ברק אובמה. מתקרב להסכם (צילום: רויטרס)
ארה"ב מזהירה את אסד | צילום: רויטרס

בעקבות הדיווחים על תקיפה ישראלית בשטח סוריה, משגרת הערב ארה"ב אזהרה לשלטון הנשיא אסד וקוראת לו שלא להעביר נשק לידי חיזבאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בן רודס, יועץ במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, אמר כי "סוריה צריכה להפסיק לערער את הביטחון באזור על ידי העברת אמצעי לחימה לחיזבאללה".

הלילה פרסם העיתון "ניו-יורק טיימס" כי ישראל עדכנה את ארה"ב לפני התקיפה של צה"ל - על פי מקורות זרים - בסוריה נגד שיירת הנשק שיועדה לחיזבאללה. בכירים אמריקנים אמרו לעיתון שטרם הפעולה, קיבלו גורמי ביטחון בארצות הברית הודעה על הכוונה לבצע את ההתקפה, שכונתה על ידי הממשל הסורי כ"אקט של התנשאות ותוקפנות".

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח הלילה כי "ישראל ביצעה שתי תקיפות בסוריה, אחת על שיירת נשק על הגבול עם לבנון והשנייה - על מתחם צבאי".

סוריה מאיימת ב"מתקפת פתע"

אחרי ההודעה הסורית אמש על התקיפה, איים היום שגריר סוריה בלבנון כי ארצו עשויה להגיב על ההפצצה שביצע חיל האוויר - לפי פרסומים זרים - ב"מתקפת פתע" על ישראל. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי השגריר, עלי עבדול כרים עלי, אמר את הדברים בריאיון לערוץ אל מנאר של חיזבאללה.

"סוריה נחושה להגן על אדמתה ועל ריבונותה", הבהיר השגריר - מבלי שהוסיף פרטים באשר לאופי התגובה שעשויה ארצו לנקוט. במקביל, זימנה היום סוריה את מפקד כוחות האו"ם בגולן להביע את מחאתה הרשמית נגד ישראל בעקבות התקיפה, בטענה כי מדובר בהפרת הסכם שביתת הנשק שנחתם ב-1974.

תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

תיעוד מסוריה: אש ומטוסים "זרים"

סוריה: נגיב ב"מתקפת פתע" בישראל 

דיווח: בשל ה"תקיפה" בסוריה - צבאות ערב בכוננות

"בתקיפה הופצץ ציוד משבש מל"טים"

"ישראל יידעה ארה"ב על התקיפה"

דובר הצבא הסורי: התקיפה בוצעה בדמשק