חיל האוויר יעצור טיסות מבצעיות (צילום: AP)
גם מעל דמשק? מטוס חיל האוויר | צילום: AP

הגזרה הצפונית מגיעה הבוקר לנקודת רתיחה: דובר צבא המורדים בסוריה טוען כי הבוקר נצפו מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי מעל שמי דמשק. לדבריו, המטוסים חגו מעל ארמונו של אסד ומעל מוסדות בטחוניים וצבאיים בבירה הסורית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בימים האחרונים עומדות במוקד הזירה הבינלאומית העדויות לשימוש בנשק כימי על ידי משטר אסד. אחרי ששר ההגנה האמריקני הייגל ומזכיר המדינה קרי הכירו בראיות, העדיפו בבית הלבן לשמור על זהירות וסרבו לוח זמנים לפעולה. "שימוש בכלי נשק עם פוטנציאל להשמדה המונית הוא מהלך משנה כללי משחק", אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה, אך הבהיר כי הערכות המודיעין ביחס להימצאו של נשק כזה עדיין ראשוניות.

ביום חמישי האחרון סיכלו מטוסי חיל האוויר ניסיון חדירה לשטח ישראל של מזל"ט השייך לארגון חזיבאללה. כלי הטיס הבלתי מאוייש הופל מעל הים - כעשרה קילומטר מערבית לחיפה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעקבות האירוע כי הוא "רואה בחומרה רבה את הניסיון הזה לפרוץ את גבולנו".

בתחילת השנה: "ישראל תקפה בשטח סוריה"

בחודש ינואר, לפי מקורות זרים, תקפו מטוסי חיל האוויר הישראלי שיירה שהובילה נשק ככל הנראה לחיזבאללה על גבול סוריה-לבנון. בסוריה טענו כי המקום שהותקף היה מרכז למחקרים מדעיים. כעבור זמן קצר פרסם , מכון מחקר אמריקני, לפי מקורות בסוריה, שהמטרה הייתה מפעל לייצור נשק בלתי קונבנציונאלי.

בבית הלבן הזהירו אז את נשיא סוריה לבל יעביר נשק לחיזבאללה בעקבות האיומים מצד הממשל כי סוריה תגיב לתקיפה בשטחה. סגן היועץ לביטחון לאומי בן רודס אמר כי הממשל בדמשק איבד מזמן את הלגיטימיות שלו וכי ארצות הברית מודאגת שנשק כימי וקונבנציונאלי ידלוף אל מחוץ לסוריה ובמיוחד לחיזבאללה.