זוהו פגיעות במטרות
כלי טיס הפציצו 34 מטרות בעזה | צילום:

אבל ואש: במקביל לידיעה על מציאת גופות שלושת הנערים שנחטפו בגוש עציון, פעולת טרור שישראל טוענת שבוצעה בידי החמאס, ביצע הצבא את התקיפה הנרחבת ביותר על מטרות חמאס ברצועת עזה מאז מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012. עשרות מטרות הותקפו. מאז סוף השבוע נורו מעזה עשרות רקטות לשטח ישראל, ירי שגרם לשלושה נפגעים קל ולנזק משמעותי בשדרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מטוסים של חיל האוויר תקפו הלילה (ב'-ג') 34 יעדי טרור ברחבי רצועת עזה, כלי תקשורת פלסטינים מדווחים על פיצוצים עזים שנשמעו בדרום ובמרכז הרצועה לאורך כל הלילה. הותקפו בין השאר מתקן צבאי בו נמצאת מפקדת החמאס ברצועה, מחסני נשק, מחנות אימונים של מחבלים ובורות שיגור של רקטות. הפלסטינים טוענים כי בוצעו 25 גיחות תקיפה לפחות, ובין השאר הותקפו גם עמדות של גדודי עז א-דין אל קסאם. עוד מדווחים ברצועה כי ארבעה פלסטינים נפצעו במתקפת צה"ל.

התקיפה הגדולה מתבצעת לאחר מטח כבד אתמול (ב') ובמהלך הלילה שבין ראשון לשני של רקטות שנורו לעבר שטח ישראל. ארגוני הטרור הפלסטיניים ירו מספר רקטות לעבר יישובי הדרום. חלקן התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול וחלקן התפוצצו בתחומי מועצת שדות נגב. לא היו נפגעים, אך נזק קל נגרם למבנה באחד היישובים.

החמאס: "מציאת הגופות - תירוץ לתוקפנות ישראלית"

התלמידים ביישובי עוטף עזה יצאו היום, יחד עם שאר תלמידי ישראל, לחופש הגדול, ובמערב הנגב חוששים מעוד קיץ בו הילדים יאלצו לשהות במקלטים ובמרחבים המוגנים.

שער, פרנקל ויפרח ז"ל (צילום: חדשות 2)
"חמאס אחראי, וחמאס ישלם". הנערים החטופים | צילום: חדשות 2

התקיפה הנרחבת בעזה לא הפתיעה את הנהגת החמאס: מציאתן של שלוש גופות הנערים החטופים הביאה את ארגון הטרור להיכנס לכוננות ספיגה, גם ברצועת עזה וגם בגדה המערבית. גורמים בארגון אמרו אמש (ב') כי כל מתקפה ישראלית שתבוא בתגובה למותם של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח "תפתח את שערי הגיהנום". כך דיווחו כלי תקשורת ערביים בעולם. במקביל, הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס כדי לדון בתגובה ביטחונית או מדינית לאירוע.

דובר הארגון בעזה סמי אבו-זוהרי כי "מה שדווח על פי הגרסה הישראלית (מציאת הגופות) הוא תירוץ שישראל משתמשת בו כדי להכשיר את הקרקע לתוקפנות נגד חמאס". לדבריו, שום פלג פלסטיני, חמאס או אחרים, קיבל אחריות לפעולה הזו.

ראש הממשלה: "חמאס אחראי וחמאס ישלם"

זמן קצר אחרי שנמצאו הגופות סמוך לחלחול, כקילומטר צפונית לחברון, כיתרו כוחות צה"ל את בתי החשודים בחטיפה: עמר אבו אל עיישה, בן 33, ומרוואן קוואסמה, בן 29 - שני פעילי חמאס מרכזיים מחברון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בצער כבד למציאתן של שלוש גופות הנערים החטופים אמש והאשים את חמאס באחריות למותם: "חמאס אחראי, חמאס ישלם".

בפתח ישיבת הקבינט הדחופה שהתכנסה אתמול בלילה בירושלים, לאחר מציאת הגופות, אמר נתניהו: "ביגון כבד מאוד מצאנו הערב שלוש גופות, וכל הסימנים מצביעים על כך שאלו הגופות של שלושת נערינו החטופים- אייל, גיל-עד ונפתלי.

"בשם כל עם ישראל אני מבקש לומר למשפחות היקרות - לאימהות, לאבות, לסבתות ולסבים, לאחיות ולאחים - ליבנו שותת דם, העם כולו בוכה איתם. נביא את הבנים לקבר ישראל", הוסיף. לאחר מכן ציטט את שירו המפורסם של חיים נחמן ביאליק "על השחיטה": "נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן".

ירי בלתי פוסק: המפעל בשדרות שנפגע מקסאם (צילום: מיכה שמילוביץ, חדשות 2)
ירי בלתי פוסק: המפעל בשדרות שנפגע מקסאם | צילום: מיכה שמילוביץ, חדשות 2

במהלך יום שבת כלי טיס של חיל האוויר ירה לעבר חוליית מחבלים שעסקה בהכנות לשיגור רקטות לעבר שטח ישראל. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי מחבל אחד נהרג ומספר חברי חוליה נוספים נפצעו בתקיפה שבוצעה באזור חאן יונס. עוד דווח כי אחד הנפגעים הוא זיאד עובייד, פעיל שטח בארגון הג'יהאד האסלאמי.

מדובר צה"ל נמסר כי "כלי טיס של חיל האוויר סיכל חוליית טרור אשר עסקה בהכנות אחרונות לירי רקטות לעבר שטח ישראל". זמן קצר לפני כן נורו אמש שתי רקטות גראד לעבר מערב הנגב ויורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. באירוע לא היו נפגעים.