

1,500 חיילי מילואים כבר גויסו

מהות ההחלטה של הקבינט המדיני ביטחוני אומרת כי השרים מאשרים לצבא להתכונן הן מבצעית והן כלכלית לקראת הרחבת המבצע. במהלך הלילה והבוקר נורו לכיוון ישראל כ-50 רקטות. מערכת כיפת ברזל יירטה שש מתוכן.

עד כה אושר גיוס מצומצם של 1,500 אנשי מילואים למערכי כיפת ברזל, פיקוד העורף ולוגיסטיקה. יחד עם זאת, במרחבי אשדוד, אשקלון ובאר שבע הורה פיקוד העורף לפתוח מקלטים ציבוריים ובכל היישובים ברדיוס של 40 ק"מ מהרצועה נאסרו התקהלויות והתכנסויות של יותר מ-300 איש.

"מאפשרים לצה"ל להתכונן"
"מאפשרים לצה"ל להתכונן" | צילום:

ראש הממשלה נתניהו שוחח היום עם נשיא המדינה שמעון פרס ועם הנשיא הנבחר ראובן ריבלין, בכדי לעדכן אותם בהתפתחויות המבצע. כמו כן, נתניהו עידכן בהתפתחויות גם את ראשי סיעות האופוזיציה: ח"כ יצחק הרצוג (העבודה), ח"כ אריה דרעי (ש"ס), ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), ח"כ שאול מופז (קדימה) וח"כ זהבה גלאון (מרצ).

חמאס: "לא נשתוק על העבירות נגד בני עמנו"

"המדיניות של חמאס קבועה בימים אלו", אמר מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, בריאיון ל"אל קודס". "אנחנו לא נלך להסלמה, אבל לא נשתוק על העבירות נגד בני עמנו".

אבו מרזוק התייחס גם ליחסים המורכבים שבין מצרים לבין שלטון חמאס בעזה. "מצרים הביעה את מחויבותה לאינטרסים של העם הפלסטיני, והוקיעה את הענישה הקולקטיבית של העם הפלסטיני", הוא טען. "ישראל היא זו שהחלה את התוקפנות והיא חייבת להפסיק".

"הישראלים הפרו את הפסקת האש", הוסיף אבו מרזוק, "והם צריכים לחזור למה שסוכם בקהיר בשנת 2012. צריך לדעת שלפלסטינים אין עתיד. המדינה והחירות לא יבואו דרך פתרון מדיני ומשא ומתן עם הישראלים, אלא בדרך של התנגדות, ג'יהאד ולחימה".

הפלסטינים: 11 נהרגו היום בתקיפה בעזה

צה"ל ביצע הערב סדרה של תקיפות בעזה נגד יעדי חמאס, סמוך לשעה חמש בערב. מוקדם יותר היום, דיווחו גורמי רפואה פלסטינים בעזה כי ביומו הראשון של מבצע "צוק איתן" נהרגו עד כה 11 פלסטינים וכ-25 נפצעו בשתי תקיפות של חיל האוויר בחאן יונס ובג'בליה נגד מטרות בשטח רצועת עזה.

גבול רצועת עזה, ארכיון (צילום: דובר צה"ל)
1,500 חיילי מילואים כבר גויסו | צילום: דובר צה"ל

על פי הדיווחים, שבעה בני אדם, ביניהם ילדים, נהרגו בתקיפת צה"ל בחאן יונס שבדרום הרצועה. מוקדם יותר, בפעילות משותפת לצה"ל ולשב"כ, חיסל חיל האוויר פעיל טרור בעזה בתקיפה שבוצעה לעבר כלי הרכב שבו נסע מחמד שעבאן (24), מפקד ביחידת קומנדו של ארגון הטרור.

השתתפו בהכנת הידיעה: עמית סגל ואוהד חמו.

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

מבצע "צוק איתן": צה"ל תוקף ברצועת עזה

בעקבות ההסלמה: היכן אין קייטנה?

בחמאס מאיימים: "נגיב על כל הפשעים"

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום

ערב של הסלמה: עשרות רקטות לדרום

בעקבות ההסלמה: שגרת החיים מופרת

אזעקת שווא במרכז ובירושלים

הקבינט לצה"ל: להגביר התקיפות