כך נראות מכולות הנשק בספינה KLOS. C מבפנים: בנמל אילת הסתיימה מלאכת פירוק המכולות על ידי אנשי חיל ההנדסה. בצילומים מהנמל ניתן לראות את חיילי היחידה לסילוק פצצות מורידים את שקי המלט האירניים, חושפים את ארגזי האמל"ח ובוחנים את הטילים ארוכי הטווח מבפנים. והערב חושף צה"ל מה בדיוק הכיל המטען.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מסיכום בדיקת אמצעי הלחימה עולה כי על הספינה היו 40 רקטות מסוג M302 לטווחים שבין 90 ל-160 ק"מ, 181 פצצות מרגמה בקוטר 122 מ"מ וכ-400 אלף כדורים לנשק קל בקוטר 7.62. במלאכת הפריקה ובדיקת המכולות השתתפו כוחות חיל הים, כוחות חיל ההנדסה הקרבית וכוחות חיל החימוש.

במקביל לפעולת פריקת האמל"ח, הוחלט בצה"ל להציב סוללה של כיפת ברזל באזור אילת. מחר צפויים להגיע לעיר הנופש הדרומית ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון לתצוגה של הנשק שנתפס בלב ים. במקום תיערך מסיבת עיתונאים שהתמונות ממנה יועברו לכל העולם.

"אירן מכחישה מכול וכול את מעורבותה" אמר הבוקר נתניהו בישיבת הממשלה. "היא משקרת במצח נחושה ונביא לכך ראיות מחר ובהמשך". הוא התייחס גם לביקורה מצד שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון באירן ואמר כי היה רוצה לשאול אותה האם היא שאלה את מארחיה בטהרן על משלוח הנשק לארגוני הטרור, ואם לא - אז מדוע.

פורקים את המלט (צילום: דובר צה"ל)
פורקים את המלט | צילום: דובר צה"ל

"לכל רקטה יש כתובת"

אתמול אחר הצהריים נכנסה הספינה למים הטריטוריאליים של ישראל ועגנה בחלק האזרחי של נמל אילת, כשהיא מלווה בסטיל"ים של חיל הים, אחי ח"ץ ואח"י חנית, שהשתתפו במבצע וליוו אותה לישראל. בשעות הערב הגיע למקום הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ לעיר הדרומית ושיבח את הלוחמים. "כל אחת מהרקטות הללו היא אתגר ביטחוני למדינת ישראל ואזרחיה", אמר גנץ. "לכל כדור ולכל רקטה שהתגלו יש כתובת".

חשיפת האמצעים, לפני כשלושה שבועות (צילום: דובר צה"ל)
המלאכה הושלמה | צילום: דובר צה"ל
אמל"ח בארגזים
אמל"ח בארגזים | צילום:

הרמטכ"ל הדגיש כי זו היא רק מערכה במאבק. "המאבק שלנו במניעת התעצמות בכלל, ובהתעצמות במרכיבים קריטיים בעלי כושר השפעה אסטרטגי - לא תם בכך שהגענו בחזרה לנמל הבית", אמר. "יש לארגן את הציוד, להמשיך לעבוד ותהיינה עוד משימות רבות".

מפקד חיל הים רם רוטברג ואשתו (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)
מפקד חיל הים רם רוטברג ואשתו | צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
"ראיתי בעיניכם את ניצוץ הנחישות". גנץ (צילום: דובר צה"ל)
גנץ והלוחמים בנמל אילת | צילום: דובר צה"ל

במהלך ביקורו בספינת הנשק, שוחח הרמטכ"ל עם קציני חיל הים ושאל אותם לגבי התנאים המבצעיים לפני ביצוע המשימה. הוא עמד על הגשר של האנייה, עיין במסמכיה ובמסלול הספינה שתוכנן והביט בתכולתו של כלי השיט. לאחר מכן, שוחח עם הצוות הטורקי של הספינה ושאל אותם לגבי תכניות המסלול.

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

ספינת הנשק הגיעה לנמל אילת

צפו: לוחמי השייטת פושטים על ספינת הנשק מאירן

ראש אמ"ן: "מאחורי הספינה - משמרות המהפכה"

אירן מכחישה: "ספינת נשק? בדייה של התקשורת הציונית"

נתניהו ללוחמי חיל הים: "תודה בשם אזרחי ישראל"

ארה"ב: סייענו במבצע ההשתלטות על ספינת הנשק

לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת