כוחות ימ"מ ושב"כ שנכנסו לפנות בוקר למחנה הפליטים בג'נין על מנת לעצור פעיל חמאס מבוקש, שהתבצר באחד הבתים, ניהלו קרב יריות עם המחבל ועם כמה חמושים נוספים - עד שהצליחו לחסלו. תמונות נדירות שצולמו במצלמה שהורכבה על קסדת אחד הלוחמים מספקות הצצה נדירה לרגעים הדרמטיים של ההסתערות על הבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המחבל שנהרג הוא חמזה אבו אל-היג'א, בן 22, שלמרות גילו הצעיר היה מבוקש על ידי ישראל במשך מספר שנים. את המודיעין למבצע הביא השב"כ שהצליח למצוא את מיקומו המדויק ולאתר אותו במחנה הפליטים. אל-היג'א, החשוד בתכנון פעולות טרור נגד אזרחים וחיילים ישראלים, פתח באש לעבר הלוחמים שהגיעו לעצרו. הוא התבצר באחד הבתים במחנה והמשיך לירות דרך החלון. 

כוחות הימ"מ החלו בביצוע נוהל "סיר לחץ", שבמהלכו ירו מספר טילי לאו לעבר הבית. הלוחמים הצליחו להרוג את המחבל המבוקש ובמהלך חילופי הירי נפגעו קל שלושה מהם, שפונו לבית החולים רמב"ם. כלב תקיפה של הימ"מ שהשתתף במבצע נהרג מאש המחבל. לחילופי הירי הצטרפו חמושים פלסטינים נוספים וצעירים שהשליכו בקבוקי תבערה ואבנים. שניים מהם נהרגו ושמונה נפצעו קל.

ג'נין, צה"ל (צילום: חדשות 2)
זירת חילופי האש בג'נין | צילום: חדשות 2

"עם ישראל כולו חייב רבות ליחידה וללוחמיה"

סגן ניצב ע', מפקד הכוח של הימ"מ, סיפר על הפעולה: "לוחמי הימ"מ ביצעו מצוד במחנה הפליטים ג'נין אחר חוליית מבוקשים שביקשה לבצע פיגוע בטווח המיידי בתוך שטחי מדינת ישראל. תוך כדי המעצר, המבוקש פתח באש לעבר הלוחמים, כשיושבי הבית, אנשים חפים מפשע, נמצאים בתוכו. הכוח חילץ את יושבי הבית תוך כדי סיכון חיי הלוחמים, ושניים מהם אף נפצעו במהלך החילוץ. לאחר שחולצו בני הבית, הכוח פגע במבוקש והרג אותו".

מפקד משמר הגבול, ניצב עמוס יעקב, הגיע לבקר את שני הלוחמים הפצועים ואמר להם: "הפגנתם אומץ לב, מקצועיות ונחישות יוצאת דופן. בפעילות זו, המצטרפת לרבות אחרות, מנעתם מארגוני הטרור להשיג את מבוקשם והוכחתם שידה הארוכה של כוחות הביטחון תשיג אותם. עם ישראל כולו חייב רבות ליחידה וללוחמיה שמסכנים את חייהם מדי יום״.

הלוויית ההרוגים בג'נין (צילום: רויטרס)
הלוויית ההרוגים בעיר | צילום: רויטרס

אבו מאזן גינה: פעולה ברברית

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס הבוקר לפעילות צה"ל, הימ"מ והשב"כ במחנה פליטים בג'נין ואמר כי היא הביאה לסיכול של פעולת טרור שתוכננה נגד ישראלים. "פעילות לוחמי ימ"מ, שב"כ וצה"ל במהלכה פגעו הלילה בחוליית מחבלים במחנה הפליטים ג'נין היא סיכול חשוב שמנע פיגוע טרור שתוכנן והיה אמור לצאת לפועל נגד מטרות ישראליות, ובכך למעשה הציל חיים", נכתב בהודעת שר הביטחון.

יעלון הוסיף ושיבח את "פעילות הכוחות הנחושה והמקצועית בשטח מורכב ללחימה" ואיחל החלמה מהירה לשני פצועי הימ"מ באירוע.

מנגד, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה את פעולת צה"ל בג'נין ואמר כי "היא חלק משורה של פשעים שישראל מבצעת מדי יום כדי להסית את מהלך הדברים ממסלולם". במהלך פגישה של הוועד המרכזי של תנועת פת"ח אמר אבו מאזן כי "לא נקבל ולא נסבול בשום אופן פעולות ברבריות כאלה שמבצע הצבא הישראלי".