החל המבצע הצבאי ברצועת עזה: כלי טיס של חיל האוויר תוקפים הלילה (ג') עשרות מטרות ברחבי רצועת עזה, בתגובה לירי יותר מ-80 רקטות לעבר יישובי הדרום מאז אתמול. השם שניתן בצה"ל למבצע: "צוק איתן". לפנות בוקר נשמעה אזעקת צבע אדום בקריית מלאכי, באר טוביה ובמועצה האזורית יואב. מאז חצות נורו 8 רקטות לעבר שטח ישראל. לא נמסר על נפגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת מפי גורמים פלסטינים כי לפחות 30 מטרות הותקפו ברצועת עזה, בהן שני בתים בחאן יונס - לפחות אחד מהם הוא ביתו של פעיל חמאס. על פי הדיווח, יושבי הבתים התבקשו להתפנות טרם נהרסו המבנים. גורמי רפואה פלסטינים דיווחו כי תשעה בני אדם נפצעו בתקיפות בדרום הרצועה.

מפת ההנחיות
צילום:

בהודעה של הזרוע הצבאית של חמאס שפורסמה לפנות בוקר נמסר כי הרס הבתים בחאן יונס הוא "חציית כל הקווים האדומים". בארגון מאיימים ב"רעידת אדמה" ואומרים כי התגובה לתקיפה תהיה הרחבה של טווח הירי.

"צה"ל פתח הלילה במבצע 'צוק איתן' כנגד החמאס", נכתב בפייסבוק של דובר צה"ל לפנות בוקר. "כוחותינו החלו בתקיפה אווירית של יעדים ברצועת עזה. אזרחי ישראל הנמצאים בטווח הרקטות, דעו זאת: אנו נגן עליכם ואנו נעשה זאת בכל עוצמה שנידרש לה".

אתמול: 70 רקטות תוך שעות

החל מאתמול בשעות הערב התרחב טווח ירי הרקטות מהרצועה למרחק של 40 ק"מ, וכלל ערים כמו אשדוד, אשקלון וגן יבנה. החשש בצה"ל הוא שאם ההסלמה תעלה מדרגה - חמאס עלול לירות גם למרכז הארץ. אמש נשמעו במרכז ובירושלים אזעקות שווא. שלושה בני אדם נפגעו באורח קל במהלך ריצה לממ"ד.

ההסלמה אמש הגיעה אחרי 12 ימים של ירי מתמשך לעבר יישובי הדרום, בעקבותיה החליט אתמול הקבינט על הגברת הפעולות ברצועה עזה - כרגע בעיקר מן האוויר - אך אם זה לא יביא לרגיעה נשקלת גם פעולה קרקעית.

בינתיים, אושר גיוס מצומצם של 1,500 אנשי מילואים למערכי כיפת ברזל, פיקוד העורף ולוגיסטיקה. יחד עם זאת, במרחבי אשדוד, אשקלון ובאר שבע הורה פיקוד העורף לפתוח מקלטים ציבוריים ובכל היישובים ברדיוס של 40 ק"מ מהרצועה נאסרו התקהלויות והתכנסויות של יותר מ-300 איש. כיפת ברזל נפרסה במרחבים חדשים ואזורים שונים כדי לתת את ההגנה אם יורחב הירי גם מעבר ליישובי הדרום. במד"א העלו את רמת הכוננות לגבוהה ביותר - גם במרכז הארץ.

518784 (צילום: חדשות 2)
תקיפה בחאן יונס | צילום: חדשות 2

בעקבות ההסלמה נערכים במערכת החינוך לשיבושים רבים ביישובי הדרום. באר שבע, אשדוד, קריית מלאכי, אשקלון וגן יבנה הם רק חלק מהיישובים שכבר הודיעו רשמית על שינויים שיחולו היום במוסדות החינוך השונים. בפיקוד העורף הוחלט לבטל את כל הקייטנות, הגנים ובתי הספר בהם הייתה אמורה להיערך היום פעילות ביישובים ברדיוס של על 40 ק"מ מהרצועה.  

"מאפשרים לצה"ל להתכונן"
נערכים למבצע | צילום:

הוראות פיקוד העורף (יישובים שבטווח של 7-40 קילומטרים מהרצועה):

• בהישמע אזעקה או קול נפץ, יש להיכנס למרחב המוגן תוך פרק הזמן העומד לרשותך.

• התקהלויות והתכנסויות - אין התקהלויות והתכנסויות מעל 300 איש בשטח פתוח וסגור (מופעים, אירועים, משחקי כדורגל וכו')

• ניתן לקיים התכנסויות/התקהלויות מתחת ל-300 איש ללא מגבלה.

• לימודים/קייטנות - יתקיימו במידה ויש מרחב מוגן שניתן להגיע אליו לפי פרק הזמן העומד לרשותך.

• מקומות עבודה שאינם חיוניים - אין מגבלות.

• מרכזי קניות - אין מגבלות (התכנסות שלא תעלה על 300 איש).

518874
יירוט כיפת ברזל, הערב | צילום:
"דריכות וחוסר ודאות" (צילום: חדשות 2)
רקטה באשכול | צילום: חדשות 2

אמש פיזר חיל האוויר כרוזים ברחבי עזה שעליהם נכתב: "קריאה לתושבי הרצועה לא לשתף פעולה עם מפעילי המנהרות, על החתום - צה"ל". מתחילת מבצע "שובו אחים" התפוצצו 183 רקטות בשטח ישראל, 161 מהן בשטחים פתוחים, 22 בשטחים בנויים. כיפת ברזל יירטה 21 שיגורים. צה"ל תקף בעזה 16 פעמים ושבעה חוליות משגרי רקטות הושמדו.

 

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

בעקבות ההסלמה: היכן אין קייטנה?

בחמאס מאיימים: "נגיב על כל הפשעים"

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום

ערב של הסלמה: עשרות רקטות לדרום

בעקבות ההסלמה: שגרת החיים מופרת

אזעקת שווא במרכז ובירושלים

הקבינט לצה"ל: להגביר התקיפות