אישר מרחוק. נתניהו (צילום: דוברות משרד ראש הממשלה)
נתניהו ללוחמים: "תודה" | צילום: דוברות משרד ראש הממשלה

אירן ממשיכה להכחיש כי הספינה עליה השתלטה ישראל היא ספינת נשק אירנית - והפעם באופן רשמי. "ספינה אירנית נושאת נשק לעזה נתפסה בדיוק בזמן לקמפיין השנתי האנטי-איראני של איפא"ק", כתב שר החוץ האירני מוחמד זריף בחשבון הטוויטר שלו, "צירוף מקרים מדהים? או אותם שקרים נדושים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוקדם יותר אמר סגן שר החוץ האירני לאזור אפריקה ומדינות ערב, אמיר עבדוליאן, כי "ההאשמות לפיהן הועברה ספינה נושאת נשק מאירן לעזה - אינן אמת". עבדוליאן יצא נגד הטענות בדבר משלוחי טילים, באופן כללי, מטהרן המיועדים לארגונים פלסטיניים ברצועה.

לפי דיווח בסוכנות הידיעות "אירנ"א" סגן שר החוץ האירני הוסיף והדגיש כי "ההאשמות על משלוח הנשק בספינה מבוססות בעיקרן על שמועות חוזרות וחסרות בסיס של התקשורת הציונית". אתמול ציטטה רשת הטלוויזיה "אל-מיאדין", המקורבת לחיזבאללה, בכיר בצבא אירן שהכחיש אף הוא "את הדיווחים הישראליים שלפיהם נתפסה ספינת נשק אירנית בים האדום".

הספינה KLOS C, ארכיון (צילום: דו"צ)
הספינה "קלוס סי" | צילום: דו"צ

בינתיים, ממשיכה הספינה KLOS.C לעשות את דרכה לישראל בים האדום כשהיא מלווה בספינות טילים של צה"ל. היא צפויה להגיע לנמל אילת במוצאי שבת.

לוחמי צה"ל שנמצאים על סיפונה משיטים בעצמם את הספינה וממשיכים בחיפושים עליה לאיתור אמצעי לחימה, מעבר לעשרות הטילים שכבר התגלו בה. עם זאת, החיפוש המשמעותי ייערך עם הגעתה לישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה הלילה למפקד חיל הים האלוף רם רוטברג שעדיין נמצא עם הכוחות הלוחמים בלב ים ושיבח את פעולת לוחמי השייטת. "עשיתם עבודה מצויינת, נקייה וחשובה למדינת ישראל", אמר ראש הממשלה נתניהו. "זהו הישג חשוב שמצטרף למבצעים הרבים שלכם שרובם יישאר חשאי לעד. בשמם של אזרחי ישראל אני שולח לכם תודה רבה. שמרו על עצמכם ושובו הביתה בשלום".

הקבינט דן, נתניהו נתן אור ירוק

פרטי המבצע, שתוכנן במשך ימים ארוכים, היו ידועים לכל שרשרת הפיקוד - החל מראש הממשלה בנימין נתניהו ועד לאחרון הלוחמים בלב ים. ראש הממשלה, ששהה בזמן המבצע בביקור בארצות הברית, שקל בשבועות האחרונים לבטל את ביקורו מחשש שדבר מה ישתבש. לבסוף החליט להמשיך בתכניות כרגיל.

בשלט רחוק מלוס אנג'לס נתן נתניהו אור ירוק לפתיחת המבצע, שסייע לו בין היתר להפליל את אירן ולהפנות אצבע מאשימה לעבר משמרות המהפכה. האישור התקבל לאחר שהקבינט דן במספר אפשרויות ליירוט הספינה. בין האפשרויות שהיו מונחות לפני שרי הקבינט היו תכניות להטבעת הספינה או תקיפה של המשלוח מהאוויר.

לבסוף הוחלט להשתלט על הספינה בעודה שטה מחוץ למים הטריטוריאליים של אף מדינה, על פי הדין הבינלאומי. החיילים שהשתלטו על הספינה ערכו סריקה על הסיפון ועצרו אותה. באותן דקות דרמטיות בכירים אמריקנים כבר עודכנו על ידי פמלייתו של ראש הממשלה, בהם גם הנשיא ברק אובמה.

ישראל עדכנה את פנמה, איי מרשל וטורקיה

לאחר ההשתלטות עדכנה ישראל את פנמה, איי מרשל וטורקיה בדבר המבצע על מנת לא ליצור תקריות דיפלומטיות. זאת מכיוון שרב החובל של הספינה טורקי, מקורה מאיי מרשל והיא מפליגה תחת דגל פנמה. בעקבות עדכון המדינות - הוחלט לפרסם את פרטי המבצע בפומבי. זה כמובן גם סייע בחשיפת כוונותיה של אירן, בשעה שהאחרונה מנהלת שיחות עם מעצמות המערב על תכניתה הגרעינית.

מסריקה של אמצעי הלחימה על הספינה נמצאו עד כה רקטות המגיעות לטווח של 90 קילומטרים ונושאות 175 ק"ג חומר נפץ. אלה רקטות המסוגלות להגיע לירושלים, באר שבע ומצפון לגדרה. בצה"ל מעריכים כי בבטן הספינה ישנם סוגים רבים ומגוונים של רקטות - חלקן בעלות טווח טיסה ארוך יותר, אך כל זאת יתברר רק עם פריקתה בנמל אילת. 

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

מאחורי הקלעים של מבצע ההשתלטות

צפו: צה"ל משתלט על ספינת הנשק

לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת

צפו: ההשתלטות הדרמטית על ספינת הנשק