בזמן שישנתם: מה קרה בחדרי חדרים בשעה שלוחמי חיל הים השתלטו על הספינה שהובילה נשק סורי מאירן לרצועת עזה? פרטי המבצע, שתוכנן במשך ימים ארוכים, היו ידועים לכל שרשרת הפיקוד - החל מראש הממשלה בנימין נתניהו ועד לאחרון הלוחמים בלב ים. ראש הממשלה, ששהה בזמן המבצע בביקור בארצות הברית, שקל בשבועות האחרונים לבטל את ביקורו מחשש שדבר מה ישתבש. לבסוף החליט להמשיך בתכניות כרגיל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשלט רחוק מלוס אנג'לס נתן נתניהו אור ירוק לפתיחת המבצע, שסייע לו בין היתר להפליל את אירן ולהפנות אצבע מאשימה לעבר משמרות המהפכה. האישור התקבל לאחר שהקבינט דן במספר אפשרויות ליירוט הספינה. בין האפשרויות שהיו מונחות לפני שרי הקבינט היו תכניות להטבעת הספינה או תקיפה של המשלוח מהאוויר.

לבסוף הוחלט להשתלט על הספינה בעודה שטה מחוץ למים הטריטוריאליים של אף מדינה, על פי הדין הבינלאומי. החיילים שהשתלטו על הספינה ערכו סריקה על הסיפון ועצרו אותה. באותן דקות דרמטיות בכירים אמריקנים כבר עודכנו על ידי פמלייתו של ראש הממשלה, בהם גם הנשיא ברק אובמה.

המטרה: לחשוף את פרצופה של אירן

לאחר ההשתלטות עדכנה ישראל את פנמה, איי מרשל וטורקיה בדבר המבצע על מנת לא ליצור תקריות דיפלומטיות. זאת מכיוון שרב החובל של הספינה טורקי ומקורה מאיי מרשל. בעקבות עדכון המדינות - הוחלט לפרסם את פרטי המבצע בפומבי. זה כמובן גם סייע בחשיפת כוונותיה של אירן, בשעה שהאחרונה מנהלת שיחות עם מעצמות המערב על תכניתה הגרעינית.

אישר מרחוק. נתניהו
אישר מרחוק. נתניהו | צילום: דוברות משרד ראש הממשלה

מסריקה של אמצעי הלחימה על הספינה נמצאו עד כה רקטות המגיעות לטווח של 90 קילומטרים ונושאות 175 ק"ג חומר נפץ. אלה רקטות  המסוגלות להגיע לירושלים, באר שבע ומצפון לגדרה. בצה"ל מעריכים כי בבטן הספינה ישנם סוגים רבים ומגוונים של רקטות - חלקן בעלות טווח טיסה ארוך יותר, אך כל זאת יתברר רק עם פריקתה בנמל אילת.

הספינה KLOS C, ארכיון
מבצע ההשתלטות בלב ים | צילום: דו"צ

באגף המודיעין ידעו כי אירן מעבירה נשק מתוצרתה לסוריה ומשם לחיזבאללה וליעדים נוספים, אך לפתע כשהתקבלה ידיעה מודיעינית לפיה ישנה תנועה הפוכה - מסוריה לאירן ומשם לסודן - נדלקו נורות אדומות. אותן התרעות הובילו לבסוף לחשיפת המשלוח שעשה את דרכו בטיסה מסוריה, משם לאירן ולאחר מכן לספינה המדוברת - כל זאת על מנת לטשטש את טביעות האצבע של האירנים.

"המלחים והצוות על הספינה הופתעו לגלות את מה שהיה להם על הסיפון", אמר סגן מפקד חיל הים, תא"ל ירון לוי, בריאיון לחדשות 2. "אירן לא קופאת על השמרים לרגע. היא מנסה לחמש את כל האויבים שלנו מסביב ואת ארגוני הטרור באמצעי לחימה משוכללים. באירוע הזה טביעת אצבע אירנית ברורה. עגינת הספינה בנמל העירקי הייתה ניסיון הסוואה בלבד".

הטילים שנתפסו על הספינה
הנשק הסורי הדליק נורות אדומות | צילום: דובר צה"ל

בנוגע לשאלה מדוע נחשפו פרטי ההשתלטות בשעה שלוחמי חיל הים עודם נמצאים במרחק רב מישראל וכי דבר החשיפה עשוי לסכן אותם, אמר תא"ל לוי כי לא נשקפת סכנה לחיילים בשלב זה של המבצע. "אנחנו בדרך צפונה", הדגיש סגן מפקד חיל הים. "התנועה בטוחה כשהסטי"לים וכוחות של שייטת 13 מלווים את האנייה. הכוחות יגיעו בבטחה לנמל אילת".

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

ארה"ב: סייענו במבצע ההשתלטות על ספינת הנשק

לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת

צפו: ההשתלטות הדרמטית על ספינת הנשק