החיילת המשוחררת שעוררה סערה עולמית מדברת היום מול המצלמה, אבל נראה שעדן אברג'יל שעלתה אתמול לכותרות בעקבות התמונות השנויות במחלוקת עם עצורים פלסטיניים - עדיין לא ממש מבינה את גודל המעשה שביצעה.

לחדשות 2 היא מספרת היום שהיא מתחרטת על כך שהעלתה את התמונות לפייסבוק - אך לא על הצילומים עצמם. "זו חוויה צבאית, לא מעבר. באמת, חוויה צבאית שהייתה בצבא ובאמת לא דבר שניסיתי לשדר אלימות או בוטות ולא התכוונתי לזלזל בשום בן אדם", היא אומרת.

אין תמונה
התמונות שעוררו סערה. עדן עם העצורים

אברג'יל האשימה בראיון את התקשורת הישראלית שפרסמה את תמונותיה, את התקשורת הזרה בשנאת ישראל וגם את צה"ל בכך שלא גיבה אותה. את כולם, כך נראה, פרט לעצמה בראיון היא הוסיפה כי קיבלה ב-24 השעות האחרונות למעלה מ-50 הודעות בפייסבוק בעלות נוסח מאיים עם קללות, נאצות וגידופים, חלקן כוללות גם איומים ברצח.

"יש תגובות נאצה, תגובות תמיכה, איומים על החיים שלי. 'את תמותי בקרוב, חיה את לא תצאי מזה'. כל כך הרבה. פשוט בעולם לא כזה מתים עלינו", אמרה אברג'יל בראיון. כשנשאלה על ההשוואה של תמונותיה מול תמונות החיילת האמריקנית שהתעללה בעצורים עירקיים ענהת: "השם ישמור, כל העולם שם אותי לצד החיילת האמריקנית - זה הזוי. התמונות הן בטוב ובתמים ולא בקטע של החיילת האמריקנית. לא התעללתי בהם, הבאתי להם לשתות ולאכול".

ההודעות מגיעות ממספר גורמים, לאו דווקא ישראלים או ערבים, אלא גם מבולגריה, רומניה וכלל אירופה. עדן מספרת על פחד גדול, גם לצאת לרחוב, אך עם זאת ממשטרת מרחב לכיש נמסר שהיא עדיין לא הגישה תלונה.

בתוך כך, ממש הבוקר נפתחה נגדה קבוצת פייסבוק בשם "shame on you, eden abargil" ועד כה הצטרפו אליה כ-300 חברים.

קבוצת פייסבוק שלמה לתמונות עם עצורים

קמפיין חדש נפתח היום בפייסבוק, תחת הכותרת "הנורמה שדובר צה"ל אבי בניהו מכחיש". יוצרי הקבוצה כותבים: "בצעד לא מפתיע, דובר צה"ל פרסמו תגובה 'מזועזעת' בה הם אומרים כי 'על פניו, מדובר בהתנהגות בוטה ומכוערת של החיילת'.

"תמונה זו אינה התנהגות מכוערת של אדם אחד, אלא נורמה המצויה בצבא כולו. זאת ועוד, נורמה זו היא פועל יוצא והכרחי של שליטה צבאית על אוכלוסיה אזרחית לאורך זמן רב", נכתב בדף הקבוצה.

"אנו מציעים לדובר צה"ל לא לזלזל באינטיליגנציה של הציבור הישראלי ולהבהיר כי מדובר בתופעה רחבה, ולא באירוע חריג של חיילת אחת. מצורפות כאן עשר תמונות דומות מאזורים וזמנים שונים בעשר השנים האחרונות. תמונות אלו הן מקבץ ראשוני בלבד".

בתמונות ניתן לראות חיילים מצטלמים ליד עצירים פלסטיניים כפותים כשרצועת בד פלנלית מכסה את פניהם, ואף ליד פלסטינים פצועים או גרוע מכך - הרוגים. באחת התמונות נראה חייל מצטלם ליד עציר מופשט, כשהוא מכוון אליו את נשקו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי הצבא נוקט יד קשה נגד כל חייל המתנהג באופן בלתי הולם לחשודים ועצורים. "לצד הענישה, מוטמעת בקרב החיילים והמפקדים באופן יומיומי ובהכשרות והמסרים הפיקודיים, ההבחנה בין המותר לאסור, בין מה שמתיישב עם ערכי צה"ל לבין מה שפסול", נכתב בהודעה.

עוד נמסר כי "צה"ל ומפקדיו בכל הדרגים עושים כל מאמץ על מנת שאירועים חריגים מעין אלו לא יישנו. ראוי לציין כי מרבית האירועים החריגים הללו מגיעים לחקירות ולבירורים כתוצאה מעירנות של מפקדים ומביקורות פתע ולא מגורמי חוץ".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד בנושא:

עדן לא לבד: חיילים עם עצורים

הצטלמה עם עצורים והעלתה לפייסבוק

"איימו על חיי בגלל התמונות"