ראש הממשלה אהוד אולמרט אומר היום בפתח ישיבת הממשלה השבועית כי "נגיב על הירי מרצועת עזה באחריות המתבקשת". הישיבה עוסקת, רובה ככולה, בהסלמה בירי הרקטות על יישובי הדרום. "ממשלה אחראית איננה ששה אליי קרב".

בדבריו למעשה הסכים ראש הממשלה עם שר הביטחון אהוד ברק, בדעתו שיש להגיב על הירי מעזה, אבל במידה וב"אחריות", לדבריו. ברק אמר לפני הישיבה כי "חלק מהקולות המתלהמים בממשלה הם קולות מיותרים, שמזיקים גם לכושר העמידה וגם ליכולת לבצע מה שנדרש לבצע". ברק קרא לרה"מ "למצוא את הדרך להרגיע את חלק מהדברנים הפוליטיים ולהביא אותם להתנהגות אחראית".

אולמרט הוסיף בדבריו כי "אני ער לעובדה שאנו חיים בתקופה שהיא מטבע הדברים יותר רגישה, ויש הרבה אנשים שחושבים שאם מצהירים הצהרות תקיפות ונועזות אז פותרים בהצהרות הללו את כל הבעיות".

ראשי המועצות: למגן - מיד

לפני הישיבה שיגרו ראשי המועצות באזור עוטף עזה מכתב נוקב לשרי הממשלה, ובו הם קוראים לא לדחות את מיגון הבתים. ראש המועצה האיזורית שער הנגב, אלון שוסטר, כתב: "בשום אופן לא לפרוש את תכניות מיגון בתי התושבים ב-3 (שנים), אלא לרכז מאמץ בדחיפות ולסיים את הבנייה במהלך 2009".

בליכוד הגיבו לירי הקסאם ואמרו כי "המציאות היום בעוטף עזה היא תוצאה ישירה למדיניות הכושלת של ממשלת קדימה ברשות לבני ואולמרט, המציאות שהקימה בעזה מדינת טרור של חמאס. תושבי ישראל אוכלים היום את פרי הביאושים של העיוורון המדיני של לבני ואולמרט. בניגוד להם, נתניהו והליכוד מאמינים אסור לאפשר להקים בסיסי טרור בירושלים, ביהודה ושומרון ושצריך למגר את שלטון החמאס בעזה".

הבוקר נורו 11 רקטות קסאם לעבר יישובי אשכול בנגב, אחת הרקטות פגעה ישירות בבית בעיר שדרות. אישה אחת הוגדרה "נפגעת חרדה". קודם לכן נפצע חקלאי שעבד בחממות בקיבוץ באורח קל בידו, מרסיסים. שתי רקטות נוספות שוגרו לכיוון העיר אשקלון, אחת מהן פגעה באזור תעשייה סמוך לעיר. חיל האוויר תקף הבוקר שלושה משגרי-קסאמים בצפון הרצועה.

הירי הבוקר מצטרף ליותר מ-25 רקטות קסאם ופצצות מרגמה שנורו לעבר היישובים במהלך סוף השבוע. הבוקר תדון הממשלה בישיבתה השבועית בנושא סיום הרגיעה וחידוש הירי לעבר היישובים בדרום.

במד"א הודיעו כי הם מעלים את רמת הכוננות באזור עוטף עזה לרמה ב', רמה אחת בלבד לפני רמת החירום הגבוהה ביותר של הארגון. הילדים בשדרות וביישובי עוטף עזה הלכו הבוקר לבתי הספר בליווי המשטרה, שנערכת בכוחות מוגברים באזור אחרי סופשבוע מתוח במיוחד.

גורמים ביטחוניים אמרו אתמול לחדשות 2 כי ישראל לא מתכוונת להמשיך במדיניות ההבלגה. "לרמת הירי הזו לא נסכים", אמרו אותם גורמים, שדיווחו כי עוד השבוע תגבש מערכת הביטחון מהלכים חדשים ראשונים וצה"ל צפוי לחרוג מהמדיניות הנוכחית.

גורמי הביטחון מבהירים כי התקיפות הנקודתיות של משגרי הקסאמים בעזה צפויות להתרחב למהלכים חדשים.