מחזקים את הלוחמים: השר אהוד ברק, הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, מפקד חיל הים האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום ומפקד השייטת, הגיעו הבוקר לבסיס השייטת בעתלית ונפגשו עם קצינים ולוחמים שהשתתפו במבצע.

"באתי להגיד לכם תודה, פעלתם בתנאים קשים, ביצעתם את המשימה ומנעתם מן המשט להיכנס לעזה", אמר שר הביטחון ברק . "אני סומך על המפקדים כאן שיבצעו את כל התחקירים כדי להפיק את הלקחים לפעם הבאה".

הציוד על הספינה: אמצעי ראיית לילה (צילום: דוצ)
הציוד על הספינה: אמצעי ראיית לילה | צילום: דוצ

תוצאות ההשתלטות הישראלית על המשט לעזה ממשיכות להכות הדים ברחבי העולם, ובישראל נמשך הקרב על ההסברה. תמונות נוספות שמגיעות הבוקר מדובר צה"ל חושפות אמצעים נוספים שהיו על סיפון המרמרה, שבאמצעותם התכוננו הפעילים להגעת לוחמי השייטת.

בתמונות נראים מספר אפודים שחורים שנושאים את דגל הסהר האדום, יחד עם משקפות ואמצעים לראיית לילה. מלבד האפודים והמשקפות, החיילים איתרו על הסיפון גם מסור דיסק.  

החיילים ירדואל הסיפון בחבלים - היישר ללינץ'

בין שלל האמצעים ההומניטריים לתושבי עזה שהיו על "משלוח הסיוע" שהגיע על המשט הטורקי, נמצאו גם עשרות סכינים, גרזנים, מוטות ברזל, פטישים, בקבוקי תבערה, רוגטקות, שרשראות ומברגים, כך עלה מתמונות שפורסמו אתמול. סרטון נוסף שנחשף אתמול הציג תיעוד כמויות של נשק קר שנמצא על משט השלום שהיה בדרכו לעזה. בין האמצעים התגלו עשרות רוגטקות ובקבוקים עם אבנים שנועדו לתקיפת החיילים.

מאות הפעילים על סיפון הספינה המרכזית של המשט, ה"מרמרה", נערכו מבעוד מועד להגעת לוחמי הקומנדו הימי עם אמצעי לחימה מגוונים ביותר, במטרה ברורה להתעמת עם חיילי צה"ל תוך הפעלת אלימות קשה, כפי שנראה בסרטון שתיעד את הלינץ' שניסו הפעילים על הספינה לבצע בלוחמי השייטת שהשתלשלו בחבלים אל הסיפון.

בעקבות הפעלת האלימות הקשה כלפי החיילים, כולל ירי מנשק חם ממנו נפגעו שני קצינים, נאלצו לוחמי השייטת לפתוח באש - מה שהוביל לתוצאות הקטלניות של הפעולה: 9 הרוגים מפעילי המשט, למעלה מ-40 פצועים, ו-7 חיילי צה"ל פצועים, בהם 2 באורח קשה.

עדויות הלוחמים: "פוצצו אותנו במכות"

עדויות שמגיעות ממבצע ההשתלטות על משט המחאה חשפו פער בין המידע שהיה בידי הלוחמים לבין מה שהתרחש על הסיפון. "ירדנו בידיים חשופות ופגשנו נוסעים עם אלות ובקבוקי זכוכית", סיפר אתמול אחד מלוחמי השייטת שהשתתפו במבצע.

"עשו לנו לינץ'", העיד אחד הלוחמים בבית החולים. "כל בן אדם שירד, לקחו אותו שלושה או ארבעה אנשים ופוצצו אותו במכות. כולם שם היו עם אלות מתכת, סכינים, בקבוקי זכוכית. בשלב מסוים היה גם ירי חי".

_OBJ

"למעשה אני ירדתי בין האחרונים", סיפר לוחם השייטת בראיון לחדשות 2. "ראיתי שהחבר'ה מפוזרים על הסיפון כשמסביב לכל אחד מהם עומדים ארבעה אנשים ומכים אותו".

"תוך כדי ניסיון להגן על עצמי שברתי כנראה את היד. כל מי שירד לסיפון היה בלי נשק ביד, עם ידיים חשופות", הסביר הלוחם. "באנו ליישר את ההדורים, אבל הם באו למלחמה - האקדח היה המפלט האחרון לגמרי".

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשיפורסמו תמונות נוספות מההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

צפו: כך הופתעו הלוחמים באש חיה

צפו: פעילי המשט מורדים מהספינות

לוחמי השייטת מדברים: "פוצצו אותנו במכות"

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות